Millä tahansa ja kuka tahansa ajokortillinen saisi harjoittaa taksi toimintaa koska vaan.
http://de.fishki.net/picsw/032007/12/images/shashlik.jpg
http://de.fishki.net/picsw/032007/12/images/shashlik.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Täysin turhia kirjoituksia. Uusi taksilaki
tulee voimaan 01.08.2007 ja siinä on edelleen voimassa tarveharkinta. Luuletko pölhö että
Suomessa uutta lakia muutettaisiin välittömästi.
Kerro mulle mikä on tarveharkinta uudessa taksilaissa?
Uuden lain mukaisesti jokaiselle kaupungille/kunnalle vahvistetaan automäärän kiintiö. Vahvistettava kiintiö on suunnilleen nykyinen automäärä. Mikäli ilmenee lisääntyvää
autotarvetta (ei tarkoita uudenvuoden- tai vapunaattoa) tai esim. asukasmäärä kasvaa niin
lääninhallitus voi ja nostaa kiintiön automäärää
ja myöntää uusia liikennelupia. Tämä on uuden
taksilain mukainen tarveharkinta.
Ja jos alkaa vituttaa, voi aina lähteä kotiin.
Kun wituttaa, voi painua himaan. Voi tehdä myös niin, ettei lähde hakemaan kyytiä ollenkaan sellaisista paikoista joissa on wittumaisia pokia, kuten viikonloppuisin stadin keskustasta. Sitten voi tehdä myös niin, ettei lähde viikonloppuisin duuniin lainkaan.
Tosiasiassa kyllä kaikki lähtee, tekevät pitkää päivää kun paskahommaan ei riitä tulijoita....
Pääkaupunkiseudulla on muuten ollut sellainenkin tilanne että lupia olisi ollut jaossa enemmän kun on ollut hakijoita! (Espoo)
Että mistähän niitä yrittäjiä tähän ihanaan ammattiin riittää???
Kuka vaan ei voi hakea, ammattitaito vaaditaan...
Mitä sitten tehdään jos ei alakaan vituttamaan, mutta tekee mieli lähteä kotiin?
Olen ymmälläni ohjeesi perusteella???
Voinko tuhlatakaan mitään???
Entä jos työ ei ollutkaan kevyttä ja olin välillä ulkona? --- APUVA---
Onneksi minulla on hyvät housut ja kaikki aukot tiiviisti tilkittynä (kylmä).
Miten Sinulla tilanne etenee?
Lämmöllä
-Per-
hanki sie mersu itelles niin kyl mie sinun kyytiis tuun!
Samma på finska, kuka haluaa tollasia takseja, se oli jutun pointti.
siksi suomeen tarvittaisiinkin sellainen taksi joka kuljettaa asiakkaita eikä vaan ole huolissaan kalliin mersun penkeistään.
Verovaapaat autot pysyvät talleissa ?
Niintä vuoroista jotka jäävät ajamatta pitäisi autoilijan maksaa Autoveronvähennys takaisin
suomen taksiasiakkaista pari prosenttii haluu noita halpoja paskoja autoja, ja nekin on niitä jotka kaikki matkustamisensa hoitaa julkisilla. säälittävää kun lentokentältä mennään bussilla tikkurilaan kun taksi on kallis. sitten pikkujouluissa kerran vuodessa kirotaan kun joutuu odottamaan ja kun se vielä maksaa!
suomalisen taksin hintataso on eurooppalaisittain keskitasoa, myös kansalaisten ostovoimalla mitattuna!
sellainen tosiaan tarvittaisiin, joka kuljettaa asiakkaita. minua kanssa kiukuttaa nämä vero Vapailla autoillaan keikaroivat.
jos ei ota aisakasta kyytiin, pitäis saada vero vapaus asiakkaan. heti käteen
niin asiakkaan on syytä katsoa peiliin. siistit ja siivosti käyttäytyvät otetaan aina. kaltaisesi ikivalittajat tunnistaa jo ulkonäöltä, ne saa kävellä..
Näin muuten on, paskahousut ja päänaukojat ovat ensimmäisiä, jotka eivät kyytiin nouse. Kovimpiin ruuhka aikoihin asiakkaiden kannataa todella katsoa peiliin, sillä taksin ei ole pakko ottaa kyytiin ketään esim. uhkaavasti käyttäytyvää tai sellaista henkilöä, joka likaisuudellaan saattaa aiheuttaa haittaa. Taksilla on myös oikeus tarkistaa asiakkaan maksukyky ennen matkaa, jos ei ole näyttää massia niin kyytiinkään ei ole pakko ottaa. Jos näistä asioista tulee jotain epäselvää ja kännipeikko esim. alkaa riehumaan ja virkavalta on kutsuttava paikalle niin arvatkaapa kumpi häviää? Paskahousu, päänaukoja, kännipekko. Tämä on siitä hauskaa, että pahimmat sontiaiset ja makkaraperunoiden syöjät karsivat itsensä automaattisesti käytöksellään pois ruuhka aikaan ensimmäisten joukosta ja vapauttavat autoja normikäyttäjille, joita on mukava kuljettaa, vaikka muutamassa bissessä olisivatkin.
Homma menee takuulla tulevaisuudessa vaan enemmän ja enemmän samaan suuntaan. Kyytiin otettavia aletaan määrättyyn aikaan seuloa entistä tarkemmin, kun siihen kerran on oikeuskin olemassa.
Asia on nimittäin niin, että jos asiakkaalla on oikeus valita millä autolla matkustaa, niin em. seikoin myös autoilla on oikeus valita asiakkaansa. Suurin osa noista törkymooseksista on selvää joukkoliikenne kamaa, siellä sentään bussien ja metrojen lattiatkin voi pestä painepesurilla niiden jäljiltä.
Tarkoitankin että nykyisen systeemin rinnalle sellainen palvelu joka toimisi ja olisi vain kiinnostunut asiakkaan liikkumistarpeista ja kehittyisi sen mukaan.
Mersu armeija saisi jäädä omilleen omin luksus hintoineen.
Katsottaisiin sitten mitä palveluaj suomessa tarvitaan.
Nykyisen systeemin rinnalle tarvitaan sellainen palvelu joka toimisi ja olisi vain kiinnostunut asiakkaan liikkumistarpeista ja kehittyisi sen mukaan.
Mersu armeija saisi jäädä omilleen omin luksus hintoineen.
Katsottaisiin sitten mitä palveluja suomessa tarvitaan.
Nykyisin joka ravintolat ja massatapahtumat kärsivät suuresti kun kilpailua ei ole kuljetuspalveluissa ja autoilijat ovat enemmän huolisssaan autojensa sisutuksesta kuin asiakkaan likkumis tarpeista
"olisi vain kiinnostunut asiakkaan liikkumistarpeista ja kehittyisi sen mukaan"...
siis ettei lainkaan olisi kiinnostunut omasta toimeentulostaan, vaan pyyteettömästi ja alle normiliksan ajaisi yöt läpeensä,kilpaillen keskenään verisesti ravintola-asiakkaitten pienistä almuista ?? Kerro lisää, tuntuu kiinnostavalta!
suomen taksiasiakkaista pari prosenttii haluu noita halpoja paskoja autoja, ja nekin on niitä jotka kaikki matkustamisensa hoitaa julkisilla. säälittävää kun lentokentältä mennään bussilla tikkurilaan kun taksi on kallis. sitten pikkujouluissa kerran vuodessa kirotaan kun joutuu odottamaan ja kun se vielä maksaa!
suomalisen taksin hintataso on eurooppalaisittain keskitasoa, myös kansalaisten ostovoimalla mitattuna!
suomen taksiasiakkaista pari prosenttii haluu noita halpoja paskoja autoja, ja nekin on niitä jotka kaikki matkustamisensa hoitaa julkisilla. säälittävää kun lentokentältä mennään bussilla tikkurilaan kun taksi on kallis. sitten pikkujouluissa kerran vuodessa kirotaan kun joutuu odottamaan ja kun se vielä maksaa!
suomalisen taksin hintataso on eurooppalaisittain keskitasoa, myös kansalaisten ostovoimalla mitattuna!
Kyllä paska housussa saa katsella ihan omia kyytejä.
Ei MONIKAAN lähde mitään hyväntekeväisyyttä tekemään rahattomien ja haisevien ja likaavien "asiakkaiden" kanssa.
Se siitä Mersuarmeijasta. Sama pätee Ladaankin.
Miul on kaks nyrkkii ja valkonen kauluspaita. Linnassa oon opetellu puoleni pitämään, mutta silti miä en kelpaa järkkäriks. Edes yrittäjänä toiminimellä. Ihme juttuu.