Raittiina aattelin olla koko sunnuntain, nyt sohvalle rentoon asentoon suklaata nautiskeleen!
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Raitis sunnuntaipäivä tänään.
Sunnuntai.
Ei nukuta ,rattiina minäki aion olla tämän päivän.
Olen harkinnut Mönkijän ostoa siinä on neljä pyörää.Pysyy paremmin pystyssä ,kuin Skootterilla.
kenellekään raittiina oloani raitistumisen jälkeen.On ollut itsestään selvyys viimeiset yli 15-vuotta.Sitä ennen ??-tietoisena ryyppäsin vielä 3-vuotta.Pohja löytyi ja holismini selvisi.Kokonais juomakauteni on lähes 20 vuotta.Oli helppo ymmärtää,kun ei ollut surffireissujen,holistilan,jne,omaisuutta kuin kaksi muovikassia.Raitistumiseen johtava asia oli kohdaltani erittäin yksinkertainen,tosiasioiden tunnustaminen,vaatimattomuus.
Ole tarvinnut ilmoitella raittiudestani kenellekkään mutta tässä ketjussa haluan ilmoittaa siitä, syy: tämä ketju on sellainen "vertaistuki ketju" mutta ei AA ketju.
en ymmärtänyt "ketjun"tarkoitusta.Nöyrästi anteeksi pyydän.
Light-Jaffaa nauttineena muistan laittaneeni eiliseen lauantain ketjuun viestin, ja kerroin vielä kärväyttäneeni nahkani.
Olenko siis nähnyt unta, että kirjoitin viestin? Vai hävittääkö kone itsekseen viestejä? Todella kummallista sillä en vielä pode dementiaakaan. Onko joku siis nimissäni tehnyt pilaa ja käynyt jotain sopimatonta lisäilemässä?:-S
Onko tämä palsta (edelleenkin/ jatkossa/ ollut/rekisteröityneiden)keskustelua varten.
Joka tapauksessa ihme ja kumma viime sunnuntain aloitukseni on saanut jäädä. Miksi tänne edes maistissa kirjoittelisin olevani jotain muuta mitä en ole. Olenkohan jonkun kirjoittajan mielestä täysi alkkis (minua edes näkemättä) että kirjoitukseni ärsyttävät?
Anyway, olen todella onnellinen tänään ja show must go on. Cappuccinoa juodessa ja toivon pilkahdus, että aurinko vielä iltapäivällä näyttäytyy! DDD
Joten kiitos jolleekin vakkarille, joka häiriintyi raittiista kesäpäivästäni Jaffan kera ja poistatti viestini. Have a Nice Day, anyway.
DDDDDDDDDDDDDDDD
Ketju asiallisena ja ketjun aiheessa.
Mutta nytpä juuri pätkähti päähäni miksi täältä aikoinaan pois jättäydyin. Osaisko joku arvata? Viina ei ollut suurin syy, ei laisinkaan.
Pysykäämme ketjun aiheessa......Tai!
tasapuolisesti
yölläki voi ottaa, tarkotan aurinkoa
niin minäkin ajattelin monta kertaa aamulla, että tämän päivän vietän raittiina. Iltaan mennessä sain huomata, ettei omalla päätökselläni ja tahdonvoimallani ollut mitään merkitystä.
AA:ssa opin ihan ensimmäiseksi sellaisen pienen asian, että olin voimaton alkoholiin nähden. Sanoivat sitä ensimmäiseksi askeleeksi.
Nykyisin en enää ajattele tai päätä olla raittiina vaan toivon, että saan olla raittiina. Ja niin kauan kuin kolmas askeleeni toimii, niin saan pysyä raittiina, koska silloin raittiuteni on minua paljon suuremmissa käsissä. Minun tehtäväni on huolehtia siitä, että se kolmannen askeleen diili KV:ni kanssa on voimassa, ja siihen on aika hyvät ohjeet AA-ohjelmassa.
Jos pysyisin raittiina tahdonvoimallani ja päättämällä aamulla, että tänään en juo, niin mihin minä AA:ta olisin koskaan tarvinnutkaan?
Hienoa, että olet ollut raittiina. Se on sama onko se tapahtunut AA:n voimin, vaiko omatoimisesti, kuten minulla.
Jatka samaan malliin, sillä se kyllä kannattaa.
Oskari!