Mitä ihmettä teen? Kaikki uuden oppiminen tekee mielettömän hermostuneeksi, pinna palaa, olen kuin täysin hermonsa menettänyt. Mikä auttaa??
Varsinkin aamuisin. Ja etenkin, kun pitäisi ryhtyä johonkin. Mies parka! Olen lukenut, jatkuva stressi aiheuttaa kortisolin liikaeritystä ja oireet voivat ollan kuvaamiani. Onko sitten lääkettä vaivaan? Tai voisiko käyttämäni unilääke Triptyl aiheuttaa moista? Kiitos vastauksista.
Stressinsietokykyä
2
732
Vastaukset
- sietokyky nolla
En valitettavasti osaa kamalasti auttaa asiasta, sillä kärsin samasta vaivasta. Uuden oppiminen on jotenkin tavattoman vaikeaa ja stressaan käytännössä vähän joka asiaa, työtäni, ihmissuhteitani, elämääni yleensäkin, kaikkea. Elämäni on yhtä selviämistä päivästä toiseen. Luojankiitos etten ole lapsia ehtinyt hankkia! Hyvä kun kestän tätä elämääni tässä ja nyt. Välillä tuntuu, että kun stressinsietokykyni on niin olematon, kykenenkö koskaan normaaliin työelämäänkään.
Käy lääkärissä juttelemassa, josko saisit jotain rauhoittavaa lääkitystä. Triptylistä en osaa sanoa mitään, ei kokemusta. Itse käytän Imovanea, mutta vain satunnaisesti. Vähän epäilen sen vaikutusta asiaan. Ehkä vain pitäisi karsia omasta elämästään niitä stressiä tuottavia asioita.
Jaksamista!- kilpurakas
kilpirauhasvajaushoidossa, mutta ei auta. uupumus tuli silti. Lisämunuaiset pitäisi tutkituttaa, mutta miten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241