Olen jostain lukenut/ymmärtänyt (ehkä väärin?) että raskaana ollessa ei kannattaisi paljoa polkupyöräillä. Mikä on syy tähän??? Uimarannalle olis kivasti vain 5 km matkaa, voisin mennä mieluummin fillarilla kuin autolla kauniina kesäpäivänä. Uimisesta tiedän, että siihen saakka kun limatulppa irtoaa niin saa uida. Nyt rv24.
Pölkupyöräilystä
???
4589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos rasakautesi on sujunut normaalisti eikä lääkärisi ole kieltänyt sinulta liikuntaa, ei ole mitään syytä olla pyöräilemättä. Pyöräily on hyvää liikuntaa. Toki pyörällä ajaessa voi kaatua, mutta niin voi myös liukkaalla parketillakin. Minä olen 33. rv:lla ja pyöräilen edelleen. Pyöräilen niin kauan kuin maha antaa periksi.
Ok. Ei muuta kuin biksut päälle, eväät fillarikoriin ja biitsille :)
Mä sain neuvolasta liikuntaa koskevan läpyskän, jossa pyöräily oli kävelyn ohella ainoa laji, jota suositellaan ihan loppuun asti (olettaen tietysti, että kaikki on mennyt normaalisti). Itse olen ainakin huomannut sen helpottavan liitoskivuissa.
Mä pyöräilin koko raskausajan joka päivä sellasen 5-7kilsaa. Viimeseen iltaan asti kun raskausviikolla 33 3meni sitten lapsivedet.. Mulla supisteli kipeästi monesti pyöräillessä mutta en ajatellut sen haittaavan. Ei varmasti pyöräilyn syy että syntyi ennenaikaisesti, mutta en osannut lopettaa vaikka kipeästi supistelikin. Tein siis hikilenkkejä, enkä paikasta paikkaan pyöräilyä..