suosittelen Venäläistä hapankaalimehua, sitä jopa purkitetaan, ainakin purkitettiin Pietarissa juuri siihen tarkoitukseen. Kohmelohan on venäläisperäinen sanakin, en osaa sitä kirjoittaa oikein, mutta lausuttuna venäjäksi se kuulostaa "pahmala".
En ole eläissäni kärsinyt kankkusta, joten omia kokemuksia ei siis ole, mutta ystäväni kertoivat sen jotenkin helpottavan oloa.Tympeästä hajustaan huolimatta, ei se minusta silti pahalle maistunut. Suolaa siinä ainakin oli ja kenties joitakin arvokkaita vitamiinejakin. Kannattaa kokeilla.
Krapulajuomaksi
6
1915
Vastaukset
- Kalle
Mua alkoi oksettamaan pelkkä ajatus hapankaalimehusta... Eikä oo ees krapulaa...
- käyttävät
pohmelian lievittämiseen myös suolakurkkupurkin lientä.
- Tosissaan?
Suolakurkkupurkin lientä eli etikkaa? Ihan tosissaan? Vai ehkä niitä kurkkuja kuiten mielummin?
- vanha kokki
Tosissaan? kirjoitti:
Suolakurkkupurkin lientä eli etikkaa? Ihan tosissaan? Vai ehkä niitä kurkkuja kuiten mielummin?
ei ole etikkaa, vaan maustekurkuissa. Suolakurkkujen liemi toimii myös krapulajuomana, kuten edellä on kerrottu.
Maustekurkuissakin etikan määrä on yleensä enintään 1/3 osa johon lisänestettä irtoaa kurkuista. - rapulajuoma
vanha kokki kirjoitti:
ei ole etikkaa, vaan maustekurkuissa. Suolakurkkujen liemi toimii myös krapulajuomana, kuten edellä on kerrottu.
Maustekurkuissakin etikan määrä on yleensä enintään 1/3 osa johon lisänestettä irtoaa kurkuista.on kalja. Sillä lähtöö millä tuloo. Mutta hallitusti, se pitää tehdä kellosepän työn tarkkuudella. Ja toki kurkut tai muut suolaset ruuat päälle ja vähän unta kaaliin.
- Idänkävijä.
Hapakaalin lientä on käytetty krapulaan ties kuinka kauan. Se on tehokkaampi, kuin suolakurkkujen liemi. Olen omissa nahoissa testannut molemmat Venäjällä moneen kertaan.
Hapankaaliliemen nimi om alkukielellä rassol, ja sillä nimellä sitä myytiin Suomessakin tölkeissä isoissa marketeissa jo vuosia sitten, mutta nykytilanteesta ei ole minulla tietoa.
Veikkaan, että jos isosta Prismasta kysyy, niin löytyy, ellei ole kysynnän vähyyden vuoksi tiputettu myynnistä pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012077
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501882- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91521- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020