Ny loppu kraanaveden juonti! Ostan kaupasta lähdevettä ja teen siitä kahvit ja teetkin. Eikös Turun juomavesi oteta aurajoesta?
http://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1000:0:0,4:1:0:1:2007-06-02,104:1:463242,1:0:0:0:0:0:
http://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1000:0:0,4:1:0:1:2007-06-02,104:1:463242,1:0:0:0:0:0:
Vastaukset 14
Vanhimmat
ole mitä kaupoissa on.Lueppa pullon kyljestä.Inhottaahan tuollainen mutaatio vesi juoda.
Ohhoh!
--
"Suurimmat lääkeaineiden pitoisuudet löydettiin Aurajoesta ja Vantaanjoesta, joihin lasketaan vesimäärään nähden eniten jätevesiä."
"Kukaan ei vielä tiedä, miten se pitkällä aikavälillä vaikuttaa tai millaisia vaikutuksia on eri lääkeaineiden veteen muodostamilla seoksilla."
Eiku kaik narkkarit, hyppimä Vantaajokke ja Aurajokke siäl o kaik valmiin.
Eipä ollut kauaakaan kun telkkarista tuli joku ohjelma, jossa sanottiin että miesten siittiömäärä on laskenut huimasti muistaakseni viimeisen 50 vuoden aikana ja jenkkitutkimuksen mukaan syynä on se että naisten e-pillereistä suurin osa poistuu elimistöstä ja ne eivät häviä jäteveden puhdistuksessa ja näin miesten naishormooni taso nousee kun juovat joista otettua vettä. täytynee muuttaa siis pikapuoliin pois turusta....
Onneksi kaikki kohta saamme juotavaksi Virttaankankaan läpi sorasuodatettua keinopohjavettä!
Tekopohjavesi arveluttaa..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=682&posting=22000000026727644
Osaan Turkua tulee heinäkuussa Virtaankankaan pohjavettä ja Aurajoen vettä puolestaan pumpataan Kaarinaan, Piikkiöön ja Paimioon. Eikö näin voitaisi toimia laajemminkin? Vesistön epäpuhtauksien mahdollisesti aiheuttamat haitat tasottuisivat väestössä.
"Suurimmat lääkeaineiden pitoisuudet löydettiin Aurajoesta ja Vantaanjoesta, joihin lasketaan vesimäärään nähden eniten jätevesiä."
Ei varmaan lasketa tälläisiä jätevesiä yläjuoksuun, josta vedenpuhdistamo ottaa vetensä. Vai syötetäänkö lehmille nykyään lihaskipu ja epilepsialääkkeitä?
"Osa lääkeaineista ei Vienon mukaan hajonnut jätevedenpuhdistuksessa lainkaan. Juomaveden puhdistuksessakin käytetyistä menetelmistä kemiallinen saostus ja hiekkasuodatus osoittautuivat lääkeaineiden poistamisessa hyvin tehottomiksi."
Turussa on käytössä kaksinkertainen saostus ja aktiivihiilisuodatus, joka on huomattavasti tehokkaampi kuin hiekkasuodatus.
Päästää ainaki narkkareist eroo, ku ne pomppii hullu kiito silmis aurajokkee.
Kyllä maalaiset liruttaa ihan kaikki vetensä - niin peusu- kuin pisuvetensä - parin sakkokaivon kautta pikkuojiin ja lopulta vähän isompiinkin.
Mutta miettikääpäs paljonko on sikoja Varsinai-Suomessa? Paljonko tuottaa paskaa ja lietelantaa yksi 300 kiloinen sika päivässä? Ja mihinkä tuo liete joutuu? Pelloille - ihan sellaisenaan, että ei oikeestaan yhden ihmisen pökäleistä niin isoa mölyä kannattaisi pitää! Pissassa piilee ne lääkejäämät, ja ihan totta, monikaan niistä ei hajoa luonnossa, jätenveden puhdistuksessa eikä edes suodatu aktiivihiilipuhdistuksella! Tämä on tosi, eikä mikään uusi tieto!
Auttaako veden suodatus Prita-kannulla? Aktiivihiilisuodatus ainakin parantaa tai siis poistaa makuja.
alkavat olla kaikki naaraita, kun vedessä on niin paljon e-pillerien jämiä eli naishormonia. Silakoiden kehitys sukukypsiksi on häiriintynyt jo vuosia sitten. Eivät kasva myös enää isoiksi.
Åbo Akademissa ovat tutkineet myös tätä jo pitkän aikaa. En tiedä, mitä on julkaistu populaarilehdissä, esim. Turun Sanomissa.
"Lääkeaineita päätyy Suomen vesistöihin vain pieniä määriä."
"Otsonoinnin ja aktiivihiilisuodatuksen yhdistelmä puhdistaa melko tehokkaasti lääkeaineita juomavedestä."
http://www.tekniikkatalous.fi/doc.ot?f_id=1183234
Lääkeaineita nauttivien ihmisen kusivedet menee edelleenkin jätevedenpuhdistamolle.
Sikojen aiheuttamat lietteet lähtee saostamalla.
Prita yms ovat yleisesti ottaen turhia, mutta auttavat jos esim. kiinteistössä on vanha ja huono putkisto mikä pilaa vedenlaadun.
Revi tästä:
http://www.tut.fi/index.cfm?MainSel=1&Sel=1227&Show=76&siteid=0&view=user_detail&ID=46489&Event=46489
http://poseidon.bafg.de/servlet/is/2884/
Ja huom, kiinostuessasi koko väitös löytyy myös netistä.