Mitenkäs saan QuickTime Playerin oletussoittimeksi. En löytänyt mistään "käytä tätä oletuksena" tms. iTunes käyttää Qt-playeria ja voisin muutenkin luopua windowsin media playerista. Mitä asetuksia täytyy QuickTimeen laittaa, jotta sivustojen videot yms. näkyvät.
QuickTime Player
winXP
1263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jokaiselle tiedostotyypille erikseen
tai klikkaamalla tiedostoa hiiren oikealla ja valitsemalla ominaisuudet->Yleiset-välilehti->avataan sovelluksessa ->muuta
Tai sitten Ohjauspaneeli->lisää/poista sovellus->Valitse käytettävät ohjelmat
Helpoin on avata QuickTime Player ja sen asetuksista rekisteröidä sille haluamasi tiedostot (tiedostotyypit välilehdeltä?) tai asentaa QuickTime Player uudelleen ja siinä vaiheessa valita tiedostomuodot jotka liitetään sovellukseen.
Joku noista tavoista pitäisi toimia!
Järkevin on tietenkin avata QuickTime Player ohjelma ja sen asetuksista valita tiedostotyypit, jotka haluat tällä ohjelmalla avata.