Mitenkä käytännössä määrittelette ja/tai kuvaisitte käsitteen astmakohtaus? Kun olen ollut huomaavinani, että aika monesta asiasta voidaan puhua tuolla nimellä ja eri henkilöt voivat tarkoittaa sillä eri asioita. Mielestäni en ole koskaan saanut virallista astmakohtausta, mutta monasti olen silti ollut tosi huonossa konnossa. Mikä on yleisen yskänpuuskan, hengityksen ahtauden ja varsinaisen kohtauksen raja? Sanotaanko kohtaukseksi vain äkillistä ärsykkeestä laukeavaa lyhytaikasta oirehtimista? Tai jos mitä tahansa astmaattista yskää ja hengenahdistusta sanotaan kohtaukseksi, onko se yhä kohtausta jos se kestää monta päivää/viikkoa? Onko olemassa joku astmakohtauksen PEF-raja? Olisi vain kiva tietää, että käyttää sanaa oikein - tulee paremmin ymmärretyksi myös lääkäreiden taholta.
astmakohtauksen
määrittely?
3753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
viikkoja kestä. Ei ole mitään PEF-rajaa kohtaukselle.
Jos hengitys vaikeutuu, käytät sanaa ahtautuu, niin se on astmakohtaus. Yskänpuuskia en ainakaan omalla kohdallani ole koskaan ajatellut minään kohtauksena, joku saattaa ajatella niinkin. Yleensä yskänpuuskani menee ohitse sinällään, toki joskus tarvitsen avaavaa, eli...tavallaan se on kohtaus.
Kyllä silloin astman hoito on päin honkia jos päivä-tai viikkotolkulla ahdistaa/yskittää tms.!
Silloin hoitotasapaino ei todellakaan ole mallillaan.
t. astmaa vuodesta-66
Kyllä astman pahenemisvaihe voi kestää viikkoja ja tuntuu koko ajan siltä, että on astmakohtaus päällä.
astmakohtaus on sellainen,jossa hengitys ahtautuu,vinkuu, uloshengitys on vaikeaa.Siihen tehoaa kohtauslääkitys,se "tarvittaessa" otettava. Joskus lääkkeen otto pitää toistaa tai triplata.