Ladan huoltokohteet

Korttelin nuoriso on kovasti kiinnostunut Ladasta ja tulivat utelemaan Ladan huoltokohteista. Kerroin, että silloin tällöin vaihdetaan tuulilasinpyyhkijät, joitain lamppuja, öljyt, ilmansuodatin, talveksi/kesäksi renkaat ja tarpeen mukaan bensaa lisää tankkiin. Muuten se on vaan ajoa. Ihmettelivät, etteikö ole enempää huoltoa. Vastasin: Lujaaa laatua Lada!
11801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

uskottavalta.
Taitaa korttelinuoriso ( slummi) kaataa Ladoja ja tuikata niitä silloin tällöin tuleen.
Varastahan niitä ei kukaan, kun ei kehtaa niillä ajaa.

Äänestä

Ok. Tuossa olivat vakiohuoltokohteet, jotka yleensä tarvitaan automerkistä ja mallista riippumatta.
Missä vaiheessa annat nuorisolle luettelon esimerkiksi yhden vuoden aikana tarvittavista muista korjaustoimenpiteistä? Ainakin oman kokemukseni mukaan niitä kertyi aika pitkä lista joka vuodelle, heti käyttöönottovuodesta alkaen.

Äänestä
  • siinähän ne oli.ei ole muuta antaa.jos löydät muuta,valehtelet.

    Äänestä

  • bit kirjoitti:

    siinähän ne oli.ei ole muuta antaa.jos löydät muuta,valehtelet.

    Ladahan on kaikkea muuta kuin viaton peli, etenkin 110 on jopa ladaksi harvinaisen vikaherkkä automalli. Siksi sen myyntikin on romahtanut, kun ihmiset kyllästyivät loputtomiin ongelmiin. Kun ongelmia ei ole edes yritetty ratkoa vuosien aikana, alamäki on ollut markkinoilla raju.

    Äänestä

Mikä ihme tuo on?
Kun 'autossa' ei ole esim ohjaustehostajaa ei sen öljymäärän tarkastus myöskään voi huolto-ohjelmaan kuulua. Tästä taas seuraa se, että huolto-ohjelmasta tulee lyhyt koska huollettavia lisävarusteita on vähän.

Mutta jos puhutaan ladan korjauskohteista, niitä löytyykin sitten pidempi lista. Minulla oli yksi maamme ensimmäisiä 110-mallin 'autoja'. Siitä hajosi melkein kaikki mahdollinen. Kun ratti jäi kerran käteeni, vaihdoin merkkiä. Lopullisesti.

Äänestä

mulle luvattiin 1989 vuoden ladasta 1200s
enenmän kuin mitä se maksoi uutena
ladan arvo säilyy paremmin
kuin muitten merkkisten,auton arvo.

Äänestä

  • Ei mikään ihme. Ottaen huomioon sen että kasvava talous kiinassa on jatkuvasti nostanut romuteräksen hintaa...

    Äänestä

Näkee jopa keskellä päivääkin haaveunia, kuten on huomattu. No sallittanee kohtalon kolhimalle(Ladan omistavalle) edes haaveilla paremmasta(Ladattomasta)ajasta.

Äänestä
  • Aloittaja

    täyttä asiaa siinä väännän. Nuoret ovat nykyään niin laatutietoisia, että Lada alkaa kiinnostaa ja paremmat piirit.

    Äänestä

  • UPDATE_8104815 kirjoitti:

    täyttä asiaa siinä väännän. Nuoret ovat nykyään niin laatutietoisia, että Lada alkaa kiinnostaa ja paremmat piirit.

    Iloista Juhannusta Reiskalle! Kerro meille lisää noita juhannusastuja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8104815 kirjoitti:

Korttelin nuoriso on kovasti kiinnostunut Ladasta ja tulivat utelemaan Ladan huoltokohteista. Kerroin, että silloin tällöin vaihdetaan tuulilasinpyyhkijät, joitain lamppuja, öljyt, ilmansuodatin, talveksi/kesäksi renkaat ja tarpeen mukaan bensaa lisää tankkiin. Muuten se on vaan ajoa. Ihmettelivät, etteikö ole enempää huoltoa. Vastasin: Lujaaa laatua Lada!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu