Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

HUULIHERPES

Miten todennäköistä on että saa huuliherpeksen jos suutelee henkilöä jolla se on joskus ollut? Vai tarttuuko huuliherpes silloin, jos se ei sillä hetkellä ole näkyvillä? Kenelläkään tietoa???
9844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ole näkyvää rakkulaa. Ja muistathan että suuseksissä se tarttuu sitten genitaalialueelle suusta, ja toisin päin, kuten kaikki sp-taudit (joihin huuliherpes-virusta ei lueta..)

Äänestä

Eli mullekko tulee varmasti siis huuliherpes tässä parin päivän sisällä vai voiko olla niin että se ei välttämättä tartu..?

Äänestä
  • En usko et se tarttuu helposti. Itse olen seurustellut yhden kanssa ja toisen kanssa juonut samasta pullosta eikä mulla herpesta ole. Siis olisi"kaksi"mahdollista tartuttajaa...Ja luulis et oireet ois kolmessa vuodessa tullu.

    Äänestä

  • joku vain :) kirjoitti:

    En usko et se tarttuu helposti. Itse olen seurustellut yhden kanssa ja toisen kanssa juonut samasta pullosta eikä mulla herpesta ole. Siis olisi"kaksi"mahdollista tartuttajaa...Ja luulis et oireet ois kolmessa vuodessa tullu.

    Huuliherpes tarttuu vain ollessaan aktiivisena, eli kun on näpyt tai rupi.

    Äänestä

Mie olen "seurustellut" vajaat 40 vuotta miehen
kanssa, jolla on aika ajoin huuliherpes.
Suukottelua on vältetty kun rupi on huulessa.
En ole vielä saanut näkyviä oireita. Liekkö tuo
tarttunut vai ei, en tiedä.

Neljästä lapsestamme yhdellä huuliherpes
oireilee silloin tällöin. Isältäänkö saanut vai
muualta? Ei sitäkään voi tietää.

Herpes on niin kummallinen... Mikä ihme
vaikuttaa sen tarttumiseen ja oireiluun?...
Sitä ei taida tietää edes viisaat tutkijat.

Äänestä

Aikaisemmin kirjoitin tuosta tarttumisesta...
Mut kävin googlettamassa ja aiheesta kirjotin tuohon"tiesittekö tämän"juttuun...
Mut herpesviirus on samaa viirusta(tai jotain)tai aiheuttaja sama ku vyöruusulla ja vesirokolla.

Äänestä
  • Hmmm...Pitää kai vaa toivoa että sitte tällä kertaa tartu :)Kaks päivää kulunu jo tartuntavaaratilanteesta eikä ainakaa vielä oo mitää ilmestyny..:)

    Äänestä

  • PAAAANIIIKKIII kirjoitti:

    Hmmm...Pitää kai vaa toivoa että sitte tällä kertaa tartu :)Kaks päivää kulunu jo tartuntavaaratilanteesta eikä ainakaa vielä oo mitää ilmestyny..:)

    lääkärikirjoissa on se huonopuoli ku sitä lukee niin hoksaa et satanas, mullahan on tuokin tauti... kannattaa olla varovainen mitä lukee ja yhdistelee itteensä.

    Äänestä

  • Ne on sukulaisviruksia; eivät samoja viruksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PAAAANIIIKKIII kirjoitti:

Miten todennäköistä on että saa huuliherpeksen jos suutelee henkilöä jolla se on joskus ollut? Vai tarttuuko huuliherpes silloin, jos se ei sillä hetkellä ole näkyvillä? Kenelläkään tietoa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu