Minulla on sipulikukka joka on kuin clivia tai vastaava, lehdet ovat leveämmät.Kukkii useammalla kukalla päivän aikana ja yksi kukka kerrallaan muutamasa minuutissa , kukka muuttuu seitinohuiksi kukkalehdiksi kukittuaan, Sanotaan kansankielellä seittililjaksi?
Mikä kukka ,seittililjako
taatelimies
3290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et kai tarkoita apostolinmiekkaa,Neomarica gracilis ? No en usko että se tuo olisikaan.
Tuollaisesta en ole ennen kuullutkaan,minkäväriset kukat siinä on ?
Kasvilla on valkoiset kukat. Ensin putoavat suuremmat kukkalehdet ja sitten tulee seittimäiset toiset ja kukka kuolee pian, sitä ei tiedetä mistä se on tullut meille, mutta sitä sanotaan seittililjaksi kukkien toisten terälehtien mukaan. Kukka syntyy janamaisesti, siis monta kukkaa peräkkäin.
Se on harvinainen täälläkin. Se on tuotu joltain matkalta mutta mistä ei tiedetä.Kuvan voisi lähettää kun vain tietäisi miten ja Minne?
Laitappa se kuva tuonne sivulle, www.puutarha.net
Sinne pitää kyllä rekisteröityä,mutta ei se vaikeeta ole. Siellä melkein kaikki tiedetään ja ainkin pohditaan mikä se vois olla.Aivan outo minulle,näin kun sitä kerrot.Olis vaan mielenkiintoista nähdä se ;)