todistakaa minulle synnit anteeksi..oon ryssiny töissä pahasti ja omaa ahneuttani vain vaikka tiesin kuinka tosi asiat oli..tänään ollu niin huono omatunto siitä asiasta.. on vaan niin paha olo nyt..
voi itku sentään
elena
151616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
syntisi on anteeksiannettu Jeesuksen nimessä ja veressä.
Haluan rukoilla puolestasi.
"Rakas Isä, näet tämän särkyneen ihmisen.
Kosketa rakkaudellasi, vedä lähellesi ja anna tällä ystävälle Sinun rauhasi.
Kiitos, että puhdistat tämän ystävän kaikesta synnistä ja vapautat hänet taakoista. Kiitos, että hän saa aloittaa puhtaalta pöydältä.
Ole ylistetty Isä, Poika ja Pyhä Henki! Kiitos, että muutat tämän ystävän elämän, hallelujaa!
Jeesuksen nimessä aamen!"
Synnille löytyy varmaan nimi.
Luuletko sinä ettei Jeesus tiedä hänen syntiään, jota hän tässä katuu julkisesti??
Nämä itsehurskaat kehtaavat ilmeisesti vaatia jo julkirippiä internetissäkin?
Rättiä naamalle tuon kaltaisille, minä sanon.
Vai pitäisi synnille nimi kertoa ?Oletko rakas ystäväni tietoinen, että Jeesus ei kysynyt ristinpuulla ryöväriltäkään, mitä hän on tehnyt ja mitkä on synnin nimet vaan hän antoi synnit anteeksi ehdoitta, siinäpä meillä Jumalaan uskovilla on muistelemista. Rakas ystäväni tiedät vikasi ja syntisi. Saat uskoa niinkuin ryövärikin että Jeesus antaa synnit anteeksi me olemme vain välikappaleina, usko että ne on sinulle anteeksi annettu.
pellejä nämä ihmiset..
Onko totta, mitä olen kuullut, että VL- yhteisössä opetetaan toisen ihmisen kautta saatavan synnit anteeksi.Siis tunnustaa ne toiselle ihmiselle kuten tämän aiheen aloittaja teki.
Itse olen saanut syntini anteeksi suoraan Jeesukselta kun olen rukoillut hänelle.Isä meidän rukouksessakin viitataan tähän eli jos me annamme anteeksi lähimmäisillemme, niin Jumalakin antaa meille syntimme/rikkomuksemme anteeksi.
Tähän roblematiikkanko liittyy "hoitokokouksien" ongelmallisuus eli ihminen määrittää mikä synti opn pyydettävä anteeksi ja kaikkien kuullen ja tehtävä muutos/parannus ilman armossa kasvamista.
Tahdon julistaa sinulle, synnit annteeksi juhlallisesti JUMALAN puolesta . JEESUKSEN nimessä ja veressä .Kaikki synnit on anteeksi annettu 0033 v. pp:nä . Se että on syntiin joutunut, ei saa olla Joku hirmuinen asia, Luther käski aina muitaa seuraavaa . Se olit sinä tänään ,ehkä huomenna minä .
syntisi on jeesuksen nimessä ja veressä anteeksi annettu.jos tunnet olosi kovin pahaksi,rukoile itse,osaat kyllä.tai jos mahdollista mene kirkkoon ja rukoile ja itke sydämesi puhtaaksi alttarin edessä.se on uskomattoman upea kokemus.jumalan siunausta,olet hyvä ihminen.
-syntisi on jeesuksen nimessä ja veressä anteeksi annettu.jos tunnet olosi kovin pahaksi,rukoile itse,osaat kyllä.tai jos mahdollista mene kirkkoon ja rukoile ja itke sydämesi puhtaaksi alttarin edessä.se on uskomattoman upea kokemus.jumalan siunausta,olet hyvä ihminen.-
Eikös tähän anteeksiantoon tarvita esik.lestadiolainen saarnaaja, jolle tunnustus ja rippi rikkeistä tehdään? Kirkko ja sen alttarit eivät autuaaksi tee, eivätkä syntejä anteeksi anna? Niin ainakin esikoislestadiolaisessa herätysliikkeessä käsitetään? Vai käsitetäänkö?
Tavallinen tallaaja riittää, kunhan syntinen uskoo hänet kristityksi. Missä kaksi on kokoon tullut, ja anoo jotakin ISÄLTÄ sen he saavat . siis tässä tapauksessa synnin päästön .
Tarvitaan Jumalan sana ja Pyhät Sakramentit, sekä usko.
MUTTA ..., ilman USKOA on mahdoton kelvata Jumalalle. Tarvitaan usko Jumalan Sanaan, joka on Jeesus Kristus itse. Jeesus on puolestamme kärsinyt syntien rangaistuksen ja hänen nimensä ja verensä kautta on syntien anteeksiantamus.
Jos sen uskot, ja sinut Kristukseen Kastetaan olet pelastettu. Mutta ellet usko, eivät mitkään uskonnolliset hörhöt ja kolpötöörit voi sinua auttaa.
Vatunen
Etköhän lukisi vielä raamattua .
Älä tuomitse etti sinua tuomita .
Jumalan sanan uskominen tekee autuaaksi, eivät suinkaan toiset syntiset ihmiset voi toista syntistä vanhurskauttaa, se on Jumalan tehtävä.
Eikö ystävä olisi parempi paikka, kuin joku keskustelupalsta..? *ihmettelee*
On elämän tilanteita jolloin saattaa olla niin että ystävää ei ole , ja palstalla saattaa tarttua toinenkin tietäväinen haaviin ja ainakin uskovainen asioissa kuin asioissa saa luottaa ja saa uskoa vikansa anteeksi aivan niin kuin on sanottu . Ilman ihmettelyä .