Aina kun tehdään elokuva jossa joku katastrofi uhkaa maailmaa aina pitää maailman pelastua. Miksi ei voi olla ikinä niin että koko paska vaan tuhoutuisi kerralla ja sillä sipuli.Ärsyttävää sakkia nämä Hollywood-hintit.
Miksi aina pitää pelastua?
Crassus
8381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se ei myy. Valtaväestö ei kaipaa masentavia elokuvia. Se ei riitä että osa tykkäisi rypeä paskassa ja kauhoa lisää paskaa niskaansa masentavien leffojen avulla :)
Raha, on se joka ja mikä ratkaisee :-)
Myönnät siis että ihmiset tietävät jo lippujonossa miten elokuva tulee päättymään. Jos he siis tietäisivät että koko paska tuhoutuu elokuvan lopussa, he jäisivät kotiin, tai valitsisivat toisen elokuvan. Uskot siis että jos joku tällainen elokuva tehtäisiin, niin huhut siitä miten elokuva päättyy saavuttaisivat jo nekin ketkä eivät vielä ole elokuvaa nähneet. Mutta ei Kuudennen aistin kanssa ollut näin. Se sai tosi hyvät lipputulot. Luuletko että sitä olisi monikaan mennyt katsomaan jos tietää homman jujun.
Kuka on se kriitikko joka maailmanloppuelokuvan arvosteluun pistää että btw: elokuvan lopussa maailma tuhoutuu, täydet pinnat tälle erilaiselle elokuvalle. Tai kuka on se kaveri joka vihjaa että tuo muuten kandee käydä katsomassa, se on eka maailmanloppuelokuva jossa tulee maailmanloppu, suosittelen.
Elokuviin halutaan jännitystä, tiukkoja tilanteita ja tietenkin onnellinen loppu. En väitä, että kaikki niin haluavat mutta kuitenkin. Kieltämättä olisi mukava nähdä sellainen erilainen katastrofileffa. Sellanen missä lopuks olis mahdollisuus ollutkin ett kaikki pelastuisi, mutta joku mokas ja niin ei käynytkään...
Voi olla mahdollista että maapallo tuhoutuu, mutta silti katsojille saadaan onnellinen loppu?
Kuinka tämä on mahdollista?
No, aivan loppumetreillä paljastuukin että päähenkilöt, eli ne joihin katsojat ovat elokuvan mittaan samaistuneet ja joiden puolesta puristelleet peukkujaan ja hurranneet ja hikoilleet, niin ne KAIKKI paljastuvatkin esim HOMOIKSI. Ja sitten koko maapallo paukahtaa paskaksi. Ja katsojat riehuu ja serpentiinit lentelee ja vappupillit törisee! JIIHAA!!!
Sillähän ei ole katsojille mitään väliä että elokuvassa ei näytetty kaikkia maapallon ihmisiä, joista homoja on vain 5%, tämän elokuvan katsojat tajuavat vasta kotimatkalla, että miksi minä hurrasin, maapallon tuhoutuessahan muutkin saa heittää lusikan nurkkaan kuin ne pääroolien homot... No, nyt se on jo vihreenä, hmm mitäköhän sieltä kaupasta pitikään ostaa..?
Tosin luulen että päähenkilöillä täytyisi olla pahempi pahe kuin homous jotta heidän kuolemalleen tällaisessa tilanteessa hurrattaisiin.
Tuolla kaukana lännessä on maa nimeltä Amerikka ja siellä asuu amerikkalaisia,
jotka haluavat nähdä amerikkalaisia elokuvia amerikkalaisista ihmisistä, jotka
amerikkalaisella tavalla ovat amerikkalaisen sankarillisia. Amerikkalaisen
sankarin pitää amerikkalaisesti toimia amerikkalaisella tavalla, ja pelastaa
muita amerikkalaisia pahoilta ei-amerikkalaisilta paskiaisilta. Saatiin taas
nostettua yksi tähtilippu lisää amerikkaiseen tankoon.
Jiihaa.
pidän onnellisista lopuista, ei voi mitään! Surullinenkin loppu käy joskus, mutta masentava loppu ei ikinä koska se niin ikävä ja vastenmielinen. Esim. elokuvassa The Pledge - Kunniasanalla oli todella masentava loppu joka pilasi koko elokuva nautintoni. Jäi todella tympeä olo siitä jutusta vaikka arvosteluissa se olikin kehuttu maasta taivaisiin joiden takia sen ALE-korista poimin matkaa.
Pelastua pitää, että saadaan tehtyä jatko-osa ja
sille jatko-osa jne.