voiko olla ruusu/sienitulehdus 1 v:lla?

onko mahdollista että kivespusseihin tulee ruusu/sienitulehdus yks vuotiaalle vauvalle? saimme lääkäriltä voidetta pelkästään, mutta yhden päivän jälkeen se vaan on pahentunut, ja olisi tarkoitus lähteä etelään lomalle parin päivän päästä. Onko olemassa lääke joka tehoaa nopeasti ?
3437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja se on helposti tunnistettavissa sillä on ihmisen keskikohdan toisella puolella. Siis esim kiveksissä se olisi vain toisessa pussin puolessa ja raja on selvä ja erottuva.

Sieni on hyvinkin mahdollinen ja voiteet on para slääke ilmakylpyjen lisäksi. Uudelleen lääkäriin vaan jos ei näytä auttavan ja selitä lähtönne.

Äänestä

yleensä vaatii vähintään viikon tai parin hoidon, ennen kuin näkyy missään. Ihottuma ei kuitenkaan yleensä pahene hoidon aloittamisen jälkeen. Olisiko poikasi allerginen lääkkeelle?

Äänestä

Jos saitte kortisonia sisältävää rasvaa hoidoksi ja ihottuma on rasvailun jälkeen vain pahentunut, niin veikkaan että kyseessä on sieni/hiiva.

Hiiva röyhähtää nätisti, kun pistää kortisonia kehiin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninatelle kirjoitti:

onko mahdollista että kivespusseihin tulee ruusu/sienitulehdus yks vuotiaalle vauvalle? saimme lääkäriltä voidetta pelkästään, mutta yhden päivän jälkeen se vaan on pahentunut, ja olisi tarkoitus lähteä etelään lomalle parin päivän päästä. Onko olemassa lääke joka tehoaa nopeasti ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu