Sainpa eilen uuden Kia Ceed 2.0 Ex:ni. Tiesi sen oleva suht kelvollinen hintaansa nähden, mutta yllätys oli silti melkoinen. Koeajettuhan sitä ei saanut, ei ollut sellaista esittelyautoa. Tehoa ja vääntöä on tosi riittämiin ja se hiljaisuus ällistyttää. Varustelutasokin on lähes täydellinen. Oon kyllä piru vie tyytyväinen, sanokoon kateelliset mitä hyvänsä. On kyllä tyhmyyttä jättää katsomatta ja koeajamatta, jos uutta ostamassa on. Eihän sitä silti pakko ostaa ole. Ps. En oo Deltassa töissä.
Uusi Kia tuli
Basti
174423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onnittelut ! Olet tehnyt hyvän valinnan, 2.0 on jo auto ja kelpaa sillä ajella.
Itselleni kävi viime vuonna samoin ,että yllätyin positiivisesti Cerato 2.0 EX:n ominaisuuksista.Sitäkään ei ollut 2.0 koeajettavissa.
cee`d 1,6 CRDi se vasta peli on, takana vajaa kaksi viikkoa ja 1000 km, suosittelen.
Tänään. Onpahan "FIUDE" hintaisekseen. Hiljainen kuin hautakammio, ja rivakkuutta löytyi, joskin silloin haudan hiljaisuus särkyi. Kolinat loistivat poissaolollaan. Taitaapi Mondeo siirtyä Delta-Auton harmiksi pika pikaa.
Onnea vaan, tiedän tunteen: Minäkin sain uuden Ceed 2.0 EX:n torstaina. Iloinen yllätys oli vakionopussäätimet integroituna rattiin, ei ollutkaan erillistä viikseä, kuten kaupantekohetkellä oli puhetta. Kia kehrää kuin kissa, tosin hieman jyrinää tuli renkaista (vaikka hyvät Misukat ovatkin) karkealla asvalttipinnalla 100:en vauhdissa. Jos luulette, että lobbaan, niin luulkaa vaan.
Onneksi olkoon!
Itselläni on ceed 2.0,jolla olen ajanut 8.500 km.
Olen tosi tyytyväinen valintaani, ei kuluta paljoin eikä syö öljyä kuten edellinen autoni.
En myöskään koeajanut kaksilitraista, luotin myyjän sanaan enkä pettynyt.
On tietty hyötyäkin. Itse katsellut uutta autoa jonkin aikaa ja tuskinpa olisin Kia:aan tutustunut mutta kun jotkut kehuu ja toiset haukkuu niin pakkohan siihen oli tutustua.
Vaihtoehtoja olivat:
Toyota auris d4d sol
Citroen c4 110 hdi
ja sitten tuo parjattu/kehuttu Kia ceed 1.6 crdi ex
Kiia voitti, huomenna tilaukseen kun värikin (oil blue ) sopi valmiiksi maassa oleviin niin, toimitusaika 2 vk
Auto voitti meidän (perheen ) testin aika ylivoimaisesti.
Toiseksi tuli muuten se C4, tojo viimeinen en vaan yksinkertaisesti syttynyt siihen vaikka varmasti onkin hyvä auto.
Provokaattoreille tiedoksi, että Teidän antaumuksellinen haukkuminen sai aikaan sen, että yleensä testasin koko Kiaa, pitäähän se itse kokea kun sitä noin kovin parjataan.
Että kiitos Teille:)
Hyvä juttu että ostit Kian, sunlaisille se on ihan sopiva auto, ajellaan me muut oikeilla autoilla.
Mikähän on tuonkin kirjoittajalla nyrjähtänyt elämässä sijoiltaan. Ei normaalin ihmisen tarvitse kommentoida perushyödykkeen valintaa toiselle ihmiselle tuohon sävyyn.
Joo mullekin tulee 1.6ex ja oilblue. Huomen on sit kulunu 2vk ku tilasin mutta helsingin konalan deltassa ilmottivat, että huonol tuuril voi mennä kolmekin viikkoa. Niin ja ne jotka kehtaakin itkee kokeilematta tätä huippu bilikkaa, omistaa korkeintaan hiekkaa vaginassa.
Itse tilasin ceed crdi;n helmikuun lopulla, sain toukokuun lopulla. On näköjään toimitusajat huomattavasti lyhentyneet.
3000km takana, keskikulutus ollut 5,1 litraa sekalaisella ajolla. Kulutus on ollut yllätys, myönteinen semmonen.
Tosiaan se slovakian tehdas on nyt vasta täysin valmis. Cee'dia ei ollu alkuu vissiinkää, kuin muutamaa väriä, koska kaikki värialtaat eivät olleet valmiita. Nyt tosiaan toimitusajatkin on sitä mukaan lyhentyneet. En tiedä mutta luulisin näin :D
Sillä, että kysyin myyjältä mitä värejä on maassa valmiina. Samoin varustetasot ( osa paketti ratkaisuista kestää 2-3kk kuten nahkasisustus jne ).
Sattui olemaan 6 eriväriä automaatti-ilmastoinnilla valmiina maassa ja siitä oli helppo valita. Myyjäkin vahvisti, että tehdas kykenee vasta nyt vastaamaan kysyntään paremmin.
Sama juttu, sopiva väri sattui olemaan ja automaatti-ilmastoinnilla. Kaupat tein ja auto tuli kahdessa viikossa. Nyt 300 onnellista kilometriä takana. Huonoja puolia en ole löytänyt, kaikki nippelit ja napit ovat oikeilla paikoillaan, ohjaus tuntuu mukavalta, samoin istuimet. Ceed tuntuu paljon kokoaan isommalta autolta.
Tosiaan auton koko oli yllättävä. Olin aikasemmin nähnyt vain kuvia ks. autosta. No koeajamaan ja sieltähän se stemmas mitä parhaiten. Pitkänä miehenä (187cm) sain hyvän ajoasennon ja vielä taaksekin mahtu pitkä heppu. Nykynen auto on opel corsa joten tein jotakuinkin aikamatkan tulevaisuuteen :D
on just ennen kian markkinoille tuloa ostanut jonkun muun uuden auton heh..
Joo, nyt on 600km:iä takana ja fiilis senkun paranee. On tää kyllä loistava.
Itse tilasin ceedin 1,4-litrasena lisävarusteilla samoihin aikoihin kuin sinä, eli ensiesittelyn tienoilla ja silloin tosiaan oli noi toimitusajat tosi tukossa varsinkin jos halusi muun värisen kuin hopean tai sen mikä lie Pewter Beigen tms. Nyt sitten ei näköjään tarvinne tilaajien oottaa ihan niin kauaa, kuin me jouduimme odottelemaan. (sain huhtikuun loppupuolella).