onko järkeä auton

Nyt alla 11 litraa sataselle hörppäävä bensa-auto, josta autorahoitusta 16 tonnia ja hyvitysarvo noin 17.500-18.000 eur. Kk-rahoituserä 460 e/kk.

Nyt vaihdattelemassa dieseliin, kulutus n.5 litraa, käsirahaa pitäisi latoa 5 tonnia, loput aurorahoutukselle 4 v, yksi erä 490 e/kk ja iso viimeinen erä 6000 eur.

Onko järkevää vai ei?
101605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Järkeä vai ei on kysymys, johon ei ihan noilla tiedoilla voi vastata. Selvitäpä itsellesi kuitenkin seuraavat asiat:

-Paljonko ajat vuodessa (km)
-Paljonko arvelet ajojesi lisääntyvän halvan polttoaineen turvin (km)
-Paljonko dieselveroa joudut maksamaan
-Paljonko dieselveron hinta on per km vuosittaisilla ajokilometreillä
-Miten paljon edullisemmaksi / kalliimmaksi polttoaine dieselvero tulee pelkkään bensaan verrattuna
-Miten paljon arvelet saavasi tuosta uudesta autosta esimerkiksi kolmen vuoden päästä, ja miten paljon arvelisit saavasi nykyisestä autostasi kolmen vuoden päästä

jne.

Noiden pohdintojen jälkeen autonvaihdon kannattavuus onkin sitten yksinkertainen laskutoimitus.

Matematiikallahan näitä päätöksiä tosin yleensä ei tehdä. Auton osto kun on enemmänkin tunnepäätös...

Äänestä
  • ...noin 17-18 tkm/vuosi, ja sen uuden dieselin ostohinta n. 30 tonnia.

    Äänestä

  • tulee..... kirjoitti:

    ...noin 17-18 tkm/vuosi, ja sen uuden dieselin ostohinta n. 30 tonnia.

    Sulla ei ole nykyisestä autosta käytännössä juurikaan pääomaa kertynyt ja silti olisi vaihtamassa kolmenkympin autoon! Mieti nyt vielä hetki.
    Aikaisempi autosi on ostettu lähes kokonaan lainarahalla tai sen arvo on pudonnut nopeammin kuin laina on lyhentynyt. Nyt aiot ostaa kalliimman auton, jonka lyhennys on samaa luokkaa mutta arvonpudotus tod.näk. suurempi kuin nykyisessä autossa. Ja kaiken kruunaa vielä lopussa odottava kuuden tonnin paukku.
    Jossain vaiheessa sulla taitaa olla käsissä ansa eli päoma on suurempi kuin auton arvo.

    Itsekin olen tehnyt huonoja autokauppoja (=liian usein, 4 autoa neljässä vuodessa) mutta velan osuus on olut aina pieni.

    Äänestä

Auto kannattaa ehdottomasti ostaa käteisellä. Yleensäkkin kulutukseen ei kannata ottaa lainoja.

Äänestä

Minä en ymmärrä sitä, että keskimääräisellä suomalaisella palkansaajalla on 25000-50000 euron arvoinen auto, jonka omistaa ja on rahoittanut kaliilla korolla rahalaitos.
Oma mielipiteeni on, että auton tulee olla heti omassa omistuksessa ja maksettu 100%!!

Kuvitellaan, että olet löytänyt 6 l/100 km hörppivän pikkudieselin, jonka myyntiarvo on 7000-10000 euroa. Jos tulosi ja varallisuutesi riittää suoraan ostoon niin vie pois kaupasta. Mikä onkaan halvempi peli ajella, kun sillä periaatteessa ei ole muuta kuin käyttöarvo ja sillä ajelee hyvin pidettynä 200 000 km?? Tälläisia autoja on tilaviakin ja vähillä käyttökustanuksilla saatavissa. Jos ei ole rahaa laittaa pöytään suoraan ja tarvii pankin apua, niin onhan se silloin hölmöläisen hommaa ostaa varallisuuden ylittävä auto. Nöyryytäisi lähteä pankkiin ruinaamaan peltilehmään rahaa.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä. Itse köröttelen 12 vuotiaalla autovanhuksella, joka tosin kulkee vallan mainiosti. Auton vaihto alkaa lähestyä. Sitä varten olen kuukausittain laittanut rahaa syrjään. Kun vaihdon aika tulee, ostan sellaisen auton mihin rahat riittää, mutta onpahan ainakin heti 100% oma. Eikä tule korkokuluja rahoituslaitokselle. Kun ei ole ottanut kulutusluottoja, autolainoja tai muutakaan sellaista, niin säästäminenkin on huomattavasti helpompaa. Vähän kärsivällisyyttä se vain kysyy, ja itsekuria.

    Äänestä

...ei koskaan kannata ostaa rahoituksella. Kun sulla on tuo viimeinen maksuerä käsillä, sun autosi arvo ei saata olla enää tuotaa 6000e. Säästä ja osta sit sen hintanen mihin sulla on varaa...

Äänestä
  • ajatuksenne auton ostamisesta käteisellä olisivatkin järkeviä ja suositeltavia, niin edustatte ajatuksinenne muutamaa prosenttia kansasta. Loput ostavat autonsa velaksi ja eivätkä mieti mitä se maksaa. Harvapa meistä kehtaisi ajella autolla, johon oikeasti olisi varaa.

    Äänestä

  • kuinka kirjoitti:

    ajatuksenne auton ostamisesta käteisellä olisivatkin järkeviä ja suositeltavia, niin edustatte ajatuksinenne muutamaa prosenttia kansasta. Loput ostavat autonsa velaksi ja eivätkä mieti mitä se maksaa. Harvapa meistä kehtaisi ajella autolla, johon oikeasti olisi varaa.

    Siksi Suomessa onkin niin paljon köyhiä, elävät vain velaksi.

    Äänestä

  • kuinka kirjoitti:

    ajatuksenne auton ostamisesta käteisellä olisivatkin järkeviä ja suositeltavia, niin edustatte ajatuksinenne muutamaa prosenttia kansasta. Loput ostavat autonsa velaksi ja eivätkä mieti mitä se maksaa. Harvapa meistä kehtaisi ajella autolla, johon oikeasti olisi varaa.

    Niin mikä tuo "varan" mitta oikein on? Minusta se on mm. maksukyky, joka mm. syntyy säännöllisestä palkkatulosta.

    Tuo tässä ketjussa parjattu velaksi ostaminen on käsitettävissä myös jälkisäästämiseksi jossa korko on se varsinainen ylihinta eli preemio tuotteesta. Se toinen vaihtoehto on (etukäteis)säästää fyrkat kasaan - monasti tarkottaen että kitkutellaan x määrä vuosia ja sitten ostetaan.

    Mielestäni on monissa tapauksissa optimaalista hankkia auto yksityisleasarina, osamaksulla tai suoralla pankkilainalla kun maksukyky on pääasiassa palkkatuloa - itse asiassa mikäli auton verran pääomaa on koossa se vasta kannattaakin miettiä saako tuolle pääomalle parempaa tuottoa kuin mitä autonsa vieraalla pääomalla rahoittaessa menettää korkoihin!
    Nämä vain ei mene aina kaikkien päähän.

    t. nimim meidän talouden bruttotulot 85k/v.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihto?? kirjoitti:

Nyt alla 11 litraa sataselle hörppäävä bensa-auto, josta autorahoitusta 16 tonnia ja hyvitysarvo noin 17.500-18.000 eur. Kk-rahoituserä 460 e/kk.

Nyt vaihdattelemassa dieseliin, kulutus n.5 litraa, käsirahaa pitäisi latoa 5 tonnia, loput aurorahoutukselle 4 v, yksi erä 490 e/kk ja iso viimeinen erä 6000 eur.

Onko järkevää vai ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu