yhteydessä toisiinsa?? tai rintasyöpä ja munasarjasyöpä?? onko kellään ollut rintasyöpä/ja kohdunkaulasyöpä (tai munasarjasyöpä) lyhyen ajan sisällä.?? voiko rintasyöpä tehdä etäpesäkkeitä kohdunkaulalle?
onko rintasyöpä ja kohdunkaula syöpä
unimamma..68
201180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
sinulla on perinnöllinen BRCA-2 -geenivirhe. Silloin usein molemmat rinnat sekä munasarjat poistetaan ensimmäisen syöpähavainnon yhteydessä.
Muussa tapauksessa ei pitäisi olla mitään yhteyttä.
Muumiäiti tuolla Syöpäpotilaat-palstalla osaa kertoa lisää.
Minulla ei ole todettu geenivirhettä. Silti rintasyöpäni seurantaan kuuluu lääkärin suosituksesta myös vuosittainen munasarjojen ultraus.( onkologi Tampereella).
vaikeampi löytää ajoissa. näin minulle on kerrottu.BRCA1 JA BRCA2.geenivirheet yleensä aiheuttaa munasarja ja rintasyöpää.
Täällä jossain tämän palstan ketjussa muumiäiti selkeästi kertoi omasta kokemuksestaan.
Hänen syöpärinta poistettiin jo ennen,kuin
geenivirhe todettiin.
Olen seurannut hänen kirjoitukset juuri tästä syystä tarkoin.
Itselläni on epäily sukurasituksesta.
on myös omakohtaista kokemusta, koska minulla on tutkittu se geenivirhe ( suvussa ja itsellä rintasyöpää). Vaikka geenivirhettä ( niitä kahta tutkittua) ei löytynyt, lääkäri suositteli vuosittaista munasarjojen ultrausta.
kuollu jo se muumiäiti vaiko minne lähtenyt.
eikö jaksa enää kirjottaa.
semmonen syöpä on,voi tulla loppu äkkiä.niin tuli minun miehelle.
kaksi kuukautta eli sen jälkehen,kun keuhkosyöpä todettiin. nyt istun yksin yöt ja uni ei tule.
näitä geenivirheitä on.katsoin netistä että vain muutamalla prosentilla.
eikä pidä vähätellä heitä,joilla se on.
sehän on sukurasitus.periytyy äidiltä lapsille!
hyvä se,että itsekin pääsen tutkimukseen.
että täällä useilla on jotain muumiäitiä vastaan.
kaikki mitä hän kirjoitti,väheksytään.
ihan kuin kaikki kauna ja vihamielisyys vain häneen puretaan.kirjootetaan että muumit ne vain leikkii
eikä huomata asiallisia asioita vaan ohitetaan ne
mitä hän kirjoitti.
en tätä ymmärrä. siunausta muumiäitille ,ei kaikki
olla pahoja.
jos saa vanhaksi elää,oppii ymmärtämään.ihmisiä me olemma kaikki.
En ole väheksynyt ketään tai kenenkään sairautta. Kerroin vain, että minulla on omakohtaista kokemusta. Vaikka minulta ei sitä geenivirhettä löytynytkään, silti lääkäri suositteli vuosittaista munasarjojen ultrausta koska suvussa on niin paljon rintasyöpää.
Jos täällä arvostetaan vain "muumien" tai muiden äitien mielipiteitä, niin eipä täällä muut viitsi enää vastailla.
Huom. minulla ei ole mitään "vakikirjoittajia" vastaan, HE eivät ole minulle pahasti kirjoittaneet, mutta muiden mielipiteet ihmetyttää.
vastaa, sitä enemmän tietoa saamme. Itse ainakin toivon niin, "konkareiden" kuin "tuntemattomienkin" vastauksia. Minusta olisi tylsää, jos kysymykseen ei tulisi kuin muumi... tai I.sopan tms. vastaus.
eihän ns.vakiokirjoittajat täällä ole
enää kirjoittamassa.
eivätkä he kenellekkään pahaa sanaa sanoneet!
mutta koko ketjun luettuani, huomaan kyllä että edellisen kirjoittajan kommentti siitä, että eikö ole sama kuka vastaa on mielestäni osuva. Turhan usein täällä vielä vedotaan, että "kysy siltä tai siltä" tai kumotaan jonkun nimimerkittömän vastaus ja kehotetaan lukemaan nimimerkkien aikaisempia ketjuja. Tämähän on näiden nykyisten vastaajien väheksymistä.
Kun joku uusi, syövän sairastanut ja kokemusta näin ollen omaava, vastaa, kiitetäänkö häntä vastauksesta?! Ei! Vaan kehotetaan kääntymään jonkun "vakikirjoittajan" puoleen. Ymmärrän miten pahalta tämän täytyy tuntua uusien kirjoittajien mielestä.
ps. mielestäni tässä ketjussa kukaan ei ole väheksynyt vakikirjoittajien tai tiettyjen nimimerkkien tietoa.
kuollut,vaan voi hyvin.Surullista.että miehesi on kuollut.Voimia sinulle.
teityltä nimim.vastauksen,voi sen esittää otsikossa.
-
passaa kokeilla täälläkin!
Jotenkin nyt alkaa tuntua että joillekkin tämä internet korvaa oikeat ihmiskontaktit?
Miten kukaan voi ottaa noin tosissaan sen, vastaako täällä jollain hemmetin suomi24 hömppöpömppä palstalla jollekulle toiselle useammat tai käännytetäänkö kysyjät jonkun nimimerkin puoleen??
Hei haloo! Jos haluatte luotettavia vastauksia, niin kysykään lääkäreiltä tai oikeilta ihmisiltä joiden kanssa voi keskustella kasvokkain!
Niin kauan kuin keskustelua käydään virtuaalimaailmassa, on vastuu kuulijalla, eli tässä tapauksessa lukijalla!!
Älkää nyt hyvät ihmiset korvatko oikeita aitoja ihmissuhteita tällä virtuaalihömpällä! Täällä on myös vaaransa, kuka vain voi esiintyä minä vain ja esittää millaisia tahansa tietoja ja kokemuksia...
Kaikella ystävyydellä,
syöpäpotilas
muumi? oliko sinun oma kirjotus?
kirjoitus.oikea nimimimerkkihän on muumiäite.kuka vaan
saa kirjoittaa netissä.
OMIAS!KYLLÄ TÄÄ ON TARKEÄ PALSTA , EN VOIS AJATELLAKKAAN ELÄMÄÄ ILMAN TATÄ, JOTENMENE HÖPISEMÄÄN MUUALLE!!!!!!!!!!!!!!!JA ETTÄ OIKEIN KAIKELLAYSTÄVYYDELLÄzzzzzzzzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!
riski on suurempi, jos suvussa on ollut useampi alle 50-vuotias rintasyöpäpotilas.
Kaikkia geenivirheitähän ei vielä tunneta. Se tiedetään, että on sukuja, joissa alttius sairastua syöpään on suurempi.
kysymykseen? Minäkin odotan vastauksia... nimimerkki: kiinnostunut