hämähäkkiluomi ja sen poisto

Ollut tuollainen täplä silmän alla jo ainakin 5-vuotta ja on tullut vaan selvemmäksi. Täplällä tarkoitan pieniä verisuonia, jonka nimi on hämähäkkiluomi. Kokemuksia poistosta ja sen hinnasta?

http://www.ihotauti.net/pics/1hamahiso.jpg
514218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hämähäkkiluomeni oli lähellä nenänpäätä. Poistaminen ei juuri tuntunut missään, eikä maksanut paljon.

Äänestä
  • ^ Poistiko sun hämähäkkiluomen ihan peruslääkäri vai kuka? Ja jäikö siitä jälkeä? Itselläni on nyt kaksi hämähäkkiluomea keskellä kasvoja, mutta pelottaa niiden poistaminen. Olen aiemmin poistanut kasvoistani luomia ja niistä jäi luomien kokoiset patit (olen taipuvainen arpikudoksen hankkimiseen). Onko tämä mahdollista hämähäkkiluomen poistossa vai viekö toimenpide siitä luomesta vain sen värin pois kun se verisuoni operoidaan?

    Äänestä

  • huolestunut_ kirjoitti:

    ^ Poistiko sun hämähäkkiluomen ihan peruslääkäri vai kuka? Ja jäikö siitä jälkeä? Itselläni on nyt kaksi hämähäkkiluomea keskellä kasvoja, mutta pelottaa niiden poistaminen. Olen aiemmin poistanut kasvoistani luomia ja niistä jäi luomien kokoiset patit (olen taipuvainen arpikudoksen hankkimiseen). Onko tämä mahdollista hämähäkkiluomen poistossa vai viekö toimenpide siitä luomesta vain sen värin pois kun se verisuoni operoidaan?

    arpi jää, jos on taipumusta kudoksen kasvuun. Itselläni ei jäänyt yhtään mitään jälkeä. Keskussairaalassa poistettiin, en muista mikä se lääkäri lie oli....

    Äänestä

  • paljon hämähäkkiluomen poisto maksoi suurinpiirtein? Norm. luomet on mahdollisuus poistaa vissiin ilmaiseksi?!

    Äänestä

  • hämähäkkiluomi kirjoitti:

    paljon hämähäkkiluomen poisto maksoi suurinpiirtein? Norm. luomet on mahdollisuus poistaa vissiin ilmaiseksi?!

    Minulta on poistettu HYKSin ihotautisairaalassa laserilla hämähäkkiluomi poskesta. Kirpaisee kun poltetaan, mutta ei sen ihmeellisempää. Tuli tumma läiskä, joka sitten muutamassa viikossa hävisi. On kosmeettinen haitta, joten ei tavallisesti pääse HYKSIin niitä poltattamaan. Minulla oli muutakin, joten pääsin sinne. Maksoi muutaman kympin, koska oli julkinen hoitopaikka. Yksityisesti taitaa maksaa muutaman satasen? Katso esim. sairaala Laaserin nettisivut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jmk kirjoitti:

Ollut tuollainen täplä silmän alla jo ainakin 5-vuotta ja on tullut vaan selvemmäksi. Täplällä tarkoitan pieniä verisuonia, jonka nimi on hämähäkkiluomi. Kokemuksia poistosta ja sen hinnasta?

http://www.ihotauti.net/pics/1hamahiso.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu