Minä en ymmärrä, miksi Suomessa ei oteta tiukkaa kuria huumeiden käytön suhteen. Minusta kuolemanrangaistus pitäisi ottaa heti käyttöön.
Huumeiden kieltolaki
Huumeiden kieltolaki
71023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lait säädetään, jotta niitä noudatettaisiin.
Mikäli lain noudattamatta jättämisestä ei tehdä riittävän pelottavaa ei lakeja enää kukaan noudata.
Siis lain noudattamatta jättämisestä pitää rangaista ankarimman mukaan, jotta oikea signaali välittyy kansalaisille.
Ankarin rangaistus on kuolema.
Paitsi että maissa, jossa murhasta, maanpetoksesta ja kannabiksen hallussapidosta on säädetty kuolemanrangaistus yksikään kolmesta mainitusta lain rikkomisen muodosta ei ole hävinnyt.
Säädettäköön siis kaksinkertainen kuolemanrangaistus? Ensin hirtetään ja sitten tapetaan?
Pienistä rikkeistä pitää tietysti antaa rankempi rangaistus sillä pienet rikkomukset ovat isojen rikkeiden perusta. Ja tuollainen käytös tulee kitkeä heti versona ettei pääse kukkimaan ja levittäytymään muihin kansalaisiin.
Tai sitten voidaan käyttää sitä päähän syntymähetkellä asennettua järkeä?
Siellä kun ajattelukin on kielletty, niin ei sinun tarvitsisi mieltäsi rasittaa asioilla joita et ymmärrä.
" Minusta kuolemanrangaistus pitäisi ottaa heti käyttöön."
Haluaisit tappaa huumeidenkäyttäjät? Miltä se tuntuisi? Saisitko siitä tyydytystä?
Onhan häneltäkin kielletty eläminen omien vanhempien toimesta, joten johonkinhan hänen on purettava menetetty nuoruus...samanlaisia stalininpuolikkaita jokaikinen kylänraitti pullollaan...tai kaupunkiin maalta muuttaneita Räsäsiä.
Miten oikeutat sen että joku pistetään teloitusryhmän eteen siksi että hän on käyttänyt päihdettä josta tulee hänelle hyvä olo ja jonka käyttö ei uhkaa kenenkään muun onnea tai hyvää oloa?
...
Suomessa ihmisten holtiton liikennekäyttäytyminen johtaa useampiin SIVULLISTEN kuolemiin kuin huumausaineiden käyttö. Eikö - jos kerran huumeista rangaistaan kuolemantuomiolla; silloin tulisi rankaista myös kaikkia niitä jotka eivät pysy kurissa ja aiheuttavat huumeita enemmän vaaraa sivullisille - pitäisi rangaista myös kuolemantuomiolla? Olisipa ainakin se "kuri" jota kaipaat... olisi johdonmukainen kuri.
...
Montako lasta sinulla on?
kuolemanrangaistus myös alkoholisteille, junteille, tiukkapipoille, kukkahattutädeille, äänestäjille ( rangaitus sen takia että hehän ovat nykyiset poliitikot valinneet), kommareille, yms...
Tässä olisi minun suosikkini. Onneksi en asu Suomessa, jos ajattelenkin että keskustelun aloittaja saa vielä Suomessa äänestää niin huh huh... Oli vähän koti-ikävä näin juhannuksen alla, mutta nyt kyllä taas täällä jaksaa elää, kun näkee minkälaisia mielipiteitä Suomessa joillakin on.
"Minä en ymmärrä, miksi Suomessa ei oteta tiukkaa kuria huumeiden käytön suhteen."
Eikö se ole aika tiukkaa kuria, että Suomi on ainoa valtio maailmassa, jossa maailman miedoimman päihteen valmistuksen _yrityksestäkin_ voidaan tuomita?
http://www.youtube.com/watch?v=PCb5l9qHR5M
"Minusta kuolemanrangaistus pitäisi ottaa heti käyttöön."
Voisitko perustella, kuka ja miksi hyötyisi tästä?