Leijonamies

Skorpioninainen

Olen ajautunut ongelmalliseen tilanteeseen, jossa suhteemme on olosuhteen pakosta jäissä. Olemme varsin uusi tuttavuusyhtälö, molemminpuoleisia tunteita on ainakin aikaisemmin ollut, mutta tällä hetkellä en enää tiedä missä mennään.

Elämme tällä hetkellä viestien välityksellä. Koska ero aikaisempaan on merkittävä, olen kysynyt häneltä suoraan, haluaako hän poistua elämästäni vai saanko jatkaa odottamista. Vastausta en ole saanut, kumpanakaan kertana.

Hän sanoi minulle aikaisemmin, että on helpompi olla, mikäli hän ei ajattele minua, enkä minä ajattelisi häntä - että jatkaisimme hänen paluun jälkeen. Mutta voiko tämä saivartelu ja kiertely olla vain tyypillistä itsepäistä leijonaa, joka toimii itsekkäästi peläten itsensä tai minun satuttamista? Vai eikö hän vain enää halua minua?

Tämä särkee sydäntäni...:(

3

1201

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skorpiotar

      Minulla on aivan samantyylinen tilanne.
      Eli emme ole edes pitkään tunteneet toisiamme, mutta koko sinä aikana ei ole ollut mitään ongelmia. Muuta kuin nyt aivan yllättäen tämä.
      Alusta alkaen suhteemme eteni nopeaa tahtia ja äkkiä me muutimmekin yhteen. Mutta sitä onnea ei kestänyt kuin hetki kunnes hän ilmoitti eräänä päivänä että hänen on muutettava pois. Hän sanoi ettei ole reilua kun hänellä ei ole tarpeeksi aikaa minulle (hän tekee kahta työtä, harrastaa paljon ja hänen ex vaimonsa luona asuu hänen kolme lastansa). Että hän satuttaa aina rakkaitaan eikä halua pilata minun elämääni. Että joutuisin odottamaan häntä eikä se kuulemma ole normaalia parisuhdetta.
      Olen alusta asti väittänyt hänelle vastaan, sanonut että haluan vain hänet ja haluaisin että tilanne palautuisi normaaliksi. Hän käy luonani yhä lähes päivittäin ja kun yritän kääntää tilanteen huumoriksi, olen sanonut että olemme palanneet lähtöpisteeseen jossa normaalit pariskunnat ovat vuosia (seurustelua, muttei yhdessä asumista).
      Joka päivä hän käskee minun etsiä uutta miestä ja sanoo ettei ole minun arvoiseni. Väitän vastaan ja hän naureskelee että tekee aina vääriä ratkaisuja. Totean että hän on minun elämäni mies ja tulee aina olemaan. Joskus hän toteaa, että ehkä olen oikeassa ja kenties hänkin sen joskus tajuaa..
      Tunnun olevani niin patti tilanteessa hänen kanssaan. En ymmärrä miksi hän torjuu minut ja yrittää työntää pois läheltään. Ja antaa myös niin ristiriitaisia viestejä.

    • VesimN

      tilanne. Leijonamies alusta asti piirittänyt, pitänyt yhteyttä, päivittäin 3-4 sähköpostia ym. Jatkuvaa lepertelyä tunteista, toki mukavaa, mutta onko jo liikaa. Suunnittelee naimisiinmenoa ja en itse kyllä vielä sellaisia ajattelisi. Olemma tunteneet noin pari kuukautta.

    • mallaA

      HEI

      Leijonana ajattelen että kyse on leijonan siitä pelosta, että "sydän mutuu". Epävarmuutta se vaan on...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2334
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1598
    3. 115
      1138
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1129
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      937
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      54
      826
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      82
      806
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      617
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      56
      537
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      498
    Aihe