Mites saan sen toimimaan ?
Esim. Venttiilikopassa käytetään usein.
Kun tuntuu että se lähtee vuotamaan vaikka sen kiristäisi miten !
Jos sen kiristää löysähkösti se vuotaa hetken päästä.
Vaikka sitä hieman kiristää sen alkaessa vuotamaan, sekään ei auta.
Jos sen kiristää tiukalle se vuotaa hetken päästä.
Olen kuullut liottamisesta vedessä ennen asennusta.
( En ole kokeillut.)
Tietääkö kukaan oikeasti oikeaa asennustapaa ?
Etukäteen kiittävä !
Esim. Venttiilikopassa käytetään usein.
Kun tuntuu että se lähtee vuotamaan vaikka sen kiristäisi miten !
Jos sen kiristää löysähkösti se vuotaa hetken päästä.
Vaikka sitä hieman kiristää sen alkaessa vuotamaan, sekään ei auta.
Jos sen kiristää tiukalle se vuotaa hetken päästä.
Olen kuullut liottamisesta vedessä ennen asennusta.
( En ole kokeillut.)
Tietääkö kukaan oikeasti oikeaa asennustapaa ?
Etukäteen kiittävä !
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jees poks mutta veden täytyy olla kuumaa
Kun kiinnostaisi vielä.
Keitetäänkö vesi vai otetaanko suoraan hanasta ?
Kuinka pitkä liotus ?
Kuinka kauan aikaa asentaa tiiviste paikalleen ?
täytyy hakata suoraksi ennen mitään muita vippaskonsteja. Venyy nimittäin kiinnitysruuvien kohdalta, eikä sitten pidä vaikka kuinka kiristää.
Kun olet oikonut kopan ja laittanut uuden tiivisteen, niin älä sitten kiristä liikaa.
Nuorempana sai tapella saman ongelman kanssa joka helkkerin käytetyssä autossa. Joku idiootti oli aina koittanut korjata vuotavaa venttiilikopan tiivistettä kiristämällä muttereita niin penteleesti että
a) tiiviste katkesi ja rupesi vuotamaan kahta kauheammin ja
b) peltinen venttiilikoppa painui jokaisen mutterin kohdalta puolen sentin kuopalle joka tietenkin kantoi uuden tiivisteen kanssa eikä pitua löytynyt.
Riittää että naputtelee ne mutterin alle muodostuneet pullistumat suoraksi. Peltinen koppa voi muuten olla miten kiero tahansa. Kyllä se vääntyy suoraksi kiristettäessä. Oikein pahassa tapauksessa voi korkkitiivisteen kummallekin puolelle sivellä vaikkapa moottorisilikonia tai tiivisteliimaa. Hiton vaikea irrotaa seuraavalla kerralla mutta kyllä pitää.
kuitenkin silikonia joka väliin.Tulkoon uskollaan autuaaksi.
Ei siihen ole tarkoitettu enää mitään silikoneja sekaan.
Sinä henkiparantaja pysyä loitolla !
Molemmin puolin moottorisilikonia välitön kiristys = massiivinen öljyvuoto koska tiiviste plumpsahtaa pois paikaltaan.
Liimaa tiiviste ensin oiottuun koppaan kiinni kontaksiliimalla ja sitten laita moottorisilikonia toiselle puolelle.
Ooppelistako tässä puhutaan ?
Vai volkkarista ? Vokkeloihin saa myös kumista tiivistettä.
Itsekin annan ääneni tuolle kierolle venttiilikopalle, sillä kuten jo aikaisempikin kirjoittaja totesi, niin tuppaavat vanhemmiten olla jo "kieroiksi" kiristettyjä.
Joten ei muuta kuin naputtele koppa reunoilta suoriksi pistä uusi tiiviste, ja kiristä KOHTUUDELLA!!
Venttiilin koppa, ja tietenkin tiiviste.
Ja jokainan mutteri käännetään sitten yhtä "hellästi" kiinni....Kyllä pitää..
yks asentaja
Oio kopan pahimmat mutkat, puhdista vanhat tiivisteen jämät ja karstat tiivistepinnoilta ja uusi tiiviste paikoilleen ja tiivisteliimalla kiinni kumpaankin pintaa.
Kiristä kohtuudella ja anna liiman kuivahtaa ennen rinksalle lähtöä.