Niin mietin tässä vaan, että onko esim. käräjäoikeuden tuomareilla huono palkka verrattuna esim. asianajajiin?
tuomareilla huono palkka?
emba
42064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Julkisella puolella virkavuodet kasvattavat palkkaa, mutta palkat ei koskaan nouse samalle tasolle kuin yksityisellä. Lisäksi tuomarin ura lähtee yleensä käyntiin takkuisesti, joudut pahimmassa tapauksessa tekemään pätkätöitä (sijaisuuksia) vuosia ennen vakivirkaa.
Asianajajallakin, tai no sellaiseksi haluavalla, on melko huono palkka alkuun, ja tappava työtahti jossa ei ylityö-käsitettä edes tunneta(60 tunnin työviikot eivät ole harvinaista nuoremmilla asianajotoimiston lakimiehillä). Sitten jos tekee vaikutuksen, on sairaan hyvä jne, ja pääsee osakkaaksi, työtahdin voi säännellä itse ja rahaa tulee reilusti.
Parhaat palkat ovat yksityissektorilla yksityisissä yhtiöissä, esimerkiksi rahoitus- ja vakuutusalalla, isojen yritysten yrityslakimiehenä jne.
Siis kyllähän sillä palkalla elää, ja on se suurempi kuin normiduunarin palka, eli asuntovelkaa makselee ihan rauhassa, on varaa autoon, muksuihin ja käydä etelässä kerran vuodessa.
Mutta kuitenkin verrattuna opiskelun pituuteen, vaativuuteen ja määrään, palkka on kyllä vaatimaton. Mutta saapahan mediaseksikkään ja laajasti kunnioitetun ammattinimikkeen :)
että oikein mediaseksikkään?! No huh, huh!
Nyt kun itsekkin ajattelin, niin ei se todellakaan ole mediaseksikäs. Seksiä ei sillä ainakaan saa samalla tavalla kuin nimikkeillä "lääkäri" tai "palomies" :-)
Mutta siis, ainakin yksi yhteiskunnan arvostetuimmista, ja yhteiskunnassa arvostetuimpia virkoja. Sitä lähinnä hain takaa.