Minä omistan kaksi uros villakoiraa ja niillä on tapana pissiä sisälle, pahempaa vielä huonekaluihin. Miten tämän saisi loppumaan? En voi kutsua kotiin ketään vieraita kun haisee pissa joka paikassa. Mitä minun pitäisi tehdä?
Merkkaaminen sisätiloissa
Villakoira
3512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heippa sulle.Mulla on myös pieni koira joka tekee ihan samaa.Hommasin tälle sellaisen peepaidin eli merkkausvyön.Tämä vyö tulee siis "letkun" ympärille ja selästä esim.neppareilla kiinni.Ja siihen laitetaan side johon kusi sitten imeytyy.Todella kätevää.Hintaa tuollaisilla on noin 6e mutta noita voi melkee tehdä itsekkin jos on näppärä käsistään :) Jos käyt pienten koirien foorumeilla niin kannattaa sieltä kysellä jos joku niitä sattuisi tekemään tai laita vaikka googleen "merkkausvyö urokselle" niin eiköhän jotain löydy.
Kouluta sitä perskules! Tuommoset merkkausvyöt kannattaa unohtaa, jo on aikoihin eletty, tai vaihdat hauvallesi vaippaa vielä kun se on eläkeiässäkin.
Kiikuta hurttas kahden tunnin välein- ja kyllä, yölläkin- pihalle kusemaan niin kyllä se siitä oppii pikkuhiljaa.
Jos merkkailu jatkuu, ja mikäli koirat on uroksia, niin napsauta sukukalleudet eläinlääkärillä pois. Siinä lakkaa liiallinen reviirin merkkailu.
MUlla 7-v uros joka kastroitiin vuoden iässä.Ilosesti se kinttu nousee vieläkin.Pahimmillaan kusirumba on kun nartuilla on juoksuaika.Tällä koiralla on pakko pitää peepadia ja yöllä rajoittaa liikkumatilaa.Eli nukkuvat yhdessä huoneessa jolloin ei ole tippaakaan lattialla.
Ulos pääsee kokoajan koska ovet auki pihalle,lenkille pääsee vähintään 3xpäivässä ja edustaa siis pientä rotua. Tekemisen puute aiheuttaa sitä nurkkiin kusemista.Oma vanha yrmy ainakin selkeästi käyttäytyy näin kun sen kanssa ei tarpeeksi touhua.eli kaikille ei riitä edes se päivittäinen lenkitys vaan tarvitsee aivotyötä lisäksi.