miks täällä vaaka- palstalla on parjattu neitsyitä? itte olen sitä mieltä että neitsyet ovat mitä ihanimpia ihmisiä, uskollisia, tahdikkaita, luotettavia, huoliteltuja ja terveellisesti eläviä ja loistavia kuuntelijoita :).. huumorintajukin on kohdallaan ja sellainen oikeanlainen nöyryys.
neitsyistä
8
1577
Vastaukset
- ovat niin
Ihania, just niin... Puss***!! vaaka
- tuntemani
neitsyet ovat myös erittäin älykkäitä ja erinomaisia keskustelijoita.. aaah.. perfektionisteja myös ja vähän sellaisia hitaasti lämpeäviä.. ujoja ja jäykkiksiäkin joskus, mutta kuitenkin mainiota seuraa, varsinkin kunhan lämpenevät :).. ja vaakahan saa neitsyen rentoutumaan ;)
- vielä lisätä
että tuntemani neitsyet ovat sisimmässään hyvinkin tunteellisia, vaikka pinta onkin realistin. meissä vaaoissa on paljon samaa, vaikka olemmekin mielestäni hieman "pehmeämpiä". neitsyt on myös yksi niistä merkeistä joihin kun (vaaka) ystävystyy voi saada elinikäisen luotettavan ystävän.
eroa on myös vaaoilla ja neitsyillä ajattelutavassa joka vaaoilla on "ilmavampi" ja neitsyillä käytännöllisempi. neitsyt on myös enemmän toiminnan ihminen, kun vaaka elää suurimmaksi osaksi päässään.
- kukkanen22
On totta että neitsyissäkin, kuten monissa muissakin ihmisissä on ärsyttäviä piirteitä.
Kuten työnarkomaanisuus ja pikkutarkkuus ärsyttävät välillä minua.
Mutta kuitenkin neitsyt miehet varsinkin on hyvin rehellisiä , tunnollisia ja turvalllisia eikä lainkaan tylsiä. itse olen seurustellut kahden neitsyen kanssa. Toisen kanssa olin 3,5 vuotta, mutta se suhde kaatui välimatkaan joka johtui toisen työstä. ja toisen kanssa olen nyt jo viidettä vuotta ja meitä ei eroita(toivottavasti) mikään.- Vaaka (N) ja Neitsyt (M)
erottanut vieläkään mikään ja yhteistä taivalta tallataan jo 26:netta vuotta.
- että olemme
... kriittisiä; ärsyynnymme kaikesta "epä-älyllisestä", esim. siitä, että vedetään "aasinsiltoja" liian helposti eikä perustella mielipiteitä. Ehkä tässä suhteessa vaaka ja neitsyt sitten eroavat toisistaan; vaaka on "ilmavampi" (kuten täällä todetaankin), suurpiirteisempi, neitsyt taas hyvinkin pikkutarkka, ja joillekin tämä ominaisuus on liikaa.
Tosin ei välttämättä vaa'alle. Vaa'at ovat kovia pohtimaan asioita päässään, ja silloin tällöin tarvitsevat neitsyen "asiantuntemusta" :) päänsä selvitykseen; neitsyt kun niin mielellään ratkoo paitsi omat ongelmansa, myös muiden ongelmat.
Minulla on myös kokemusta vaa'oista; onpa ex-mieskin ollut vaaka. Ja kyllä täytyy sanoa, että vaaka on henkisesti hyvin antoisa kumppani. Monimutkainen ihminen, mutta ehkä juuri siksi antoisa ja mielenkiintoinen. Juuri tällaista haastetta neitsyt kaipaakin.- kokemuksia.
""Vaa´at ovat kriittisiä; ärsyynnymme kaikesta "epä-älyllisestä", esim. siitä, että vedetään "aasinsiltoja" liian helposti eikä perustella mielipiteitä.2"
Toihan on ihan päinvastoin. Neitsyt perustelee mielipiteensä ja muutenkin kaiken todella tarkasti. Vaaka tosiaan miettii asiat päässään.
Älyllisyys taas on yksilöllistä.
- systeri
Oot aivan oikeessa neitsyeiden suhteen. Menin Jussina kihloihin neitsytmiehen kans ja parempaa rakastelijaa saa hakea...;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789