Moikka, 4-tahti 45hp Honda perämoottori ei kulje eteenpäin kuin pienillä kierroksilla(alle 1500). Kierroksia nostettaessa, veto hyppää pois päältä, epäilen että perän booriakselista on boorit pois. Olisiko mahdollista, viime kesänä potkuri säi siipeensä kivilleajossa. Orastava vika olisi voinut tulla siinä.
Miten perä purkautuu rungosta, irroitin 4 kiinnityspulttia alhaalta, täytyykö purkaa muuta?
Kiitollinen neuvoista?
Miten perä purkautuu rungosta, irroitin 4 kiinnityspulttia alhaalta, täytyykö purkaa muuta?
Kiitollinen neuvoista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
että potkuri on alkanut luistaa vain keskiöstä...ei kestä isompaa rasitusta...
Aloita halveimmasta ja helpoimmasta päästä
vianselvitys kokeile toista potkuria...
Miten sen voi testata? Vaihde päällä jos lavasta pyörittää, kiinnitysmutterin akseleineen tulee pyöriä mukana? Testaan sen, en juuri nyt ole moottorin lähellä.
ruuvipennkkiin potkurin booreihin sopiva akseli ja sitten kokeilet pyösittää potkurista, jos potkuri pyö´rähtää vaikka akseli kiinteä, on vika siinä...se kumi menee usein p....si kun tulee osuma ja kumi pyörähtää tyhjää potkurin pysyessä paikallaan. Ota ehjä potkuri mukaan ja kokeile ajaa venettä on kaikkein helpoin testaustapa.
Moikka, kiitos vinkistä. Ko. potkuri on käynyt pari kertaa kivillä ja sitä täytettiin viime kesänä. Tutkin ja kokeilen. Voiko ko. potkuria korjata jos vika on siinä kumissa?
uudestaan...tuskin kannattaa, osta suosiolla uusi potkuri....
Kiitoksia testailen, menee varmaan huomiseen. Kirjoittelen miten käy..
Vika oli perässä ja lähinnä potkuriakselin isommassa laakerissa. Siinä oli sen verran kuluneisuutta, että siitä johtui ettei vaihde pysynyt päällä. Noin tonnin remontti. Laakerit, rattaat ym..