Sairasloma pahoinvoinnin takia?

Kuinkas moni muu on joutunut jäämään sairaslomalle kovan pahoinvoinnin takia? Kuinka pitkään ootte olleet sairiksella? Ja tarkoitan siis pahoinvointia alkuraskaudessa. Itelläni ois alkamassa kohta viides viikko sairista ja haluaisin jo kovasti töihin, mutta kun olotila estää sen.
2380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

HEI!!
Mulla alkoi pahoinvointi ja oksentelu rv 6 ja nyt viikolla 14 6.Olen edelleen saikkarilla.Oksentelu on lakannut (kerran päivässä vielä joskus )joskus viikolla 13.Mutta olen edelleen aikas väsynyt, jaksan olla pystyssä 2-3 tuntia kerrallaan.Olin rv 8 sairaalassa muutaman päivän tiputuksessa,sillä nestehukka oli suuri, eihän mikään pysynyt sisällä.Nyt pari viikkoa ruoka maistunut.
Mulla alkaa kesäloma heinäkuussa,jonka jälkeen len kyllä aatellut mennä töihin, mutta kyllämua pelottaa jaksanko olla koko päivä jalkeilla ja miten työkaverit suhtautuu kun olin nii pitkään poissa ja kun raskaus ei ole sairaus, sanoi mulle jo yks mun kavereista, joka itse on pomona vastaassa työssä jossa itse olen alaisena.Vähän kirpaisi, mutta mäen todellakaan ole laiskotellut vaan voinut todella pahoin ja mun pomo on ollut todella ymmärtäväinen.Mut nyt poikkesin aiheesta.Ole sinä vaan rauhassa saikkarilla niin kauan kun tuntuu että oma tila sitä tarvitsee, se on vauvankin parhaaksi.Mulla oli aluksi huono omatunto, kun olin niin pitkään poissa, mutta nyt hyväksynyt jo asian.

Äänestä

rv 7-20 saikulla jatkuvan oksentelun takia. Menin töihin siinä vaiheessa kun en oksentanut enää ihan joka päivä. Olin silti aika heikossa kunnossa. Suosittelen ennen töihin palaamista aloittelemaan pienillä kävelylenkeillä ja kotitöillä, että näkee mihin voimat riittää. Päivä päivältä sitä jaksaa paremmin. Ekat päivät olin töissä aika poikki, mut hyvistä työkavereista ja halusta jaksaa sai kummasti voimaa. Muistakaa huolehtia, että syötte vähän väliä töissä, muuten se heikko olo yllättää! Ja ennen ei tietenkään kannata töihin mennä, kun ruoka pysyy sisällä. Äitiysloman alkuun jaksoinkin sitten hienosti olla töissä eli tsemppiä vaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äityli-80 kirjoitti:

Kuinkas moni muu on joutunut jäämään sairaslomalle kovan pahoinvoinnin takia? Kuinka pitkään ootte olleet sairiksella? Ja tarkoitan siis pahoinvointia alkuraskaudessa. Itelläni ois alkamassa kohta viides viikko sairista ja haluaisin jo kovasti töihin, mutta kun olotila estää sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu