kuinka xp:hen saa netin
kuinka verkkoyhteydet kansioon saa enemmän yhteyksíä esim. langaton, kaapeliyhteys
en saa lisättyä niitä kohdasta "lisää uusi yhteys "
auttakaa pliis
kuinka verkkoyhteydet kansioon saa enemmän yhteyksíä esim. langaton, kaapeliyhteys
en saa lisättyä niitä kohdasta "lisää uusi yhteys "
auttakaa pliis
Vastaukset 7
Vanhimmat
työpöydälläni asennuksen jälkeen on roskakri ja "service pack" miten sitä voi käyttää ja onko siinä jotain juttuja kansioon verkko yhteydet
Sitten näkee mitä se tekee.
MIkä nettiyhteys sinulla on ja minkälainen modeemi, jos on?
On päivitys johonkin; Olisiko käyttöjärjestelmään.
soneran 1 mega ja a-linkin modeemi
Tarkoittaa sitä, että verkkoyhteyksissä on oltava verkkokortti "Lähiverkko tai nopea internet-yhteys" kohdassa.
(Klikkaa hiiren oikealla verkkoyhteysikkunaa tyhjästä kohdasta ja katso että merkki on kohdassa "Kuvakkeiden järjestäminen->Näytä ryhmissä". Klikkaa sitä, joe ei ole)
Verkkokortin kuvakkeen vieressä pitäisi lukea:
lähiverkkoyhteys
yhdistetty
"tähän kortin nimi"
Jos siellä ei näy tälläistä kuvaketta, puuttuu verkkokortilta ajurit. En tiedä miksi ne puuttuisivat. Sinähän asensit xp:n koneen mukana tulleelta palautuslevyltä?
Internet-yhteys tapahtuu tämän ethernet-kortin kautta. Mikäli sinulla ei ole pppoe-yhteys (esim. tämän kaltainen yhteys)ja modeemi ei osaa tehdä sillä kirjautumista, et tarvitse muita kuvakkeita sinne. Modeemi muodostaa yhteyden soneralle ja välittää sen (ethernet) verkkokortillesi ilman mitään säätöjä (tai siis windowsin oletussäännöillä).
Voi tietysti käydä läpi ohjatun yhteyden luomisen verkkoyhteyksissä.
onko sisäinen vai ulkoinen modeemi ja onko yhteys adsl vai joku muu.
Onko A-linkin modeemi koneen ulkopuolella oleva boxi vai tietokoneen sisällä oleva kortti?
Soneran yhteys on ilmeisesti ADSL?
"Luo uusi yhteys"
"Seuraava"
"Muodosta Internet-yhteys"
"Seuraava"
"Määritä yhteys manuaalisesti"
"Seuraava"
"Muodosta yhteys, joka on jatkuvasti päällä"
(Valitse tämä normaaliin ADSL-yhteyteen)
TAI
"Muodosta laajakaistayhteys, joka vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan"
Siinä tapauksessa että sinulle on annettu salasana nettiyhteyttä ja modeemi ei tätä kirjautumista tee (ja sinulla oli siellä ennenkin kuvake, josta nettiyhteys avattiin).
Jatka sitten vielä ohjattu asennus loppuun.