mikä luottokortti?

Mikähän luottokortti olisi "paras"? Jos ajattelee hyötyvänsä siitä lähinnä sillä että varaa lentoja hotelleja ym muuta matkusteluun liittyvää netin kautta. Olen opiskelija joten en saa mitä tahansa korttia, nekin mitä saan niin aika tiukalla limitillä. Mitä sanotte Diners Clubista esimerkiksi?
41671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

luottokorttia ja sinä et edes saa Diners Club korttia kun olet opiskelija ja lujassa on myös Visa. Millä rahalla opiskelija tekee tuota? Taitaa olla paskapuhetta se että eivät pärjää?

Äänestä

Visa ja Amex on kaksi parasta ja Diners on
ihan paska joka ei käy juuri missään.

Äänestä

Enpä osaa sanoa mikä luottokortti olisi "paras", mutta yleisimmin maailmalla kelpaavat Visa ja Mastercard -sekä isommissa että pienemmissä paikoissa ympäri maailman(hotellit, kaupat jne).

Pohjois-Amerikassa myös American Express on käypä kortti, muualla maailmalla ei niin hyvä (esim. käteisautomaattien löytäminen välillä hankalaa, ei kelpaa monissakaan kaupoissa). Dinersiin, Eurocardiin ym. törmää maailmalla harvemmin ja niiden käyttömahdollisuudet ehkä rajoitetummat kuin yllä mainituilla? Pelkässä nettikäytössä ei liene suurempia eroja.

Visa Electronhan toimii sitten käteiskorttiperiaatteella eli maksun saajalla on oltava mahdollisuus tehdä katevaraus maksajan tilille ja siksi ko. kortti ei aina kätevin maksuväline maailmalla. Rahan nosto automaateista sujuu kyllä sillä hyvin. Nettivaraus/ostot ei yleensä onnistu ko. kortilla.

Voithan hakea myös Masteria tai Visaa ilman varsinaista luottolimiittiä eli haet vaan ns. maksuaikakorttia. Tai voit hakea rinnakkaiskorttia vanhempasi korttiin hänen suostumuksellaan. Kysy lisää pankistasi!

Äänestä

Mulla on Visa ja Diners. Visa sen takia, että se käy lähes kaikkialla, Diners pisteiden ja lentokenttälounge-palvelujen takia. Lisäksi on kätevämpää, kun Dinersilla pystyy velottamaan isompia ostoksia (Visassa luottoraja opiskelijalle 1000). Ja matkoilla pidän toista luottokorttia mukana laukussa ja toista hotellin tallelokerossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pepantteeni kirjoitti:

Mikähän luottokortti olisi "paras"? Jos ajattelee hyötyvänsä siitä lähinnä sillä että varaa lentoja hotelleja ym muuta matkusteluun liittyvää netin kautta. Olen opiskelija joten en saa mitä tahansa korttia, nekin mitä saan niin aika tiukalla limitillä. Mitä sanotte Diners Clubista esimerkiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu