tuulen viemää

kfjaö

Loppuuko oikeesi niin juntisti että Scarlett ja Rhett eroaa? vai onko jotain jatko osaa?

6

4085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oona.

      Ei pitäisi olla jatko-osaa, ja kyllä se oli erittäin inhottava loppu, mutta toisaalta scarlett kohteli rhettiä erittäin huonosti koko niitten avioliiton ajan, ja rhett oli tarpeeksi kärsivällinen.

    • Molotov

      Elokuvan loppuhuipennushan on kun scarlett jää kuokkimaan peltoa ja tokaisee: "Mutta huomenna on uusi päivä".

      Eli sama noidankehä jatkuu, scarlett aikoo havitella rhettin takaisin uudelleen ja uudelleen.

    • Freak

      Kirjaan on tehty joskus parikytä vuotta sitten jatkoa. Ei tosin alkuperäisen kirjoittajan toimesta. Scarlett ja Rhett taisi olla nimi. Ja minisarja on myös tehty ja nähty Suomenkin tv:ssä. Timothy Dalton Rhett Butlerina.

      • Nimetön

        Vain minun mielipiteeni, mutta en suosittele "Scarlett"-jatko-osaa kenellekään todelliselle "Tuulen viemää"-fanille. Sarja on puisevasti ja hohdottomasti tehty, vaipui unohduksen suohon lähes heti esittämisensä jälkeen, ja Joanne Whalley-Kilmer Scarlettina oli kuin pilkantekoa kuolemattoman Vivien Leighin jälkeen. Kukaan ei koskaan voi korvata häntä tai Clark Gablea Rhett Butlerina. Teosta, johon jatko-osa perustuu, ei edes ole kirjoittanut alkuperäinen Margaret Mitchell, vaan joku aivan muu, joka sai oikeudet teokseen jälkikäteen ja jonka nimeä en edes muista.

        Alkuperäisen kirjan/elokuvan loppu on minusta pikemminkin jätetty avoimeksi. Rhett kyllä kävelee ulos Scarlettin elämästä todeten: "frankly, my dear, I don't give a damn", mutta Scarlettin viimeiset sanat, joihin elokuva päättyy: "tomorrow will be a new day" eli "huomenna on uusi päivä" kuvaavat tilannetta ja luovat toivoa tulevaan. Rhetthän oli loppujen lopuksi ainoa mies, jota Scarlett rakasti, hän typerys vain käsitti sen vasta sitten, kun oli jo liian myöhäistä. Mutta itse olen aina kuvitellut tarinan jatkuvan niin, että he vielä päätyivät uudestaan yhteen. Mielestäni mestarillinen taktinen veto alkuperäiseltä kirjailijalta jättää kaikki tuolla tavoin avoimeksi...


    • Anonyymi

      Jatso osa on myös elokuvana jos oikein muistan

      • Anonyymi

        Kyllä, mutta sitä ei kannata katsoa. Scarlett- minisarjassa tarinaa on muokattu alkuperäisestä kirjasta ja on ihan umpisurkea versio!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      128
      3789
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      325
      2703
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2190
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2018
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1768
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      9
      1354
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      134
      1261
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1202
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      87
      1016
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      972
    Aihe