Jos kysymyksiä, niin tänne voin vastata.

-Suda-

Vastaan täällä LISKOIHIN (ja osin sammakkoeläimiin kohdistuviin kysymyksiin!)

myös E-mail: [email protected]
Vastaus n. 1-2 päivän päästä e-mailista täällä n. 3 arkipäivän sisällä.

•En kuuntele mitään spammauksia, vain asiallisiin kysymyksiin vastataan, ja e-mailiin saa lähettää vain kysymyksiä, ei mitään muuta roskaa, Kiitos•

Olen kiinnostunut ihmisten auttamisesta ja pulmien ratkaisusta. Jos ei pulmaan löydy mitään apua, saat sähköpostiisi automaattisen vastauksen. Jos haluat vastauksen sähköpostiin, lähetä liskoinfoon e-mailia. Automaattinen vastaus toimii vain sähköpostilla.

•Omat liskosivut tulossa lähiaikoina•

10

888

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymystä!

      Oma liskoni ei syö ollenkaan talvella. Mikä vikana?

      • -Suda-

        Lisko saattaa paastota ennen talvilepoa, niinkuin käärmeetkin. Pidä huoli ennen talvilepoa että se syö ennen paaston alkamista hyvin. •Jos et pidä talvilepoa, se saattaa vain paastota ilman lepoa, tästä asiasta ei pidä huolestua.•


      • tinttulisko
        -Suda- kirjoitti:

        Lisko saattaa paastota ennen talvilepoa, niinkuin käärmeetkin. Pidä huoli ennen talvilepoa että se syö ennen paaston alkamista hyvin. •Jos et pidä talvilepoa, se saattaa vain paastota ilman lepoa, tästä asiasta ei pidä huolestua.•

        LISKONI VAIN MÖKÖTTÄÄ KOKO AJAN KÄ SYYNÄ


      • -Suda-
        tinttulisko kirjoitti:

        LISKONI VAIN MÖKÖTTÄÄ KOKO AJAN KÄ SYYNÄ

        Jotkut liskot ovat rauhallisempia.


    • -Suda on hyvä apu

      Mistä erottaa tuliliskoista tytön ja pojan? ja toinen liskoni ei kasva ollenkaan

      • -Suda-

        Koiraalla on suurempi harjas selässä.

        Se pitäisi varmaan päästää tuskistaan?


      • Meekälääne
        -Suda- kirjoitti:

        Koiraalla on suurempi harjas selässä.

        Se pitäisi varmaan päästää tuskistaan?

        Tietääkseni tuliliskoilla ei ole harjasta?


      • Ihme touhua :D

      • Joonas @ Sammakkolampi.net
        -Suda- kirjoitti:

        Koiraalla on suurempi harjas selässä.

        Se pitäisi varmaan päästää tuskistaan?

        Jos tulilisko ei kasva, ensimmäiset kysymykset kuuluvat 1) minkä kokoinen sen on, ja 2) miten pitkään kasvua on seurattu?
        Eläin voi olla jo täydessä mitassaan, ja nuorempinakin salamanterit kasvavat melko rauhalliseen tahtiin. Niinpä kasvua ei lyhyellä aikajaksolla välttämättä edes huomaa.
        Lopettaminen ei varmastikaan ole se ensimmäinen temppu mitä eläimelle tässä tilanteessa kannattaa tehdä, vaan asiaan on syytä tutustua vähän tarkemminkin.

        Ei siitä ole mitään pahaa jos joku haluaa auttaa toisia eläinten kanssa. Mutta kun -Suda- tuolla toisessa ketjussa juuri tunnusti ettei tiedä liskoista juuri mitään, pistää se miettimään. Olisi hyvä että ennen radikaaleja toimenpiteitä (kuten eläimen lopettamista) kysyjät etsisivät jostain toisenkin mielipiteen ennenkuin tekevät mitään peruuttamatonta eläimensä kanssa. No, onneksi ihmiset varmaan jo nykyään ymmärtävät lähdekritiikin tärkeyden, joten huoleni toivottavasti on turha.

        Salamantereiden sukupuolen määrittämisestä voi lukea sivulta http://www.sammakkolampi.net/jutut/salamantereiden_sukupuolesta.html . Tuliliskot löytyvät sieltä sivun puolivälin alapuolelta.


    • santtu

      Niin aattelin että jos ostaisin Gekon, niin ostaisin myös samalla terraarion ja ruuat ja muut, mut saako eläinkaupasta lämpö lamppui? ja onko ne kalliita? Se on tietääkseni pakollinen...En haluu mitään mattoo tai kivee.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe