Niin, nyt näyttää, että BMW on selätetty sen omalla osaamisalueellaan. Viimeisimmän AutoBild'in vertailussa uusi Mercedes-Benz C(W204) sai ajo-ominaisuudet-osiossa BMW:tä paremmat pisteet- Tätä mieltä oli siis AutoBild.
BMW tosin voitti C-sarjalaisen kokonaispisteissä, mutta ajo-ominaisuushan on BMW:n parhainta osaamisaluetta. Mitä sanotte te, jotka ovat ajaneet kummatkin autot? Itse olen ajanut molemmat autot, mutta vain koeajolla kaupunkiöiikenteessä, eikä sen perusteella voi sanoa mitään suuntaan jos toiseenkaan. Molemmat tosin laadukkaan tuntuisia.
Tosin tämä vertailu tulee olemaan yksi monien joukossa ja yleensä tulokset ovat eri kun lehteä vaihdetaan.
Mersu BMW:tä parempi?
17
3366
Vastaukset
- A4...
...hakkaa myös BMW:n ajettavuudessa. Varsinkun quattrona. Kokeiltu on...
- - ajamisen iloa -
Oon myöskin kokeillut. Ero on melkoinen, Audi oli pikemminkin lähempänä Golf-luokkaa. Eikä Quatrossakaan ole hurraamista, kun verrataan ylivoimaiseen xdriveen. Quattro on kuin puskeva etuveto, johon on lisätty takaveto.
- E49
tuo Autobild on jos tuollaista kirjoittaa.
- X5!
Tama on hyva pointti ja ei pahalla mutta Dodge/MB ei mielestani kuulu samaan luokaan kuin BMW, olivat jonkun toimittajan mielipiteet minkalaisia tahansa.
- tietopankki
Tässä AutoBild'n testissä olivat vastakkain BMW 3-sarja, Mercedes-Benz C-sarja, Alfa Romeo 159, Audi A4 ja Lexus IS. Ei siis dodgendodgea ollut mukana.
- bmw-mies
Koeajettu on tuo uusi cee mersu ja myönnettävähän se on että kyllä se paremmalta ajossa tuntuu kun tuo 3-sarjan bemari.
- TTYO
Mielestani C-sarja on aina ollut parempi auto kuin 3-sarja. 5-sarja on kuitenkin yhta hyva tai parempi (makuasia) kuin E-sarja. Tama on ainakin minun kokemus naista autoista.
Olen omistanut seka C- etta 3-sarjalaisen. Talla hetkella ajaan 5-sarjalla ja jatin E-sarjan kakkoseksi valinnassani. - hyvä mies
TTYO kirjoitti:
Mielestani C-sarja on aina ollut parempi auto kuin 3-sarja. 5-sarja on kuitenkin yhta hyva tai parempi (makuasia) kuin E-sarja. Tama on ainakin minun kokemus naista autoista.
Olen omistanut seka C- etta 3-sarjalaisen. Talla hetkella ajaan 5-sarjalla ja jatin E-sarjan kakkoseksi valinnassani.S-sarjaan.
- straigth6
Molemmat on nyt hyviä autoja, muttei hienostuneisuuden puolesta loisteliaita eli siis rengasmelun suhteen (5-sarja on). Huomion arvoista kuitenkin on, että ensimmäistä kertaa MB tarjoaa uuden C-sarjan ajettavuuden myötä ajamisen iloa (enemmän kuin E tai S!). Olin koeajolla kertakaikkisen hämmentynyt. Uuden C-sarjan alusta on aivan loistava! Hidastetöyssyjen ym. yli hienommin kuin mikään muu ajamani auto. Vähän niin kuin se mainoksen kalaparvi.
Alustan puolesta C on jopa parempi kuin 3-sarja!!
Ohjaus puolestaan on 3-sarjassa huomattavasti maukkaampi ja tuottaa edelleen sen suoralla välityksellä enemmän ajamisen iloa. C:n ohjaus on liian keveä "aitoon" ajokokemukseen, mutta saattaa se olla suorassa matka-ajossa ok (toisin kuin 3).
Molemmilla ajaa mielikseen vaikka koko päivän ja paremmuus onkin makuasia. Uudessa MB:ssä on nyt tyyliä ja tulee ehkä säilyttämään hyvin hintansa. Mutta suorassa kaupassa BMW:n hinta/laatu suhde on huomattavasti parempi.- Ekku76
Itse olen aina ihmetellyt, mitä se "ajamisen ilo" oikein pohjimmiltaan on?
Bemarilla en ole ajanut sitten E39-korin jälkeen ja se oli kyllä kieltämättä minusta hyvä ajaa.
W211 mersu ei ole ihan samaa tasoa siinä suhteessa, mutta ihan riittävä.
S-sarjalainen on sitten vielä astetta parempi.
Ei ole oikein realistista edes olettaa, että C-sarjalainen olisi alustaltaan parempi. - C vs S
Ekku76 kirjoitti:
Itse olen aina ihmetellyt, mitä se "ajamisen ilo" oikein pohjimmiltaan on?
Bemarilla en ole ajanut sitten E39-korin jälkeen ja se oli kyllä kieltämättä minusta hyvä ajaa.
W211 mersu ei ole ihan samaa tasoa siinä suhteessa, mutta ihan riittävä.
S-sarjalainen on sitten vielä astetta parempi.
Ei ole oikein realistista edes olettaa, että C-sarjalainen olisi alustaltaan parempi.Toki voidaan olettaa C:n olevan S-sarjaa parempi. S sarjalainen on iso ja painava auto, joten ajo-ominaisuudet eivät esim. reippaassa mutka-ajossa yllä pikkumersun tasolle.
- Ekku76
C vs S kirjoitti:
Toki voidaan olettaa C:n olevan S-sarjaa parempi. S sarjalainen on iso ja painava auto, joten ajo-ominaisuudet eivät esim. reippaassa mutka-ajossa yllä pikkumersun tasolle.
Jos käsitys ajo-ominaisuuksista perustuu yksinomaan ketteryyteen ja kykyyn tehdä nopeita suunnanvaihdoksia, niin sitten asia voi ollakin näin.
Jos ajo-ominaisuuksiin lasketaan mukaan suuntavakaus ym. muita vastaavia asioita, voi ajokokemus olla jo kovin erilainen.
- otsikointia...
Otsikossa kirjoitat, että "Mersu BMW:tä parempi?" ja tekstistä kuitenkin selviää, että BMW voitti koko testin.
Mutta asiaan: jos uusi C-sarjalainen on voittanut 3-sarjan ajettavuudessa, niin sehän ei tarkoita sitä, että Bemari olisi ajettavuudeltaan huono, vaan ainoastaan sitä, että kerrankin Mersu on onnistunut tekemään auton hyvillä ajo-ominaisuuksilla. Pisteet MB:lle siitä. - Anonyymi
No vittu bemari on paras
- Anonyymi
Bemari ei ole mikään kaupunkiauto. Raskas tyyrätä kuin Fordson Major aikoinaan - ei ole mikään kauppapihojen piruettien partaveitsi.
Oman wanhan 520:n ajotuntuma tuntuu paranevan sitä mukaa, kun vauhti nousee. BMW on ajajan auto. - Anonyymi
Bmw on parempi kuin mersu
- Anonyymi
Mersut pitäisi paiskata roskiin. Bmw on nopeampi ja tehokkaampi varmasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6378488Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513244Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4282284- 1281367
- 331348
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151285Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091221- 931123
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651085- 46943