dos

Kokeilin taitojani, 95:sen päivitystä 98:ksi. Format c: onnistui, käynnistyy a:lta, mutta ei löydä cdromin ajureita. Taisin löytää ne netistä, mutta millä ne saa tuonne koneelle levykkeeltä? Tai mistä ne saadaan käyttöön?
10459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin etsin www-sivun josta voit jollakin toisella koneella kopioida MultiBoot-korpun itsellesi.
Sillä ainakin asentuu ccd-driverit koneellesi.

Äänestä

Hae täältä: www.bootdisk.com

Äänestä
  • Nyt olisi cdindos.exe levykkeellä, mutta mitä sen jälkeen..?

    Äänestä

  • jepjep kirjoitti:

    Nyt olisi cdindos.exe levykkeellä, mutta mitä sen jälkeen..?

    Veikkaisin että cdindos.exe on itsepurkautuva tiedosto, joka sisältää jonkin CDRomputtimen ajurin. Eli exen kopioinnista levykkeelle tuskin on hyötyä

    Suorempi osoite: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm

    Lataa sieltä suoraan 98:n boottisidiski, saat .exe-filen jolla saat tehtyä disketin, jolla saat asennettua kusikasin.

    Äänestä

mutta löysinhän sen kuitenkin. Täältä http://kotisivu.dnainternet.net/aaltomed/help/megaboot.html löytyy megaboot-niminen paketti, jolla saa tehtyä melkoisen hyvän boottikorpun.
Imuta paketti (itsepurkautuva exe), pura kiintolevylle johonkin kansioon ja kopioi kansion sisältö korpulle.
Käynnistä koneesi sitten ko. korpulla.

Äänestä
  • ...NTLDR puuttuu Näppiksen tarjoamasta boottilevystä. Ei tää olekaan niin helppoa miltä näyttää..;)Lisäksi se ei mahtunut yhdelle levykkeelle, onko sillä mitään merkitystä...?

    Äänestä

Tämä homma ei ole naisen hermoille suunniteltu!!!!
Ei se tunnista mistään (prkln) levykkeeltä minkäänlaisia ajureita. Kaikki muu onnistuu(?), mutta aina valittaa jostain ämmällä alkavasta tiedostosta, joka puuttuu ja ilmoittaa, että ajureita ei löydy.

Kai tuo cd-asema on niin aataminaikainen, ettei windows tunne sitä sen takia. Mulla on kyllä netistä ne "oikeat" ajurit, mutta mitä niille pitäisi tehdä, että ne saataisiin tuonne koneelle käyttöön...?

Äänestä

Boottaat koneen korpulta, mutta se ei tunnista CD:tä.. niinkö?
Sulla pitää olla korpulla Config.sys ja Autoexec.bat tiedostoissa rivit mistä ne CD-ajurit löytyy.

Esim. Mulla on näin.. (ajurit on siis korpulla) Oakcdrom.sys ja Mscdex.exe

Config.sys tiedostossa lukee
device=oakcdrom.sys /D:mscd001

Autoexec.bat tiedostossa lukee
LH MSCDEX.EXE /D:mscd001

Näillä ajureilla mulla kone tunnisti molemmat CD-Asemat josta toinen on polttava.
Tosin sulla voi olla toisin ja vaatii toiset ajurit.

Äänestä
  • Jos joku vielä neuvoisi miten mä kirjotan ne sinne tiedostoihin? Ja mikä se /D:...juttu siinä perässä on? Mun ajurit on .diz, .exe, ja .vxd-merkkisiä.

    Se MSCDEX pitää kait sitten vielä lisätä näiden lisäksi. Mulla se valitti just tuon mscd001-tiedoston puuttumisesta.

    Äänestä

  • jepjep kirjoitti:

    Jos joku vielä neuvoisi miten mä kirjotan ne sinne tiedostoihin? Ja mikä se /D:...juttu siinä perässä on? Mun ajurit on .diz, .exe, ja .vxd-merkkisiä.

    Se MSCDEX pitää kait sitten vielä lisätä näiden lisäksi. Mulla se valitti just tuon mscd001-tiedoston puuttumisesta.

    Se /D: juttu on parametri,ja sen pitää olla just niin, älä muuta.

    Koska ajurit on korpulla niin mitään polkua ei silloin tarvi kirjoittaa.Mutta onkohan noi sun ajurit DOS-ajureita ollenkaan? Muistin mukaan sen pitää olla .SYS muodossa (voin olla väärässäkin),Se toinen on sitten se MSCDEX.EXE, eli käyttöjärjestelmälaajennus Dossille.

    Kirjoittaminen on helppoa, jokin tekstieditori vaan auki ja sillä lisäät ne rivit sinne, tai kaikkein helpoiten Windowsissa laita korppu asemaan ja klikkaa tiedostonhallinnasta A:ta ja sitten hiiren oikealla voit avata tai muokata niitä.

    Esim. kohta
    LH MSCDEX.EXE /D:mscd001 ... LH voi jättää pois, tai sitten config.sys pitää lukea DEVICE=HIMEM.SYS ja DEVICE=EMM386.EXE.

    Mutta ei tämä kuitenkaan niin helppoa ole, vähän pelkään että se taas valittaa taas jostakin, jokin parametri on väärin ym ym.

    Onneksi nykyään ei näitä tarvi paljon tarvi vaan kone buutataan suoraan CD:ltä. Tässä tapauksessa Windowsin omatekemä bootti disketti olisi kova sana se tukee monia CD-asemia....multa tosin löytyisi sellainen.

    Onnea yritykselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jepjep kirjoitti:

Kokeilin taitojani, 95:sen päivitystä 98:ksi. Format c: onnistui, käynnistyy a:lta, mutta ei löydä cdromin ajureita. Taisin löytää ne netistä, mutta millä ne saa tuonne koneelle levykkeeltä? Tai mistä ne saadaan käyttöön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu