olen huomannut, että alesta ihmiset ostaa paljon sellasta mitä eivät oikeasti tarvitse, mutta kun se nyt oli niin edullista. kuitenkin sitten koko ajan puhutaan kuinka pitäisi säästää, eikä tuhlata. tämä vain ei näytä pätevän alennusmyynti aikaan.
tiimarin alet on kaikkein kamalinta mitä tiedän. kansa kantaa kädet viruen krääsää kassikaupalla kotiinsa. usein tämä sama kama on roskissa jo viimeistään vuoden päästä tai sitä kaupitellaan kirpparilla. kulutushysteriaa pahimillaan !!
väkisinkin tulee mieleen Omar Khaijamin sanat: "Hän käveli basaarissa ja näki kuinka paljon on kaikkea mitä ei tarvitse."
krääsääkö vain alesta
1
683
Vastaukset
- kääk-juoru
Ok, mutta eikös se ollut Sokrates joka kierteli Ateenan toreilla ja sanoi: "Niin paljon tavaraa... joita en tarvitse." Eli onko tässä nyt Omar matkinut Sokratesta vai toisin päin ? En sitten tiedä kumpi eli aiemmin.
Mutta mutta... asiaan. Tuo on kyllä niin totta mitä sanoit, että monet ostavat alesta kaikkea turhaa. Tämä ilmiö ei tosin liity vain varsinaisiin alennusmyynteihin vaan ihan "normaalialennuksiinkin". En sitten tiedä onko tämä yleistystä, mutta oman kokemuksen mukaan etenkin keski-ikäiset ja sitä vanhemmat ovat kunnostautuneet tässä turhan aletavaran haalimisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi294958Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2574708Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä524405Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos662400Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461828Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241771Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont171738Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva131442- 1051427