Tampereen ankeimmat paikat

ankeakaupunki

Mikä on sinun mielestäsi ankein paikka Tampereella tai sen ympäryskunnissa? Missä on rumaa tai masentavan näköistä? Kerro pahimmat paikat!

14

3591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teollisuusalue

      Neuvostoliitto

    • kamala

      Nekalan kaupunginosa.Nekalassa ei asu kuin suuremmaksi osaksi juoppoja tai vapautuneita vankeja kaikennäköisissä murjuissa.

      • älä hulluja puhu

        Nekala on idyllinen OMAKOTIALUE. 90% taloista siis. Kyllä ankeus on katsojan silmissä, mun mielestä kaukajärvi on ankea, samoin jotenkin kaleva


      • tt5001
        älä hulluja puhu kirjoitti:

        Nekala on idyllinen OMAKOTIALUE. 90% taloista siis. Kyllä ankeus on katsojan silmissä, mun mielestä kaukajärvi on ankea, samoin jotenkin kaleva

        Kaukajärven elementtipytinkeihin ohi ajavat eivät tiedä Nekalasta muuta kuin Nekalantien varren kaksikerroksiset puutalot. Niistäkin suuri osa on omistusasuntoja ja varsin rauhallisia.

        Suurin osa Nekalasta on todella oikein nättiä vanhaa omakotialuetta rehevine puutarhapihoineen. Kannattaa vaikka poiketa ns. ruotsalaiskylään - todella nättiä ja idyllistä aluetta.

        Nekalantien ja Riihitien varressa on muutama vuokratalo, joiden perusteella tietämättömät leimaavat koko alueen.


    • ex-asukas

      Ei tuo Haapalinnakaan kovin kiva paikka ole.

      Taloja vieri vieressä, niin että saa naapurille sanoo käsipäivää vaikka oliskin ihan toinen talo.

      Kulkuyhteydet nyt oli hyvät.

      • Toinen ex-asukas

        Joo, niin tiheesti rakennettu, että ikkunasta näkee, mitä naapuri yrittää saada perunoista aikaan. Ja sitten tuo kyräily asumismuodosta: asutko vuokralla vai osaomistusasunnossa vai kuulutko peräti siihen kermaan, jolla on oma osake (vaikka olisi siinä vain pankin talkkarina).

        Haapalinnankylästä yritettiin jotain ihmeellisen yhteisöllistä juttua savipajoineen ja kuntosaleineen, kerhoineen, mutta tuohon vanhojen ja uusien kyräilyyn toiminta hiipui.

        Onneksi sieltä pääsi heti halutessaan pois, eikä koskaan ole tehnyt mieli takaisin.

        Toinen ankea ja pilalle rakennettu paikka on Vihilahti.


    • puistatus

      kerrostaloja ja iso rauhaton koulu

      • maalaismaisemaan

        Tuo on kai vitsi, mutta aika huono sellainen. Joku asiasta tietämätön saattaa vaikka uskoa sinua :D Nurmi ja varsinkin Sorila ovat maaseutua lehmineen ja peltoineen. Tosin ollaanhan alueelle tällä hetkellä kaavoittamassa aikamoisia asuinaluita, joten 15-20 vuoden päästä alue voi kuuluakin sarjaan ankeimmat paikat Trella ja lähikunnissa... Taitaa kuitenkin tulla lama ennen kuin alueelle oikeasti aletaan rakentaa -> siirtyvät rakentamiset taas hamaan tulevaisuuteen.


    • Ex-HerwoodinHemmo

      oli vähän ankee... Etelä-Hervanta ehkä vähän parempi

    • Kesä-Päivikki kankaan alta

      Linja-autoasema ympäristöineen. Tai ehkä se siitä vähän kohenisi kun se linja-autoasema vaikka räjähtäisi taivaan tuuliin.

      Kalevan kerrostalot ei aina oikein silmiä hivele, olkoon vaan vaikka kuinka työläistön paratiisi vuodelta hevonen. Yleensäkin Tampereen rautatieaseman itäpuolelle jäävät alueet eivät ole miun maun mukkaan. Lännessä petraantuu välittömästi.

      Oli vissiin Härmälä jossa on rakennettu sellainen kerrostalojen sumppu alueelle missä aiemmin oli vain muutama talo lähellä jotain niemeä. Mahtaa siinä nyt sitten olla kiva katsella ikkunastaan toisen talon ikkunasta sisään?

      • STADILAINEN

        EN MUUTTAIS MIHINKÄÄN SELLAISEEN EI HYVÄÄN ALUEELLE


    • uudisrakentaminen

      Eli pihat on pelkkää kiveä ja talot uutta punatiiltä, aika kolkkoa on. Jonkinnäköinen puistokin muka jossa ei oo kun pari risua ja sitten semmonen iso metallinen potkuri keskellä pihaa.

    • toritam

      Kyllä se tori hirveine laatikkotaloineen on karmea, koko Tammela on tuhottu, sääli, että Puu-Tammelaa ei enää ole.

    • Anonyymi

      Nekala ja satama alue Laukotorin-Ratinan välillä, missään ei ole noin surkeaa satamaa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe