Hyviä elämäkertakirjoja???

lukuinto

Mitä elämäkertakirjoja voitte suositella, jotka olisi mielenkiintoisia ja esim. jollain tavalla mielipiteitä herättäviä? Tyypilliset Suomi-sota -kirjat ei minua kiinnosta oikeastaan ollenkaan.

Luin viimeksi pohjoiskorealaisen naisvakoilijan kirjan "Sieluni kyyneleet", josta pidin kovasti.

11

2219

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loista

      Klaus Kinski kirjoittaja.

      Kirjan nimi: Tarvitsen rakkautta.

      Kurjuutta, raivoa, naimista, lisää naimista ja välissä Klaus haukkuu Werner Herzogia todella värikkäillä haukkumasanoilla. Se on törkykirja. Suosittelen siis ehdottomasti jos haluat lukea todella omalaatuisen omaelämäkerran.

    • sodankieltäjä

      Christer Kihlmanilla on useita mielenkiintoisia elämäkerrallisia kirjoja, esim. aviokriisiä, alkoholismia ja biseksuaalisuutta rohkeasti ruotiva Ihminen joka järkkyi. Miles Davisin omaelämäkerta on myös mielenkiintoinen tuttavuus paitsi jokaiselle jatsista myös ylipäätään Amerikan kulttuurihistoriasta kiinnostuneelle. Suomalaisista elämäkerroista paras on ehkä Erno Paasilinnan Rohkeus, joka kertoo Arndt Pekurisen elämästä ja teloituksesta.

    • tässä lista

      tuolla löytyy umpuli-pumöulin ja TyrniMantelin luettelossa!
      Just samankaltisia noin niin niinku ikään:)

    • LLLLukija

      Deborah Spungen: Nancy
      Mende Nazer: Orja

      ...jos haluat lukea rankkoja/surullisia tositarinoita.

    • vilpuriina

      Tässä muutama kirja, joista olen erityisesti pitänyt.

      Fania Fenelon: Auschwitzin tyttöorkesteri
      raaka, surullinen, selviytymistarina. Aiheutti minulle painajaisiakin, muta kannattaa lukea.

      Sture Lönnerstrand: Shanti Devi
      Jälleensyntymisestä kertova kirja. Herättää ajatuksia. Ei tiukkapipoille.

      Waris Dirie: Aavikon kukka
      Matka huippumalliksi (tie on tietysti pitkä ja kivinen)

      Corinne Hofmann: Valkoinen masai
      Eurooppalainen nainen rakastuu masai mieheen ja muuttaa tämän luo. Kulttuurien eroja. Mielenkiintoinen kirja.

      Traudl Junge: Viimeiseen saakka: Hitlerin sihteerin muistelmat
      Sodan toinen puoli.

    • -nk-

      "Minä, Safiya", kirjoittanut Safiya Hussaini Tungar Tudu yhdessä Raffaele Maston kanssa.
      Taatusti herättää mielipiteitä ja tunteita!

    • lumikukka

      joo. jos kirjailijoiden elämäkerrat kiinnostaa,kannattaa ehdottomasti lukea J.R.R.Tolkienin elämäkerta.siitä on kaksi painosta,uusi ja vanha mutta molemmat on hyviä.Myös C.S.Lewis on hyvä.

    • Anonyymi

      Sellaiset elämänkertakirjat on tyhmiä missä kerrotaan omasta seksielämästä tai kuolleesta isästä tai äidistä negatiiviseen sävyyn. Ei kiinnosta kenen vanhemmat on juonut viinaa tai miten paljon on ollut seksiä. Veskun kirja jäi ostamatta kun seksistä puhuttiin liikaa miten päin miten paljon mautonta kertomaa

    • Anonyymi

      Voin suositella Anita Dittmanin elämänkertaa, jonka Jan Markell on kirjoittanut muistiin, se sijoittuu toisen maailmansodan aikaan, jossa nuori juutalaistyttö yrittää äitinsä kanssa selvitä Saksassa. Anita Dittman kuoli vasta nykyaikana, joten hän selvisi sodasta ja niin selvisi hänen äitinsä, siskonsa Hella sekä hänen isänsä. Hänen kolme tätiään taas hävisivät sodan melskeeseen. Kirjan nimi on Enkelien suojatti. Kirjan kirjoittamisesta on kulunut aikaa, mutta, jos se löytyy niin kannattaa lukea. Toinen kirja, jonka voi lukea on Anne Frankin päiväkirja, joka kuuluu maailmanperintölistaankin ja on maailmankuulu.

    • Anonyymi

      Riipaisevan koskettava holocaust-muistelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      345
      1276
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      614
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      601
    9. 56
      596
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      43
      550
    Aihe