Ouzo drinkkejä?

Techman

Sain kreikan tuliaisena litran pullon ouzoa, mistä se valmistetaan ja miten sitä voisi käyttää?
Anista siinä ainakin on tuoksun puolesta, mutta on vähän turhan tuhtia tavaraa raakana juotavaksi.

11

28061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juice

      Mun mielestä se on juotavaa vain jäitten kanssa (kuten paikalliset juo). Tulee ihan helvetin pahaa jos sitä lantraa limuun (kokemuksen syvällä rintaäänellä).

    • Putsu

      Minusta se on parasta jäiden kanssa. Jos tuntuu liian tujulta, niin vettä sekaan. Jos ei vieläkään putoa niin kokeile CocaColan kanssa.

      ...hyvää ainetta pilaamaan... Lähetä se mulle ;-)

    • Viskeeraaja

      Aromi on saatu aniksen (Pimpinella anisum) siemenistä uuttamalla niitä raa'assa etyylialkoholissa, joka on puolestaan tislattu rusinoista valmistetusta rankista. Ennen pullotusta juoma on laimennettu vedellä (kuten monet muutkin tisleet).

      Vieraita makuja ouzoon on aivan turha sotkea. Puhdas vesi ja jäät sopivat sekaan oman maun mukaan (kannattaa kokeilla). Ouzo samenee ohimenevästi veden/jäiden vaikutuksesta sen eteeristen ainesosien kiteytymisen seurauksena; samenemisilmiö kuuluu asiaan eikä siitä pidä huolestua.

      Ranskalaisten hieman samantyyppisiä anisaromisia juomia ovat mm. pastikset sekä sille sukua olevat aperitiivijuomat Pernod ja Ricard.

      Pari linkkiä:
      http://www.barbayanni-ouzo.com/production.html
      http://www.lesvos.com/ouzo.html

    • Laardibonanza

      Miksi pilata hyvää juomaa? Taskulämmin vesi on paras blandis. Saa jäitäkin laittaa, jos pitää kylmästä juomasta.

    • huoraliisa

      vitut. energiajuomaa sekaan, maistuu ihan aakkosnameille.

    • Ouzoa

      Itse juon ainakin raakana. Sillon se on parasta :D

    • Mrgreek

      Onko uusia ideoita, pullo vielä juomatta.

      • Anonyymi

        Hunajaa, minttua, sitruunaa , jäitä, vettä - joko yhdessä, tai erikseen.Pakastettuna parasta!


    • Anonyymi

      Itse join eilen pullollisen appelsiini-ananasmehun kanssa ja toimi oikein hyvin. Hyvän rapulan sai kaupan päälle.

    • Anonyymi

      Naapuri toi litran 38` ouzoa tuliaisiksi. Otin sitten lauantai-illan ratoksi koko pullollisen. Saatoin sipahtaa, koska kun heräsin olikin jo maanantai-iltapäivä. Hurjaa myrkkyä.

    • Anonyymi

      Haikian huomisen tuosta sotkusta saapi.😩😫

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      66
      5429
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      228
      4247
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2984
    4. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      29
      2672
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      92
      2567
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      1969
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1862
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      55
      1622
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1547
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1516
    Aihe