Paluu tulevaisuuteen -trilogia

mishwi

En ymmärrä, miksi nämä elokuvat saavat tähtiarvosteluissa aina jotain keskitason tuloksia (trilogian keskiarvo jää aina tyyliin alle kolmen tähden)! Ja muutenkaan ne eivät ole mikään kovin arvostettuja.

Siis nehän ovat aivan mahtavia! Trilogia on oikein loistava esimerkki aikakoneaiheesta, tohdittu kunnolla pistää kaikki mielikuvitukset peliin. Elokuvia katsoessa alkaa varmasti miettimään kaikkia omia juonenkäänteitä elokuvaan, tai jopa kokonaan omaa tarinaa. Joten mielestäni niille pitäisi antaa huippupisteet jo senkin takia, että ne lisäävät ihmisten mielikuvitusta. Lisäksi ne ovat hauskoja, ei ainakaan mitään kliseisiä vitsejä!

Antaakohan arvostelijat tuomionsa pitäen trilogiaa aikuisille suunnattuna vai mikähän on?! Lapset ainakin rakastavat tätä elokuva-sarjaa! Lajiksi on aina merkitty seikkailu, ja sitten kun vertaa trilogiaa huippupisteet saaviin seikkailuelokuviin, niin ihmetyttää kyllä todella, että mitä siitä puuttuu?!?

No, hyvä on, ulkoasu ei aina ole kauneinta mahdollista, mutta hei...ne ovatkin tehty 80-luvulla! Mitään muuta puutetta en keksi! Näyttelijätkin ovat todella aidon oloisia (paitsi Martyn tyttöystävä, mutta hän onkin pieni sivuhahmo, ei viitsitä laskea häntä), ja varsinkin, kun komediassa ei pidäkään olla 100% tosissaan roolihahmonsa suhteen.

Mielestäni esim. aina melkein parhaat mahdolliset arvostelut saavat Indiana Jonesit ovat aivan tylsiä Paluu Tulevaisuuteen -elokuviin verrattuna. Indianan seikkailut ovat niin kliseisiä. Kun on vähänkin elokuvia katsellut, niin tietää kuinka Jones-nauhojen juoni tulee menemään jo elokuvien alkuminuuteilla!

Kertokaas muut, mitä olette mieltä.

8

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mixu77

      Nimittäin kriitikot ovat täysin oikeassa,mistään juonesta ei tietoakaan ja näyttelijä suoritukset vähintäänkin alarvoisia!

      Muutenkin aika 'väsynyt' aihe,toisaalta olihan ne hyviä leffoja joskus silloin ala-aste ikäisenä.

      • Dude75

        Oli hyviä ala-aste ikäisenä, ja ei ole muuttunut siitä miksikään tänä päivänä. Loistavia leffoja. Onneksi ne saa nyt DVD:llä :)

        Itse antaisin ainakin ****½ /*****


      • Pt-fani

        Millainen juoni sun mielestä sitten on hyvä?! Noissa leffoissahan on parasta just se ennalta-arvaamattomuus. Taidat olla näitä yksinkertasia Bond-faneja. Juoneksi sinulle varmaan riittää tarina kuin tarina, jossa on vain yksi huippukohta ja kunnon loppu, joka ei jätä mitään avoimeksi, ettet vain omaa päätäsi joutuisi käyttämään.

        Ja sitä paitsi, etkö tiedä, että lastenleffoissa näyttelijät vetää ihan yli! Ei ilmeitä rakastavat lapset jaksa katsella joitain sementtinaamoja... Ei lapset mieti näyttelijäsuorituksia, vaan tunnelmaa. Ja sitähän tulee professorin pimeistä ilmeistä ja Martyn venkoilusta!

        Joten turha mollata leffoja, joita ei ole suunnattu 26-vuotiaalle vaan lapsille!....pöljä!


      • Anonyymi
        Pt-fani kirjoitti:

        Millainen juoni sun mielestä sitten on hyvä?! Noissa leffoissahan on parasta just se ennalta-arvaamattomuus. Taidat olla näitä yksinkertasia Bond-faneja. Juoneksi sinulle varmaan riittää tarina kuin tarina, jossa on vain yksi huippukohta ja kunnon loppu, joka ei jätä mitään avoimeksi, ettet vain omaa päätäsi joutuisi käyttämään.

        Ja sitä paitsi, etkö tiedä, että lastenleffoissa näyttelijät vetää ihan yli! Ei ilmeitä rakastavat lapset jaksa katsella joitain sementtinaamoja... Ei lapset mieti näyttelijäsuorituksia, vaan tunnelmaa. Ja sitähän tulee professorin pimeistä ilmeistä ja Martyn venkoilusta!

        Joten turha mollata leffoja, joita ei ole suunnattu 26-vuotiaalle vaan lapsille!....pöljä!

        Ja bondit on tylsiä...


      • Anonyymi
        Dude75 kirjoitti:

        Oli hyviä ala-aste ikäisenä, ja ei ole muuttunut siitä miksikään tänä päivänä. Loistavia leffoja. Onneksi ne saa nyt DVD:llä :)

        Itse antaisin ainakin ****½ /*****

        Plus juoni 1-3: , eli 1 viiva 3 ku kattoo kunnolla


    • rosewater

      Ainakin minusta Paluu tulevaisuuteen trilogia on kuin kolmeen kertaan filmattu yksi idea, vain ajassa liikutaan edes takaisin. Eihän trilogia huono ole, mutta mitenkään idearikkaasta trilogiasta ei ole kyse. Muutamaa ideaa varioidaan ja sellainen ympyrän kiertäminen tulee itselläni mieleen.

      On makuasia katsooko PT-trilogian aiheeseen keskittymisen heikkoudeksi vai vahvuudeksi. Ainakin minua alkoi hieman vaivaamaan tuo omaan itseensä törmäämisen välttäminen. Tuli vain tunne, että nyt ideaa venytetään liian pitkälle. Toisaalta se on tietenkin aiheeseen keskittymistä ja huolellisuutta, mutta itse tarina oli minusta aika ohkainen, kun ns todellisuus aina muuttui tapahtumien vaihdellessa menneisyydessä.

      Pahin kanto Paluu tulevaisuuteen trilogiassa on sen lapsellisuus. Asioita alleviivataan ja se on selvästi suunnattu teini-ikäiselle yleisölle. Toki leffat katsoi ennemmin kuin turpaansa otti, mutta toistakin vaihtoehtoa tuli mietittyä varteenotettavana vaihtoehtona. Minsta trilogia on hyvä viihdepaketti, hetkittäin todella nautittavaa katsottavaa, mutta ei kuitenkaan niin nerokas kuin Indiana Jonesit tai vaikkapa Tähtien sodat.

      • Einstein

        Todetaan vielä kerran, ettei Paluita ole miksikään vakavaksi aikuisten pohdiskeluksi tarkoitettu. Niin että jospa lopetetaan se lapselliseksi moittiminen, näkeehän tuon hölmömpikin että ne on osittain ns. kieli poskessa tehty ja keskenkasvuisten viihteeksi tarkoitettu - onneksi!

        Joku moitti juonen puutteesta - en ymmärrä, näissä leffoissa juoni motivoi ja kuljettaa jokaista tekoa ja hetkeä! Toisin kuin esim. uudemmissa Tähtien Sodissa, joissa on selvästi ensin keksitty erikoisefekti tai joku vauhtikohtaus, ja ympätty se sitten väkisellä ns. juoneen. Vain ihka ensimmäinen Tähtien Sota on juonellisesti ehjä ja hyvä, tai siis loistava.

        Paluu tulevaisuuteen -elokuvat on hauskaa viihdettä ja niissä on aivan mainio tunnelma. Ehdotonta kulttikamaa kultaiselta 80-luvulta!!!


    • SNES-ajan ylpeä kansalainen

      Todella superia! Paras trilogia 80-luvulta.
      Kaikki varmaan muistavat nämä legendaariset vuoro sanat: 1.21 gigawatts!!
      88 miles per hour!!

      Englannin kielisiä ovat, tiedetään.
      En vain jaksanut etsiä suomiversiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      139
      4735
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      77
      2706
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1717
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1186
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      924
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      873
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe