Erikoinen 1€ (?) kolikko!

pankkkkiiiri

Noniin minulla on semmoinen kolikko, jossa on 1 toisella puolella ja kirjaimet A E B, eikä mitään euroopanmaita. kolikossa on sama väritys kuin normaalissa eurossa. Toisella puolella on JOKU IHMEENpuhimys, eli sädekehä pään päällä ja risti kaulassa ja kädessä. ???

16

7742

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahoja keräävä

      Raha on väärennös, ja väärentäjillä ei ole ollut oikeaa rahaa mallina, vaan nuo ovat joutuneet päättelemään, että millainen se euron raha voisi olla. Kirjoitustaitokaan ei noilla ole ollut häävi, ja siksi tuohon on rustattu AEB. Kolikoiden takanahan on yleensä suurmiehen kuva, ja ehkä rosvot ovat piirtäneet tuonne taakse yhden rosvon kuvan.

      Väärennetyn rahan hallussapito on rikos, joten kannattaa heittää raha äkkiä vaikka järveen tai mereen.

      • pankkkkiiri

        vaikkei olekkaan. pelikoneesta sain kolikon...


    • vastaus tähänkin

      Kyseessä täytyy olla jokin euroalueen ulkopuolinen kolikko. Näkemättä ei voi sanoa enempää.

    • Bulgarian 1:n levan kolikko.

    • laratsuuuu

      Löysin tässä aamulla yhden euron kolikon jossa lukee A E B toisella puolella ja toisella puolella on sit oisko joku jumala risti kädessä ja sädekehä päänpäällä??? Enkä tosta tekstistä saa mitään selvää...

    • nörääjä

      joo, nyt ilmetyi semmone tännekin. mihnä kumma tuo oikein on ja minkä arvoinen. ossaatteko hjälpata?

    • 1€

      Joo samanlaisen kolikon löysin itekkii. varmaankii väärennös...

    • umph

      Itse törmäsin kanssa samanlaiseen kolikkoon ja netistä en löytänyt kyseisen rahan kuvaa.
      olisiko tietoa että mikä helvetti tämä kolikko on?

      Kiitos jo etukäteen.

    • EI VÄÄRENNÖS

      EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!EDELLEEN SE ON SE BULGARIAN 1 LEVA KOLIKKO EI MIKÄÄN VÄÄRENNÖS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • kolikon ihmettelijä

      Tietääkö kukaan mitään 1 euron kolikosta vuodelta 2002 luxenburg missä miehen nenässä näyttää olevan painovirhe joka näyttää siltä,kuin miehellä olisi syylä/patti nenässä?

      • Kertoja

        Kyseessä on 2002 Bulgarian 1 Levan "arvo kolikko". Mitä olen kattonut huutokauppaa sen arvo on 0,50 €.


    • 1 levan omistaja

      menisköhä toi Bulgarian 1 levan kolikko pelikoneeseen? Onko kukaan vielä kokeillu?

    • Ihmiskunnalle

      https://bittiraha.fi/ =(Bitcoinin osto sivusto)
      https://vircurex.com/welcome/index?alt=frc&base=btc&locale=en&referral_id=186-28988 =(Eri Crypto Valuuttoja.
      http://freico.in/ = Freicoin, Tämänhetkinen hinta 13senttiä per kappale ja sijoittajia on alkanut tulemaan lisää.

      Kannatan pieniin cryptovaluuttoihin sijoittamista, arvon nousu voi nousta 1000-100000%

      Esim: https://www.bitstamp.net/ Bitcoin hinta on 4 vuodessa noussut huimia määriä ja perästä alkaa tulemaan jo muitakin kuten Litecoin($ 47.23) Ja Namecoin ($ 14.53)
      Ps: Kannatan Freicoin sijoittamista. Pienillä summilla voi nostaa paljon Freicoinin päivän % nousua eli tienesti voi olla lähempänä kun arvaatkaan. FRC/BTC
      Vircurex.com

    • Anonyymi

      Minun rahassa on toisella puolen raamatun henkilö jolla risti kädessä

    • Anonyymi

      Niin minullakin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      351
      2123
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      50
      1683
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1343
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1221
    5. 143
      1188
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1161
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1092
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1048
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      982
    Aihe