miten falabellan hoito eroaa koiran hoidosta, jos näitä talleja laitumia ei lasketa mukaan? jotkut pienet minihevoset myös asuvat sisällä. sen kokoiset eivät sitten kai varmaan tarvitse laitumia, vai? riittääkö aidattu suht. iso omakotitalon piha niille laitumeksi, jos saisivat vapaana kulkea? lisäksi kysyisin, että mitä aineita hevoset EIVÄT saa syödä? en ole itse saanut näihin selviä vastauksia.
falabellat
14
2122
Vastaukset
- falahullu
niiden harjauksesta ja pesusta, eroaako isommista hevosista? eli tarviiko kaikki hikiviilat sun muut?
- ei ei ei
Ensinnäkin falabella on hevonen siinä missä muutkin (tai poni ny tässä tapauksessa) toiseksi falabellat ovat äärettömän kalliita...miten hemmetissä vertaat falabellan ja koiran hoitoa??et sä hevostakaan hoida niinkuin koiraa, vai???
- falahullu
näin vain jonkun kysyneen sitä koira ja minihevos juttua ja se jäi vaivamaan, että voiko olla totta. ehkä se jossain suhteissa onkin. jossain luki että jos on oma piha ja piharakennus, voi harkita minihevosen ottamista, onko se totta? jos on niin se omakotitalon piha hommakin kai onnistuu?
- falahullu
falahullu kirjoitti:
näin vain jonkun kysyneen sitä koira ja minihevos juttua ja se jäi vaivamaan, että voiko olla totta. ehkä se jossain suhteissa onkin. jossain luki että jos on oma piha ja piharakennus, voi harkita minihevosen ottamista, onko se totta? jos on niin se omakotitalon piha hommakin kai onnistuu?
vastatkaa nyt, pleaseeeee!!!!!!
- agrologi
Falabelloja hoidetaan kuten muitakin hevosia. Ne täytyy ruokkia useamman kerran päivässä, tarhata tai laiduntaa säännöllisesti jne. Koiran hoidon kanssa falabellan hoidolla ei ole paljoakaan yhteistä.
Suomessa tuotantoeläimiä (joihin hevoset, myös falabellatkin lasketaa) ei saa pitää taajama-aluella, joten omakotitaloalueella et voi falabellaa pitää et sisällä etkä piharakennuksessa. Hevosen tallille on myös asetettu joitakin vaatimuksia, joita keskimääränen omaktitalo ei välttämättä täytä. Toisakseen terveystarkastajilla on omat ohjeensa tiloille, joissa asuu ihmisiä ja tuotantoeläimiä. Joten käytännössä hevosen pito ihmisten kanssa samassa rakennuksessa on käytännössä mahdotonta.
periaatteessa omkotitalo pihan kokoinen alue riittäisi falabellalle tarhaksi, ehkä jopa laitumeksi, mutta haluaako äitisi luopua kaikista kukkapenkeistään? Jos nurmi alkaa loppua voi lisäruuaksi antaa kuivaa heinää.
Perusperiaatteena: Hevonen saa syödä kaikkea kasviksista valmstettua, joka ei ole myrkyllistä. Tmän liäksi kivennäisiä, mutta ei muuta. Tähän on muutamia poikkeuksia esim. maitojauhe.
Varusteiksi falabella tavitsee samat kuin muutkin lepohevoset. lepohevonen=hevonen jota ei ajeta tai ratsasteta.- krm.
Lisäisin nyt tuohon '' jos ruoho alkaa loppumaan niin pitää lisäksi antaa heinää''
että hevonenhan se falabellakin on. Eihän ''normaali'' ponikaan pärjää pelkällä ruoholla. Vai oletteko toista mieltä?
- callekingi
Falabellat ovat myös hevosia niinkuin muutkin ne ovat lauma eläimiä ja tarvitsevat kavereita. ja ne syövät samaa kuin ponitkin. ei niitä voi sisällä pitää. oikean kokoinen laidun jossa ne eivät voi saada kavio kuumetta. Pieniä vinkkejä sinulle.
- Myrkkyä!!
Myrkyllisiä kasveja on ainakin niittyleinikki ja saniainen. Ne on yleisimmät joita jotkut syöttelevät tietämäättään että voivat myrkyttää hevosen:(
- asdasd97979797
Myrkylisiä kasveja on myös villakot
- jokusekotyyppi
Miten muuten meinaat hoitaa sisäsiisteys ongelman. Ei varmaan ole kiva kun lantaa löytyy ympäri taloa...
- Minääääääääää
Paljonko muuten falabellat maksavat?
- iitu
Puhtaat falabellat maksavat 5 000 ylöspäin.
- miksi et
puhdas rotuiset falabellat voivat makaa monia tuhansia euroja. lisäksi olen itsekkin miettinyt falabellan ostoa . ja mikset voisi ottaa falabellaa omakotitalon pihalle jos rakennat sinne tarpeeksi ison tallin. piha ei ehkä riitä laitumeksi mutta ainakin tarhaksi.
- iitu
Laki kieltää taajama-lueilla tutantoeläinten pidon, ja falabella lasketaan tuotantoeläimeksi. Eli taajama-alueiden ulkopuolella voi pitää falabellaa jos asuu omakotitalossa, muttei taajama-alueella, oli sitten kuinka suuri piha tahansa. Lisäksi poni/hevonen voi kuolla yksinäisyyteen, jos e ole heppakveria, eikä piha välttämättä riittäisi useammalle laitumeksi. Lisäksi laitumilla on joku minimikoko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513675Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1152641Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6072331Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192056KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar801886Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431698- 201668
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421612Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?961477- 281466