Kyllä nyt on vaan todettava, että aika aikansa kutakin. Takana päin ovat ajat, jolloin RMJ oli ehdottomasti Suomen paras festari. Sedun tulo mukaan ei tuonut mitään hyvää, kyllä festareiden pyörittäminen sen verran eroaa bileluolista, ettei tämä homma nyt aivan toiminut. Rahastuksen makua oli ilmassa PALJON viimevuosia enemmän: lippujen hinnat olivat kallistuneet, anniskelualueita oli LIIKAA ja mielestäni aivan TÖRKEÄÄ että osa keikoista järjestettiin anniskelualueilla eikä sinne siis omien juomien kanssa päässyt! Tämä asia olisi ehdotomasti pitänyt ilmoittaa aiemmin kissankokoisilla kirjaimilla, jotta oisimme seurueemme kanssa suunnanneet jo tänä vuonna muualle juhannuksen viettoon. Uskomaton ketutus iski, kun ensin maksaa rannekkeesta pienen omaisuuden että pääsee katsomaan bändejä, ja sitten huomaakin ettei keikalle omien kisajuomien kera pääsekään! Festarialueen aitauspolitiikka oli myös täysin luokatonta! Ei ruuan kanssa istuskelemaan ja seuraamaan keikkoja hieman sivummalta, ei omien juomien kanssa paikasta a paikkaan b jne jne. Ensivuonna alue tullaan luultavasti jakamaan tupakoimattomien ja tupakoivien, naisten ja miesten, blondien ja brunettejen yms puoliksi! huh huh. Miinusta myös päälavan viereisen kallion kattamista hullun kokoiseksi terassiksi! Entinen pikku terassi olisi riittänyt, ja festarikansa olisi saanut edelleen nauttia keikoista pikniktyylisesti kallioilta. Ja sitten, MISSÄ OLIVAT PALMUJEN VALOT?! pikku juttu,mutta auringonlaskiessa tunnelmallinen pikkujuttu. Rannan aidat olivat kyllä ihan hyvä juttu, vaikka "maisemaa"pilasivatkin, joten jotain positiivistakin. Rannekkeista en viitsi enää sanoa mitään, sen flopin on vissiin myös sedu myöntänyt. (ihan kaikessa ei kannata säästää!!) Olenko täysin väärässä väittäessäni myös, että bändejä oli tänä vuonna vähemmän? bändithän ovat festareiden pääidea, joten se ei ole oikea kohde kulujen pienentämiseksi. Tämän vuoden RMJssä myös VIPpi touhu oli mennyt täysin överiksi, edelleenkään festarit eivät ole niinkuin yökerhot!!Ja sitten.. Ymmärrän kyllä, että ikärajojen noudattamista on mahdoton valvoa, mutta kyllä nuorennäköisiltä henkilöiltä olisi välillä voinut papereita kysyä...lasten mehukestit erikseen, kiitos. Vielä juontajavalinnoista sen verran, että äänetön yleisön huudattaja ja kiroileva ja känninen sekoilija ei oiken toiminut... Että näin.. Tulipa nyt tilitettyä melkein kaikki mitä juhannuksesta hampaankoloon jäi. En jaksa uskoa että aitoon ja alkuperäiseen, hyvään rmjhin enää palattaisi, joten kyllä tämä vuosi jäi nyt meidän seurueelle viimeiseksi. Kolmen vuoden perinteeseen tuli nyt stoppi, ja ensi vuonna ehkäpä mökille tai himokselle.
Raum o ain Raum mut RMJ ei ole enää RMJ...
2
874
Vastaukset
- RaumallaLoistavaaTunnelmaa
Niin, kyllähän niitä vikoja ja valitettavaa löytää jos haluaa. Itselläni ei ollenkaan mitään valitettavaa, päinvastoin! Kuhan ei ota liikaa odotuksia matkaan, niin ei tarvi pettyä..
Kiitos Rauma, tämä oli mahtavaa!!!- ei öykkäreitä
niin ette kadu. Siellä ei ole kylläkään mitään palmuja tai muuta sellaista. Tyyli on kuin puistoblues tai poriJazz nuoremmalla yleisöllä. Siellä koko alue on anniskelualuetta, omia ei sisään voi viedä mutta ne voi jättää narikkaan ja 2 eurolla hakea, juoda ulkopuolen kallioilla joihin kuuluu musiikki ja viedä taas narikkaan kun haluaa mennä sisään. Nähdään siis Himoksella ensi juhannuksena, toivottavasti Juuso ja Peltsi on myös juontajina taas :0)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125458Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413595Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523485Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1521325- 161189