ohjaustehostimen pumppu

arppu

Vaihdatin juuri ohjaustehostimen pumpun, kun piti jo pitkään ulinaa ja tihkui öljyä vähäsen.
tuli vain mieleen, että onko tämä yleistä kulutus tavaraa volvossa, kun mittarissa oli alle 200th.
S80 v.2000

3

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Eikä ulise ja tiputa öljyä.
      Muistakaa vaihtaa sinne ohjaustehostimeen ne öljyt aina välillä.
      Kuluu samalla lailla kuin mikä hyvänsä öljy kerää kosteutta ja muuta epäpuhtauksia pumppu ei tykkkää sellaisesta öljystä.

      Huoltokaaviossa ei mitään mutta tomera autonomistaja vaihtaa ne itse.

      Öljynluokitus omistajankäsikirjasta selvillle ja ostetaan iso ruuttta tarvikeliiikkkeestä ja nesteet pois uuudet tilallle(ota sihti pois täytttöaukosta) ajetaan että kiertäää litkut joka paikassa katsotaan onko likaista ,toinen vaihtokerta vielllä.

      Itselllä tehostimeen menee Mobilin ATF 220 (850) halpaa öljyä jotain 6 € pintaa litra.

      Muistaa öljyn pinta ,siinä mittatikusssa on kuumalle ja kylmällle eri täytttömäärä

      • tältäkin osin

        Tiedän monta, jolle vaihdettu uudet öljyt tehostimeen, niin jäi ulina pois.

        Öljy kerää vettä vanhetessaan, ja se aihettaa ulinaakin joskus.

        Ja kun ei saada kerralla edes kaikia öljyjä pois, ehkä 3/4 kun löysätään putkia sylinteristä. Säiliössähän vain muutama desi(2-3) kun kokonaismäärä 1,5. 2 litraa noin.

        Voisikin olla näissä tapauksissa hyvä jos laitetaan vähän öljyä(eihän niin kallista ole) ja väännellään ratista käydessä muuatmia kertoja ja taas lasketaan pois, vaikka vielä kolmaskin kerta näin, aina välillä sylinterin(ohjaustehostin) letkua auki ja rattia(kone ei käynnissä)
        käännellään reunoihin asti

        Ja vaikka päivien päästä uusitaan toimenpide. Parilitraa menee hukkaan öljyä noin tehtynä. Mutta saattaa auttaa ääneen. Silloinhan pieni kustannus >vajaa kymppi


    • Anonyymi

      Missä on paljon puhuttu sihti ohjaustehostimen säiliössä vai siinä paluupuolen loiskelevyssä. Se koko palikka oli irti ja siellä säiliön pohjalla. Ilmeisesti liitetään yhteen sillä messinki holkilla. Auto siis Volvo S80 2001.
      Neuvosta kovasti kiitollinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe