Metallica Day

käke

Ollaan kaverin kanssa keksitty ja vietetty kohta jo 15 vuotta (vuodesta ’93) Metallicalle osoitettua tribuutti päivää nimeltään “Metallica-päivä” tai "Metallica Day" tai kuten viimevuonna, "MD´07".
Tämä perinnepäivä on siis ollut olemassa joka vuotisena tapahtumana jo 15 vuotta (kymmenettä juhlavuotta juhlistimme niin, ettei päivää pidetty ollenkaan, eikä 20:s juhlavuosi tule tekemään poikkeusta).
Olemme vuosien mittaan yrittäneet levittää sanomaa kyseisestä perinnepäivästä mutta toistaiseksi Metallica päivää kanssamme samaan aikaan on viettänyt tiettävästi vain alle 10 ihmistä kerralla ja ehkä max 15 ihmistä koko historian aikana.
Päivää vietettiin alunperin aina 30. Heinäkuuta mutta päivän aina osuttua arkipäivään oli hankalaan saada töistä vapaata ja kaikki halukkaat osallistumaan, joten vuonna 2001 muutimme päivän vietto ajankohdaksi Elokuun ensimmäisen lauantain.

Tämän jokavuotisen tribuuttipäivän konsepti on hyvin yksinkertainen: päivän ideana on kuunnella kaikki metallican levyt (siis kaikki LP:t mukaan lukien myös Garage levyt ja sinfonia levy ynnä muut) läpi ilmestymis järjestyksessä, Kill ém all:ista aina uusimpaan, pukeutua jos mahdollista Metallican rekvisiittaan (ei kuitenkaan pakollista) ja nauttia virvokkeita ja maailman parasta musiikkia (virvokkeet ovat vapaaehtoisia ja vapaasti määriteltäviä oluesta limppaan tai veteen). Alkoholin juojille kuitenkin tiedoksi, koska päivä on pitkä ja tulee aloittaa suhteellisen ajoissa (jotta kaikki levyt keritään kuuntelemaan läpi) on alhokohin kanssa oltava varovainen, ettei putoa ennenkuin kaikki levyt on kahlattu läpi. Suositeltavaa on nauttia esim. kahvia ja/tai vettä tietyin väliajoin (tai edes kerran jossain vaiheessa).
Päivän edetessä ei ole kiellettyä kuunnella myös Metallican muuta materiaalia, kuten sinkku, live-taltiointi tai EP julkaisuja, kunhan ne esitetään suunnilleen oikeassa aikajärjestyksessä. Päivää voi myös terästää (jos mahdollista) esimerkiksi soittamalla taustalla metallican musiikki tai keikkavideoita, tämä kaikki siis täysin omavalintaista toimintaa.
Päivänviettopaikka on myös täysin vapaavalintainen. Me (perustajajäsenet) olemme kavereiden kanssa esimerkiksi viettäneet päivää niin ulkona nurmikolla istuen Ghetto Blasterin pauhatessa kuin sisätiloissa kaverilla saunoen... tai missä sitten ikinä on ollutkin aina tilaa ja mahdollista.
Kun levyt on kuunneltu läpi, eli viimeisimmän levyn viimeinen biisi on lakannut soimasta (ja jos ihmiset ovat vielä hereillä), on musiikki / ohjelma tämän jälkeen täysin vapaaluontoista, kehottaisimme kuitenkin musiikin suhteen pysymään hevimusiikissa, mutta jos nyt jollain on kuitenkin pakottava tarve siirtyä esim. Antti Tuiskuun niin emme voi sitä keneltäkään kieltää.

Sitten tärkeä asia! Metallica päivään kuuluu ja on aina kuulunut fiksu ja rauhallinen käytös, eli kunnioitamme naapureita ja talojen järjestyssääntöjä, niinkuin myös ulkona ollessamme siistimme paikat niistä lähdettyämme emmekä aiheuta järjestyshäiriöitä, vaikka olisimme kuinka jurrissa.
Ihmisille jotka eivät osaa ottaa ja käyttäytyä humalatilassa emme suosittele tätä päivää lainkaan, saatika sitten alkoholia muutenkaan!!!
Päivää voi siis viettää yksin, kavereiden, tuntemattomien tai vaikkapa lemmikkien kanssa paikasta ja säästä riippumatta. Ja huom, kaikkien päivää viettävien ei siis tule tai tarvitse olla samassa paikassa viettämässä päivää, MD ei kuitenkaan (ainakaan vielä) ole mikään festaritapahtuma! Joten jokainen kerätkää omat MD porukkanne ja pitäkää hauskaa… porukoiden yhdistely ei kuitenkaan ole millään tapaa kiellettyä, jos siltä tuntuu.
Mutta ei muuta kuin kaikki ajatuksesta kiinnostuneet ja kynnelle kykenevät MD:tä viettämään. Se on hieman ehkä rankka mutta varsin mukava tapa viettää lauantaita… ja siis sehän on vain kerran vuodessa.

t. founders of MD (since 1993)
Käke&Pikkis

1

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MDdm

      Tuo on hieno homma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3085
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1339
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1240
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe