Luonnosta kerääminen

tonttu

Hei!

Viime aikoina minua on alkanut kiinnostamaan syötävien ja rohdosyrttien kerääminen luonnosta. Innostukseni on vasta sillä asteella, että olen lukenut jonkin verran tietoa eri kasveista joita löytää Suomen luonnosta.

Mieltäni kuitenkin askarruttaa, kuinka turvallista on syödä/keittää teeksi luonnosta itse poimimiaan yrttejä? Mitä riskejä?

Perus asiat tiedän.. kasvi pitää tunnistaa, ei kerätä muovipussiin yms. Mutta onko esimerkiksi homeesta ja muista sienimyrkyistä vaaraa, jos kerää yrtit asianmukaisesti? Miten välttyä mahdollisen homeen tuomilta riskeiltä? Auttaako jonkinlainen käsittely poistamaan mahdollisen homeen kasveista?

Voi olla hieman hölmöjä kysymyksiä, mutta toivottavasti joku asiantunteva viitsisi vastata. Olen myös kiitollinen kaikista hyödyllisistä asiaa koskettavista netti linkeistä ja kirjavinkeistä.

5

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Itse en kerää mitään, mutta tuossa on linkki,josta varmaan saat hyvää tietoa yrteistä ja niiden käytöstä.

      http://www.yrttitarha.com/

    • Skäri

      homeista tai sienistä - mistä ylipäätään keksit ne?

      Kori jossa on paperipussi erikseen jokaiselle kasville on paras yrttien keräämiseen. Muovipussissa yrtit helposti liiskaantuvat ja kostuvat liikaa, pitkään säilytettäessä jopa homehtuvat(!).

      Kotiin tulessa yrtit on heti perattava ja säilöttävä asiallisesti. Paras tapa on astia, jonka pohjalla on vähän vettä, ja sitten jääkaappiin. Tässä vaihessaa "kahisevaa" hedelmäpussia voi käyttää nesteen ja aromien säilyttäjänä.

      Suurin vaara alkuinnostuksessa on se, että yrttejä laittaa liikaa joka paikkaan. Paitsi että maut eivät sitten enää erotu, ei liika villiyrttien napostelu tee hyvää maksalle. Ne kun ovat siis yrttejä, eivät salaattivihanneksia.

      Tervetuloa villiyrttihullujen joukkoon! Mieheni sanoo, että jos ei olisi muutoin rakastunut minuun, niin viimeistään siinä vaiheessa, kun aloin laittaa yrttejä ruokaan. :)

      • tonttu

        Taisin lukea noista "homejutuista" joltain englannin kieliseltä sivulta.. No tiedä sitten oon varmaan ymmärtäny jotain väärin. Mä en nyt muista mistä löysin sen nettisivun missä moista väitettiin. Mut kiitos jokatapauksessa neuvoista.


      • ja säilytys
        tonttu kirjoitti:

        Taisin lukea noista "homejutuista" joltain englannin kieliseltä sivulta.. No tiedä sitten oon varmaan ymmärtäny jotain väärin. Mä en nyt muista mistä löysin sen nettisivun missä moista väitettiin. Mut kiitos jokatapauksessa neuvoista.

        kevätkesä parasta aikaa, mutta...
        http://www.elisanet.fi/puutteenpera/yrtit.html
        http://shop.netfonet.net/product_catalog.php?c=73
        http://personal.inet.fi/koti/brody/kerays.html
        http://www.lalli.fi/lusto/lusto022003/metsaluonto.html#juttu2
        http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/artikkeli2.asp?id=124
        http://www.yrttitarha.com/tietopankki/keruu/etusivu.html
        http://209.85.135.104/search?q=cache:AYuVi26hpUMJ:www.4h-liitto.fi/files/toptehtavat/1C_yritteliaastiyrteilla/kuivaaminen.pdf yrttien kerääminen ja säilytys&hl=fi&ct=clnk&cd=14&gl=fi&lr=lang_en|lang_de|lang_fi


    • sen jo kirjoitti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6217
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6018
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5098
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3704
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe