Hei!
Viime aikoina minua on alkanut kiinnostamaan syötävien ja rohdosyrttien kerääminen luonnosta. Innostukseni on vasta sillä asteella, että olen lukenut jonkin verran tietoa eri kasveista joita löytää Suomen luonnosta.
Mieltäni kuitenkin askarruttaa, kuinka turvallista on syödä/keittää teeksi luonnosta itse poimimiaan yrttejä? Mitä riskejä?
Perus asiat tiedän.. kasvi pitää tunnistaa, ei kerätä muovipussiin yms. Mutta onko esimerkiksi homeesta ja muista sienimyrkyistä vaaraa, jos kerää yrtit asianmukaisesti? Miten välttyä mahdollisen homeen tuomilta riskeiltä? Auttaako jonkinlainen käsittely poistamaan mahdollisen homeen kasveista?
Voi olla hieman hölmöjä kysymyksiä, mutta toivottavasti joku asiantunteva viitsisi vastata. Olen myös kiitollinen kaikista hyödyllisistä asiaa koskettavista netti linkeistä ja kirjavinkeistä.
Luonnosta kerääminen
5
805
Vastaukset
- ellit
Itse en kerää mitään, mutta tuossa on linkki,josta varmaan saat hyvää tietoa yrteistä ja niiden käytöstä.
http://www.yrttitarha.com/ - Skäri
homeista tai sienistä - mistä ylipäätään keksit ne?
Kori jossa on paperipussi erikseen jokaiselle kasville on paras yrttien keräämiseen. Muovipussissa yrtit helposti liiskaantuvat ja kostuvat liikaa, pitkään säilytettäessä jopa homehtuvat(!).
Kotiin tulessa yrtit on heti perattava ja säilöttävä asiallisesti. Paras tapa on astia, jonka pohjalla on vähän vettä, ja sitten jääkaappiin. Tässä vaihessaa "kahisevaa" hedelmäpussia voi käyttää nesteen ja aromien säilyttäjänä.
Suurin vaara alkuinnostuksessa on se, että yrttejä laittaa liikaa joka paikkaan. Paitsi että maut eivät sitten enää erotu, ei liika villiyrttien napostelu tee hyvää maksalle. Ne kun ovat siis yrttejä, eivät salaattivihanneksia.
Tervetuloa villiyrttihullujen joukkoon! Mieheni sanoo, että jos ei olisi muutoin rakastunut minuun, niin viimeistään siinä vaiheessa, kun aloin laittaa yrttejä ruokaan. :)- tonttu
Taisin lukea noista "homejutuista" joltain englannin kieliseltä sivulta.. No tiedä sitten oon varmaan ymmärtäny jotain väärin. Mä en nyt muista mistä löysin sen nettisivun missä moista väitettiin. Mut kiitos jokatapauksessa neuvoista.
- ja säilytys
tonttu kirjoitti:
Taisin lukea noista "homejutuista" joltain englannin kieliseltä sivulta.. No tiedä sitten oon varmaan ymmärtäny jotain väärin. Mä en nyt muista mistä löysin sen nettisivun missä moista väitettiin. Mut kiitos jokatapauksessa neuvoista.
kevätkesä parasta aikaa, mutta...
http://www.elisanet.fi/puutteenpera/yrtit.html
http://shop.netfonet.net/product_catalog.php?c=73
http://personal.inet.fi/koti/brody/kerays.html
http://www.lalli.fi/lusto/lusto022003/metsaluonto.html#juttu2
http://puutarha.net/index.asp?s=/suorakanava/artikkeli2.asp?id=124
http://www.yrttitarha.com/tietopankki/keruu/etusivu.html
http://209.85.135.104/search?q=cache:AYuVi26hpUMJ:www.4h-liitto.fi/files/toptehtavat/1C_yritteliaastiyrteilla/kuivaaminen.pdf yrttien kerääminen ja säilytys&hl=fi&ct=clnk&cd=14&gl=fi&lr=lang_en|lang_de|lang_fi
- sen jo kirjoitti
http://www2.mtt.fi/cgi-bin/thw?$%7Bhtml%7D=docu_1&$%7Boohtml%7D=docu_1&$%7BSORT%7D=PY DESC&$%7BBASE%7D=wwwyrtti&daca='1-1 ROHDOS- JA L%C4%C4KEKASVIT'&$%7BMAXHITS%7D=2000
http://www.tts.fi/Eliaksenyrttitarha/kasviluettelo.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822138
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451824- 1231533
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1721361Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia631357Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771181- 711001
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P30995- 15949