En ole koskaan oikein ymmärtänyt että miten alkoholista voisi nauttia (muuten kuin humaltumalla, ja sitä en harrasta). Etanolin(?) maku juomassa ällöttää minua, ja viinit ovat karranneet kurkussa. Lähinnä sellaiset drinkit joissa alkoholin maku on täysin peitetty saisin alas, mutta toisaalta - miksi juoda väkisin alkoholia, kun on alkoholittomiakin vaihtoehtoja? En myöskään ole järin varakas, joten tarkan mar- ääh, euron aikana pitää katsoa mitä kurkustansa alas työntää.
Kumppanini on kuitenkin sivistyneitten juomatapojen taituri, ja hän on ostellut itselleen harvakseltaan kaikenlaisia viinejä, joita olen sitten toisinaan naama rullalla eli inhoten maistanut hiukan. Nyt, kas kummaa, totesin että PORTVIINI ei olekaan niin karraavaa ja ärtsyä kuin viinit yleensä. Sitä voisin jopa juoda! (Jos olisi varaa.)
Onko kenelläkään toisella vastaavia kokemuksia? Että vasta yli kolmekymppisenä löytää jonkinsorttisen alkoholituotteen, jota ei pidä tyystin vastenmielisenä...?
Portviini
2
481
Vastaukset
- Estagiario
Taalla Portossa, missa asun, portviinia tulee juotua aika paljon kun se on hyvaa ja suht edullistakin. Hyvaa vintage-viiniakin saa hiukan yli kymmeneen euroon. Juon toki paljon muutakin, mutta olen erityisesti syttynyt portviniin.
Minka hintaista portviini on Alkossa?- Viskeeraaja
L.B.V. Port 0,375 l 8,99 €
Conde de Monsul Tawny Port 0,75 l 13,21 €
White Porto 0,75 l 13,69 €
Ruby Porto 0,75 l 14,59 €
Old Invalid 0,75 l 16,00 €
Graham's Late Bottled Vintage Port 0,75 l 18,50 €
Taylor's 10 Year Old Tawny Port 0,75 l 23,10 €
Kopke Quinta São Luiz 1987 0,75 l 31,30 €
Graham's Vintage Port 1991 0,75 l 52,00 €
Kallista, mutta onhan toki hyvää!
Portostakin käsin pääsee Alkon nettisivuille http://www.alko.fi , sieltä löytyvät mietojen juomien tiedot ja hinnat. Suomen laki ei salli vastaavien tietojen julkaisemista väkevistä juomista edes internetissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417