Minkälainen lienee työtilanne Oulussa, jos hakijana on ammattikoulun käynyt henkilö?
Työksi käy aikalailla kaikenlaiset hommat, jos ei kuitenkaan puhelinmyyntilinjalle lähdetä. Puhelinmyynti on hyvä työ siinä missä muutkin, mutta tällä naamalla ei kannata edes siihen hakea.
Työksi käy aikalailla kaikenlaiset hommat, jos ei kuitenkaan puhelinmyyntilinjalle lähdetä. Puhelinmyynti on hyvä työ siinä missä muutkin, mutta tällä naamalla ei kannata edes siihen hakea.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Työvoimatoimistossa, verotoimistossa ja Kelassa on paljon avoimia paikkoja, kunhan ensin eduskunta säätää lain, että viranhaltija palkataan enintään kahdeksi vuodeksi eikä ole mahdollista hakea uudelleen. Sinne vaan avoimille markkinoille tekemään oikeaa tuottavaa työtä-eikä pikku pelkokaan työpaikan säilymisestä ole pahitteeksi.
Ei toivoakaan töistä..5v etsinyt aivan kaikenlaista työtä, mutta vain pari pientä pätkätyötä jäänyt käteen. Nyt muutto etelään. Koulutuskin on.
Oonpa etsiny aktiivisesti töitä vuodesta 1992 lähtien. Koulujakin on tullut käytyä välillä: 2 ammattitutkintoa ja alempi opistoasteen koulutus ( työllistämistuella kyllä kelpasin ), vaan eipä ole pitempiaikaista työtä löytynyt. Johtuneeko siitä ettei ole tietyn puolueen jäsenkirjaa tahi etten kuulu tiettyyn uskonlahkoon.
Nykyäänhän voi olla kaksoiskansalainen ja voi omistaa kaikkien kauppojen jäsenkortitkin, niin miksei voisi yhtä hyvin hakea kaikkien puolueiden jäsenkirjan? Pyydettäessä sopivaa jäsenkirjaa, voisi sillä työnhaussa olla positiivinen vaikutus. Tämä on kuitenkin niin pieni maa, että käytännössä kaikki puolueet joutuvat tekemään samat päätökset, joten siinä ei mitään ideologista ristiriitaakaan ole.
Täältä Itä-Suomesta ollaan juuri muuttamassa Ouluun ja heti löytyi kahdelle vastavalmistuneelle suoraan koulunpenkiltä vakituiset työpaikat. Olisivat vielä toivoneet että olisimme voineet aloittaa heti, mutta kesätöiden vuoksi joutuvat meitä odottamaan pari kuukautta. Asunto saatiin kaupungilta viikko hakemuksen jätön jälkeen kohtuu hinnalla upouudesta talosta joka valmistuu pari viikkoa ennen muuttoa. Oottekohan väärällä alalla tai haetteko töitä väärästrä paikasta??
minkä alan työpaikoista puhut, mille alalle valmistuivat?
Se on ikäkysymys, kohta 40 lasissa.
vaan alasta. Oulussa esim. rakennetaan valtavasti joten kaikkia rakennusalan ihmisiä tarvitaan, olit sitten maanmittari tai maalari ja aivan sama onko koulutus ammattikoulusta vai insinööri.
40- vuotiaskin voi kouluttautua uudelleen ja se kannattaakin koska työvuosia on jäljellä vielä ainakin 25. Täytyy vain tehdä itsekkin jotain eikä vain kitistä kotona.