DROP DOWN valikko!!

Nusapeta

Hei!

Pakko tulla jostain jo pyytämään apua, kun ei tämä onnistu linnunaivoilla.. :D
Olen yrittänyt käyttää englanninkielisiä sivuja avukseni, mutta minkäs voit kun et osaa kunnolla englantia. Sanakirjastakaan kaikkea löydy.

Teinpäs kuvan vähän auttamaan hahmottamista:

http://i12.tinypic.com/6fpu0yb.jpg
ELI.. Tekstit ovat vain esimerkkejä. Oranssilla näkyvät tekstit olisivat kokoajan näkyvillä.
Kun oranssia tekstiä painaisi, sen alle tulisi kuvan mukaisesti sinisellä kirjoitettuja linkkejä, joiden kautta sitten siirtyisi eri sivuille.

Miten tuollaisen koodi pitäisi rakentaa? Olen järkyttävän tumeplo HTML:ssa ( vielä ;)) ja ei onnistu oikein mikään..

Kiitos jos joku voisi valaista, ja mielellään koko koodinkin tehdä! ;)

-Tamine

3

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eversti Aureliano Buendia

      Luultavasti javascriptillä ja css:lläkin tuon pystyy jotenkin kikkailemalla tekemään. Ainakin jotain css-dropdown-menuja muistelisin nähneeni.

      Itse tein joskus ja luultavasti tekisin edelleenkin tuon php:n avulla.

      Eli jotakuinkin se toimii näin:

      Etusivulla on normaali navigointivalikko, jossa on päälinkit. Niistä linkitetään samalle sivulle, mutta pistetään urliin muuttuja, joka sitten php:llä haetaan.

      Esim. Kanit

      Sivulla on sitten esim. if-lause, joka näyttää alavalikon, mikäli menu-muuttujan arvo on "kanit".



      jne.

      Varmasti on helpompiakin tapoja, en ole mikään mestari php:n kanssa, mutta noinkin sen ainakin saa toimimaan.

      Eikä mikään ihme, ellet tuollaista vielä osaa tehdä. Vaikka se näyttääkin yksinkertaiselta, ei se ole mitään ihan perusjuttuja nettisivujen tekemisessaä. Tästäkään viestistä ei liene sinulle kovinkaan paljon apua, ellet ole edes jonkin verran tietoinen php:stä.

      • Taminee

        Php... Hmm, ei kerro mulle yhtään mitään.. :')
        Njoo, en saanut linkkiä toimimaan. Yritän lukea enemmän tuosta PHP:sta jos tajuaisin jotain ;)

        Kiitos kuitenkin, voi olla että tuosta oli suurikin apu! :)


      • Hekla

        Kokeilin tuota valikon tekemistä php:n avulla, mutta jostain syystä se ei toiminut. Tavoitteena olisi siis tehdä dropdown-valikko, jossa päälinkin alalinkit tulisivat näkyviin, kun hiiren vie päälinkin päälle. Eli tähän tyyliin kuin näillä sivuilla: http://www.ratsastus.fi/asp/system/empty.asp?P=2&VID=default&SID=790993547610249&S=0&C=21320

        Javaa en osaa, mutta php:ta olen käyttänyt hiukan, joten sen käyttö olisi minulle mieluisampaa. Mutta miten tuon laittamasi koodin saa toimimaan? Entä kuinka muotoilut? Käytän divejä ja ulkoista css-tiedostoa, ja päälinkkivalikon olen sijoittanut oman divinsä sisälle taulukkoon, jolle olen css:ssä määrittänyt muotoilut (fontit, taustavärin jne). Jos teen php:n avulla päälinkin alle avautuvan pudotusvalikon, miten se tuossa taulukkosysteemissä pitäisi tehdä? Onko alalinkit kirjoitettava erillisen taulukon sisään vai kuinka?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      78
      9317
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5785
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      39
      4057
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe