tänään tuossa tunti sitten.. syötin tyttöämme joka on 1 ja puoli kk niin syötin sitä jonkin aikaa kun yht´äkkiä tyttö oksenti oikein kaaressa ihan älyttömän paljon...säikähdin ihan älyttömästi!!! mutta kumminkin kun rupesin tytöltä vaihtamaan vaatteita niin se jo naureskelin ja näytti ihan tyytyväiseltä eikä ollenkaan sairaalta nyt tyttö jo nukkuu tyytyväisen a eikä ole sen jälkeen oksentanut...outoa...mutta onko NORMAALIA?????? kokemuksia?
VOISIKO JOKU AUTTAA!!!
_Jennie_
6907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
syödä niin nopeasti, että kaikki tuli sitten ylös.
Joo, ihan tavallista, kunhan vain ei kovin toistuvaa ole. Mutta siis, jos lapsi on nytten ihan hyvinvoivan oloinen, niin ei syytä huoleen. Voihan se olla, että tyttö on tulossa kipeäksikin 8flunssa tai vatsatauti), mutta sen näkee sitten kun tyttö herää ja voi taas tarkkailla kuntoa.
Joten ota siis aivan rauhallisesti.
Tyttärelläni oli pienenä tuo sapa pulauttelu "vika".
Aina kun oli juonut maidon tai vellin niin joka kerta se tuli ryöppynä pihalle. Syytä siihen kyselin ihan neuvolasta ja minulle neuvottiin, että koita vaihtaa öljypohjainen Cuplaton vesiliukoiseen. Mutta ei auttanut sama pulauttelu jatkui. Lopuksi neuvolasta sanottiin, että koita jättää Cuplaton pois...ja kappas..siihen loppui pulauttelu. Eli meidän neidille se ei sopinut.
Eikä ole mitään sairauksia tullut vaikka sen lopetin.
Että seuraa tilannetta..ja kysy neuvoa neuvolasta!
KOvan itkun seurauksena oli muutaman kerran runsasta oksentelua. Itku saattoi tulla ennen syöntiä, mutta etenkin syönnin jälkeen tulleet ISOT itkut pari kertaa aiheuttivat vastaavaa. Ilmaa kai vain kerty mahaan, tai näin olen ajatellut. Samaa tainnut tapahtua pari kertaa nyt vähän vanhemmalla iällä (ikää nyt 1,5v..)
Kyllähän tuollaista sattuu.Syynä voi olla ilmavaivat ,refluksitauti?Tai jos annoit jotain uutta ruokaa niin allerginen reaktio..
ei ole sen kerran jälkeen oksentanut...mutta kyllä pulauttelee hieman jokaisen syötön jälkeen...on kai sekin normaalia..oon ainakin kuullu että toiset pulauttelee enemmän kuin toiset.. kiitos kaikille vastanneille avusta!!=) en ole tytölle antanut muuta kuin nannia.. se kyllä joskus vetelee sitä liikaa niin varmaan siks tulee ylimääräiset ulos.. muuten ei kyllä pahemmin masuvaivoja oo ollu..ja niihinkin vähäsiin oon antanut rela tippoja (ovat auttaneet) cuplatonit kun ei auttanu..
Älä huolehi äiti hyvä. Meillä oli samaa ongelmaa ja ihan vaan vinkiksi ÄLÄ ANNA MITÄÄN CUPLATONEJA,RELA- TIPPOJA eikä mitään muutakaan. Ne vaan pahentaa. Meillä ainakin helpotti ilmavaivoja ja pulauttelua kun heitin kaikki relat ym pois. Ainoastaan jekovit tippoja saa.
Ja en voi muuten sua auttaa kuin että usko pois aika auttaa ja helpottaa. Meillä on nyt 10kk vauva ja pulauttelu itsestään vähentynyt. Tosin vieläkin pulauttelee, mutta ei niin paljon kuin pienempänä.