SAK:n toiminta ja johto on uusittava kokonaan ja täysin nopeasti. SAK on aiheuttanut nykyisellä toimillaan siin suurta vahinkoa työtätekeville, että on aika tehdä täydellinen muutos.
Kaikki vanhat änkyrät on poistettava AY-liikkeestä ja tilalle saatava nuoria, jotka ymmärtävät talousasioista, josta nykyiset vanhat batut eivät tajua höppäsen pölähtävää. Heille vain aate: HERROJA VASTAAN on ainoa kriteeri, ja toiminta sen mukaista. Ainoa tie heille on LAKKO, jopa YLEISLAKKO.
Kuitenkin Suomi on EU:n tekemän ja PALKKATYÖLÄISEN julkaiseman 16 maan palkkakustannustilaston mukaan kolmanneksi kallein maa Euroopassa.
Ja työttömyys sen mukainen.
Tilasto: (Klikkaa tästä)
http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html
Kaikki vanhat änkyrät on poistettava AY-liikkeestä ja tilalle saatava nuoria, jotka ymmärtävät talousasioista, josta nykyiset vanhat batut eivät tajua höppäsen pölähtävää. Heille vain aate: HERROJA VASTAAN on ainoa kriteeri, ja toiminta sen mukaista. Ainoa tie heille on LAKKO, jopa YLEISLAKKO.
Kuitenkin Suomi on EU:n tekemän ja PALKKATYÖLÄISEN julkaiseman 16 maan palkkakustannustilaston mukaan kolmanneksi kallein maa Euroopassa.
Ja työttömyys sen mukainen.
Tilasto: (Klikkaa tästä)
http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
SAK=Suosii Ahkeria Kansalaisia
TT=Tykkää Työläisistä
AKAVA=Anna Kulta Anna Villelle Anna
MTK=Meni Tukirahat Keskustalle
SDP = Setalainen Duunaa Persiiseen
SKP = Suosii Koreaa Pohjoista
Vasemmistoliitto = Ei löydä tietä ulos liikenneympyrästä
Vihreät = Kypsymätön, raaka, neitsyt
Tuo linkki vie semmoiseen tilastoon, joka on TT:n tekemä. Kyseinen järjestö on teollisuuden ja työnantajien keskusjärjestö, joka varmaan yrittää tehdä tilastoista mieleisensä. Tämä kerrotaan aikaisemmin antamassani linkissä, josta lainaus tässä.
"Vain Teollisuuden ja Työnantajien TT:n taulukossa suomalaiset kiikkuvat kärkijoukossa: Suomen teollisuuden työntekijät nostavat TT:n mukaan EU-maiden kolmanneksi parasta palkkaa"
Lisäksi ote samasta jutusta tässä ja linkki kyseiseen juttuun kokonaisuudessaan.
"Kansainväliset palkkatilastot ovat suomalaisille karua kertomaa. Esimerkiksi Eurostatin ja OECD:n mukaan suomalaisten käteen jäävät tulot eivät vedä vertoja Keski-Euroopan palkoille. Vuodesta toiseen Suomen taakse jäävät vertailuissa lähinnä Kreikka, Espanja, Portugali, Itä-Saksa ja silloin tällöin Italia"
Tässä linkki kyseiseen juttuun: http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA4
Tässä toinen linkki asiaan liittyen: http://www.helsinginsanomat.fi/arkisto/juttu.asp?id=20020602TA2
Tässä kolmas linkki, joka kannattaa lukea huollella: http://www.tilastokeskus.fi/tk/hp/tuposeto.pdf
Kopio:
Tässä EU:n tekemä vertailu palkkakustannuksista 16 Euroopan maasta. Tilastossa Suomi sijouttuu kolmanneksi korkeammaksi palkkakustannuksissa.
Edellä Euroopassa vain Tanska ja Saksa.
On aivan turha täällä kommunistien ym. yrittää kääntää asiaa miksikään muuksi. EU:n tilasto on julkaistu kaikissa EU-maissa. Suomessa sen julkaisi esim. PALKKATYÖLÄINEN.
On lapsellista ja typerää yrittää vääristää sitä.
KLIKKAA TÄSTÄ:
http://netti.sak.fi/palkkatyolainen/pt2002/pt0204/p020502-a6.html
samaisesta kirjoituksesta, kun joillain on aina tapana unohtaa hinnat ja ostovoima..
"EU-maiden työvoimakustannusten vertailusta ei saada selvää palkansaajien ostovoimasta suhteessa toisiinsa. Veroaste vaikuttavat olennaisesti ostovoimaan. Silläkin on merkitystä, mitä tuloveroilla saa ja mitkä välttämättömät palvelut pulitetaan suoraan tilipussista. Keskituloisen perheen tuloveroaste 1999 oli Tanskassa noin 38, Ruotsissa ja Suomessa noin 33 ja Saksassa vähän yli 20 prosenttia."
Tämä siis on suorittavaa työtä tekevien kohdalla tilanne, mutta sitten kun lasketaan kokonaistyövoimakustannukset, myös toimihenkilöt ja ylemmät toimihenkilöt, niin suomi putoaa kolmanneksi halvimmaksi paikaksi työnantajan palkata työvoimaa nykyisten EU maiden listalla, sillä listalla ovat edellä vain Portugali ja Kreikka.
Olisi myös selvitettävä, missä ovat kymmenien vuosien ajan jäseniltä kerätyt jäsenmaksut, joita on kertynyt vähimmilläänkin useita satoja miljardeja euroja korkoineen.
Myös olisi julkistettava näiden jäsenmaksujen vuosittainen käyttö.
AY-liike on sekaantunut myös jopa presidentinvaaliin ja yritti jopa vaikuttaa eduskuntaan menoonsa maalisvaaleissa.
On tullut aika tutkia perusteellisesti koko AY-liike ja erikoisesti SAK.
Toinen asia on, tarvitaanko tätä viime vuosituhannelta olevaa jäännetä nyky-Suomessa lainkaan.
Terveempi elin palkkaneuvotteluissa työläisetn kannalta olisi TYÖMINISTERÖ ja Työministeri.
Mene SAK:n sivulle ja kysy heiltä, niin ei tarttee täällä harrastaa tuota turhaa ratkutusta ja mustanmalaamista. SAK on erittäin hyvä ja tärkeä asia työtekijöilleen, vaikkakin ovat olleet viime vuosina vähän liian lepsuja noiden palkakorotusten kanssa. Duunareille ei olisi varaa maksaa palkkaa, mutta ihmeesti sitä paalua piisaa pomojen optioihin.
Jos nyt todella pysyisit poissa näiltä keskustelusivuilta. Sinulta ei kukaan ole kysynyt mitään, etkä tiedä mistään mitään. Olet täys ääliö. On se sinulle tarpeeksi monta kertaa jo ilmoitettu.
Sinulla ei ole mitään asiaa sekaantua täällä SAK:n arvosteluihin, koska asia ei ollenkaan kuulu sinunlaiselle jokapalstan suunsoittajalle.
Sinulle ei edes kannattais edes vastata, mutta oksettaa jo tuo sinun tyhjä rääpimisesi täällä, joka joka suhteessa menee pienen järkesi yli.
Täällä on SAK:lta pyydetty selvitystä niistä sadoista miljoonista euroista, jotka SAK määrää jäsenensä vuosittain maksamaan järjestölle, joka ei aiheuta muuta kuin vahinkoa Suomen työläisille.
Sinulla ei varmaankaan ole valtuuksia SAK:lta vastata SAK:ta koskeviin kysymyksiin.
......................................................................................................................................................
On aivan oikea nimitys sinulle täällä, nimimerkki "utelias". Olet todella pölhökustaa, kuten täällä osuvasti on sinua noiden typerien kannanttojesi tähden nimitetty.
TÄMÄ SINUN VIIMEISIN:
"en vaivaannu edes kommentoimaan" kuvastaa todella sinun ajatusmaailmaasi. Asioihin et pysty kantaa ottamaan. Tuskin edes tiedät, mitä sana "kommentoida" tarkoittaa.
suomeksikin, hyvä kuvaus maasta jossa ei oikein ammattiliittoja arvosteta...
http://www.wsoy.fi/www/main.nsf/News/B4CC3B1E15DFA03FC2256CE80030AE8B?OpenDocument
http://www.girls.wsoy.fi/www/tuotelue.nsf/ISBN/951-0-27908-0
Tätäkö tänne todella halutaan?
Tätä haluavat ovat joko yrittäjiä, hölmöjä, provoilijota, tai näitä kaikkia yhdessä.
Kun olen lueskellut noita vanhoja juttuja, niin näyttää aina liikkeessä olevan ne samat pellet. No jokainen osaa varmaan laittaa heidät omaan lokeroonsa.
On jo laitettu sinut omaan lokeerosi.
Jos sulla ei järki riitä asiallisuuteen ja tunnustamaan totuuden, niin lokerossasi olet ja pysyt!
Jos ei heilu aasina aasien joukossa, on sinun mielestäsi joko "yrittäjiä, hölmöjä, provoilijoita tai näitä kaikkia yhdessä".
Mutta mahraks sää itte ollaki juuri näitä kaikkia. Ja vielä aasikin.
Ellet pysty asiallisesti ottamaan kantaa palstan otsikkoon, pidä suusi sitten kiinni!
Se koira ulahtaa, johon kalikka kajahtaa.
Lukekaa palstalta
Palkkavertailu EUROOPAN MAISSA
nimimerkin "Haittaisiko" klo 18:29,
" "SAK nurin" " 18:49
" "siellä työt tekee ulkolaiset klo 15:08
Arvostelua SAK:n SUOMEN "johtamisesta" ja määräämisestä mitä täällä saa tehdä!
Työministeriö ja Työministeri hoitakoon neuvottelut Työnantajien kanssa palkka- ym.asioissa.
SAK:ta ei tarvita ollenkaan. On vaan jäänne viime vuosituhannelta. Ja säästyisi työläisten valtavat jäsenmaksut.
voisi puolestaan hoitaa TT:n hommat, niin saataisiin maahan täysin poliitikkojen vallassa oleva palkkasäännöstely.
Nykyäänhän työnantajat lipsuvat työehtosopimusten mukaisista palkoista niin, että suurin osa palkansaajista saa paljon suurempaa palkkaa kuin sopimuspalkat ovat.
Se, että työministeriö hoitaisi palkka-asiat ammattijärjestöjen sijasta ei vaikuttaisi liukumiin yhtään mitään. Työnantajat ne on kuriin saatava.
Mihin kuriin työnantajat olisi saatava? Kyllä se on SAK ja IHALAINEN jotka on saatava kuriin ja eduskunnan kontrolloimaksi. Tälläinen Suomen teollisuuden romahtaminen ja satojen tuhansien työttömien aikaansaaminen SAK:lta on liian vakava juttu jatkumaan.
Lisäksi tulevat ne sadat miljoonat eurot, jotka työläiset joutuvat vuosittain maksamaan näistä SAK:n lakkokiristyksillä aikaansaamista vahingoista.
Mihinkähän nekin sadat miljoonat eurot vuosittain käytetään?
niin, ettei meikäläinen pienyrittäjä pysty kilpailemaan ammattityövoimasta suurten firmojen kanssa. Ne maksavat jopa kaksi kertaa niin suurta palkkaa mitä palkkaneuvotteluissa on sovittu.
Jos aluksi pidättäydyttäisiin edes niissä palkoissa mitä on sovittu ja harkittaisiin sen jälkeen jotain jatkotoimia jos kilpailukyky niin vaatii.
Ei jotain SAK:takaan voi yksisilmäisesti syyttää, jos työnantajat itse lipsuvat ylöspäin näin pahasti.