Niin, miten turvallista on kun tuota aletaan syömään 20-30 vuotiaana? Kasvattaako riskiä eturauhasen liikakasvuun tms., jopa syöpään?
Kovin ristiriitaista tietoa löytyy netistä..
Kovin ristiriitaista tietoa löytyy netistä..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Kasvattaako riskiä eturauhasen liikakasvuun tms., jopa syöpään?"
Finasteridihan on juuri alunperin tehty ehkäisemään eturauhasen liikakasvua....
Tällaisiin poustauksiin toivoisi linkkejä/viitteitä juuri noihin ristiriitaisiin tietoihin joihin viittaat.
hyvä, että huonolaatuista dht:tä
Ainakin pienentää riskiä sairastua eturauhasen hyvänlaatuiseen liikakasvuun, koska lääkehän on nimenomaan kehitetty tähän tarkoitukseen...
En tiedä vaikuttaako syöpään sinänsä mitenkään, mutta ilmeisesti saattaa haitata syövän havaitsemista alkuvaiheessa.
"En tiedä vaikuttaako syöpään sinänsä mitenkään, mutta ilmeisesti saattaa haitata syövän havaitsemista alkuvaiheessa."
On arvioitu, että nuorella iällä aloitettu finasteridi/dutasteridi vähentäisi syöpäriskiä huomattavasti. Toisaalta, jos kuitenkin syövän saa, niin syöpä olisi sitten paljon rajumpi ja aggressiivisempi.
Nämä on tietenkin teorioita, jotka voidaan todistaa oikeiksi/vääriksi vasta kun oikeiden ihmisten syöpätapauksia verrataan tilastoihin.
Tietenkin on aika naurettavaa hihhuloida jostain finasteridin riskeistä, kun tavallisella suomalaisella miehellä ne suurimmat syöpäriskit löytyy alkoholista, tupakasta, grilliruoasta jne.
Vasta jos ryhtyy raittiiksi vegeksi (ja muuttaa jonnekin urbaaniasutuksen saasteiden ulkopuolelle), niin sitten finasteridi saattaa jopa oikeasti olla suurin syöpäriski.
Tupakanpoltto, alkoholinkäyttö, autoilu, pikaruuan syönti, liikkuminen yksin kaupungin keskustassa myöhään illalla, suojaamattomat yhdynnät, moottoripyöräily... listaa voisi jatkaa aika paljon.
Sitten kun olet tuollaiset jutut lopettanut ensin, niin voit alkaa miettiä että voiko finasteridista olla jotain haittaa. Ennen sitä finan sivuvaikutuksista huolehtiminen on vähän niinkuin seisoisit palavan kokon päällä ja murehtisit että mahdatko saada auringonpolttamia kun et muistanut laittaa suojavoidetta ennen ulos lähtöä.
Muusta en sano mitään, mutta miksi itse en käytä kyseistä ainetta, on juurikin se, että se juurikin laskee dht:tä. eli siis dht:n poistaminen muuttaa olemustasi vähitellen pienemmän heikomman näköiseksi ja oloiseksi eikä sitä vahvaa dht:oloa enää ole.
esim. ulkona nukkuminen ei estää dht:tä muuttumasta huonolaatuiseksi ja itse asiassa "lisää hyvälaatuista dht:tä"
sanoneet noin?-D
Tässä on useampi vuosi jo popsittu finasteridia ja ihan hyvin rauta nousee. Eikä ole muututtu "pienemmän heikomman näköiseksi ja oloiseksi".
Hyvälaatuista dht:ta? Huonolaatuista dht:ta? Nyt taitaa olla biokemia vähän hakusessa... tai sitten sekoitat dht:n ja kolesterolin.
hormonit muuttavat lihasmassaa. Finasteridin niin pienet annokset jotka vaikuttavat jo hiusten kasvuun, ei vaikuta lihasmassaan.
DHT ei vaikuta lihasmassaan oikeastaan mitenkään, paitsi ehkä psyykkisesti.
Ainakin eräs LT, jonka kanssa asiasta keskustelin, oli sitä mieltä, että vähentää sekä eturauhasen liikakasvua, että eturauhassyöpään sairastumisen riskiä, ainakin nykytiedoilla.
Jotkut kotilääkärit ovat näköjään olleet toistakin mieltä. :)
Selvyytenä vielä, ettei kukaan pahoita mieltään tahattomasti...
Tämä:
Jotkut kotilääkärit ovat näköjään olleet toistakin mieltä. :)
ei liittynyt tämän ketjun kommentteihin.