MISTÄ KUITIT?

Jos oma yritysidea perustuu kirppareilta ostamiseen ja jälleenmyymiseen, niin mistä kuitit verottajalle?
Kirpparimyyjiltä en ole koskaan kuittia saanut ostoistani, ja verottajan mukaan kuitit on oltava.
Onko tällainen myynti sitten mahdotonta?
Millä todistaa ostohinnan, jos ei ole kuitteja?
Tarkastaako verottaja edes yrittäjän kuitteja, vai ovatko ne periaatteessa vain omaa laskentaa helpottavia tekijöitä?
71360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Osta kuittivihko ja kuljeta sitä mukanasi kulkiessasi kirppareilla. Eli ostaessasi jotain lyöt myyjälle vihkon käteen ja pyydät kirjoittamaan kuitin.

Äänestä
  • Ei onnistu! Ehkä 1 sadasta suostuu kirjoittamaan kuitin.

    Äänestä

  • Esatero kirjoitti:

    Ei onnistu! Ehkä 1 sadasta suostuu kirjoittamaan kuitin.

    Minä ainakin olen aina halutessani saanut kuitin.

    Äänestä

  • ninski8 kirjoitti:

    Minä ainakin olen aina halutessani saanut kuitin.

    Onhan monessa kirpparissa jopa kassakone. Jos ei kuittia suostu kirjoittamaan, haiskahtaa ettei ole puhtaat jauhot pussissa.
    Jätä tavarat tiskille ja sano, et teet ilmoituksen verottajalle, eiköhän kuitti ala löytyä.

    Äänestä

Kuitit voi kirjoittaa myös itse. Kuiteille ei ole oikeastaan muita teknisiä vaatimuksia kuin että niistä selviää kaikki lain edellyttämät tiedot ja että ne säilyvät lain edellyttämän ajan.

Normaalistihan kuitteja ei toimiteta verottajalle, mutta verottaja voi koska tahansa tehdä verotarkastuksen yritykseen, jolloin tarkastaja saattaa käydä kaikki kirjanpidossa olevat kuitit lävitse.

Käytännössä homma menee niin, että verotarkastaja tarkastaa että kuittiin merkityt tiedot löytyvät myös myyjän kirjanpidosta. Jos ei löydy, niin sitten aletaan tutkia kumpi on syyllinen, onko ostaja tekaissut kuitin tiedot saadakseen ylimääräisiä verovähennyksiä vai onko myyjä myynyt pimeästi tavaraa kirpputoriltaan kiertääkseen veroja.

Syyllinen pääsee sitten parhaassa tapauksessa vankilaan tai ainakin maksamaan mukavia sakkoja ja veronkorotuksia.

Äänestä
  • Kyllä jonkun kuitin voi itsekin tehdä, mutta jos niitä alkaa olla enemmälti kirjanpidossa ja verotarkastus iskee, niin on siinä selittelemistä.

    Äänestä

  • verokarhu_ kirjoitti:

    Kyllä jonkun kuitin voi itsekin tehdä, mutta jos niitä alkaa olla enemmälti kirjanpidossa ja verotarkastus iskee, niin on siinä selittelemistä.

    En usko että nykyaikana tarvitsisi mitään selitellä kuittien ulkonäöstä, kun on kuitenkin sallittua ja ihan tavallista että tositteet säilytetään tietokoneella tekstimuodossa.

    Itse saan suurimman osan kuiteista nykyisin sähköpostiviestinä, josta kopioin tarvittavat tiedot vain tekstitiedostoon talteen. Verotarkastajakin tykkää, kun kaikki tositteet näyttävät teknisesti täsmälleen samalta, eikä tarvitse jokaisesta siwan haalistuneesta lämpöpaperikuitista lähteä yksitellen etsimään että missä kohtaa siellä on ALV:n osuus eritelty, jne. Suurin plussa on tietysti se, että ei tarvitse pelata paperinippujen kanssa vaan kaikki tilikauden kuitit mahtuvat yhdelle CD-R-levylle, jonka voi antaa tarkastajalle ja hän voi ne kuitit käydä vaikka omalla työkoneellaan lävitse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaana-75 kirjoitti:

Jos oma yritysidea perustuu kirppareilta ostamiseen ja jälleenmyymiseen, niin mistä kuitit verottajalle?
Kirpparimyyjiltä en ole koskaan kuittia saanut ostoistani, ja verottajan mukaan kuitit on oltava.
Onko tällainen myynti sitten mahdotonta?
Millä todistaa ostohinnan, jos ei ole kuitteja?
Tarkastaako verottaja edes yrittäjän kuitteja, vai ovatko ne periaatteessa vain omaa laskentaa helpottavia tekijöitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu